De dader is dood, dus valt er weinig te halen Alphen 41 binnenland Reisje naar Praag, terug met piercing 'Eet gezond, beweeg en laat crashdieet Patiënten prostaatkanker krijgen er tijd bij Arrestaties na dreigementen woensdag 13 april 2011 ïchietp^ RTCJ HENGELO - Sommige ouders ston den raar te kijken toen ze hun zoon of dochter kwamen ophalen na een schoolreisje naar Praag. Tien leerlingen van het Gilde Col lege in Hengelo hadden besloten in de Tsjechische hoofdstad een piercing te laten zetten. „Ik was ge choqueerd", zegt een moeder. Veertig vmbo-leerlingen gingen mee naar Praag. De school had daar een programma samengesteld met onder meer een bezoek aan de Joodse wijk en voormalig con centratiekamp Theresiënstadt. Maar de zestienjarigen hadden ook veel belangstelling voor een tattoo- en piercingshop in de stad. De Hengelose moeder die zaterdag argeloos haar dochter kwam opha len wist niet wat ze zag. Meer ouders zouden ontstemd zijn ge weest. De metalen ringetjes zaten in navels, wenkbrauwen, lippen en tongen. Directeur Astrid de Jong zegt dat sprake is van een storm in een glas water. „Acht van de tien hadden naar huis gebeld of ge-sms't naar hun ouders om toe stemming te vragen. Vijf hadden al een piercing. Twee jongens heb ben hun piercing verwijderd. Een tje vanwege weekendwerk en een tje omdat zijn ouders het niet goed vonden." GOUDA - Een nieuwe chemokuur is sinds gisteren beschikbaar voor uitbehandelde patiënten met pro staatkanker, waardoor ze gemid deld een paar maanden langer le ven. De chemokuur Jevtana is goedgekeurd door de Europese re gistratieautoriteit (EMA). Profes sor Ronald de Wit, internist-onco loog in het Erasmus Medisch Cen trum, is blij met dit nieuwe medi cijn. „Het geeft ons de mogelijk heid het leven van een patiënt met uitgezaaide prostaatkanker een stukje te verlengen. Elke keer komen we een stapje verder in de behandeling van prostaatkanker." Nabestaanden en slachtof fers kunnen een beroep doen op het Schadefonds Geweldsmisdrijven. Want op de dader is niets te verha len. door Maaike Boersma In Alphen aan den Rijn heeft Tristan van der V. behalve zes doden, ook een flink aantal gewonden op zijn geweten. Mochten zij in de toekomst een schadeclaim willen indienen, dan valt er voor hen weinig te halen. „Formeel is Tristan aansprakelijk maar hij is dood, dus is er nie mand om de schade op te verha len", zegt Caroline Blom, beleids medewerker van De Letselschade Raad en tevens gemeenteraadslid in Alphen aan den Rijn. „Ik heb een rondgang gemaakt langs ver schillende juristen maar het ant woord was inderdaad wat ik vrees de, ik ben bang dat dit het is." Een run van Amerikaanse schade- letselexperts die een graantje mee willen pikken van het drama zoals dat op Koninginnedag in Apel doorn en bij de vliegtuigcrash van Turkish Airlines gebeurde, ver- wacht Blom nu absoluut niet. „Er valt hier niets te halen." De enige partij waar nabestaanden en slachtoffers terechtkunnen, is het Schadefonds Geweldsmisdrij ven, dat namens het ministerie van Veiligheid en Justitie jaarlijks 20 miljoen euro beschikbaar heeft. „Voor slachtoffers van geweldsmis drijven met ernstig letsel die ner gens terechtkunnen. Omdat de da der niet verzekerd is, of omdat de dader niet meer leeft", legt een woordvoerder van het schade fonds uit. „We geven een eenmali ge uitkering voor tegemoetkoming in de kosten." Daarin wordt wel een verschil ge maakt tussen slachtoffers, nabe staanden en getuigen. „Slachtof fers kunnen zowel materiële scha de (zoals kosten voor psychische hulp) als immateriële schade (ver driet, verlies aan levensvreugde) verhalen", legt directeur Nina Huy- gen van het Schadefonds Gewelds misdrijven uit. Voor nabestaanden ligt het wat las tiger. Volgens de huidige wet kun nen zij alleen materiële schade, zo als inkomstenderving en begrafe niskosten vergoed krijgen, maar geen immateriële schade „Dat vin den wij schrijnend en daarom heb ben we aangedrongen op een wij ziging van de wet. Wij willen nabe staanden gelijkstellen aan slachtof fers. Die wet is 29 maart door de Tweede Kamer goedgekeurd en moet nu naar de Eerste Kamer." Of die wet te laat komt voor deze mensen? Huygen durft het nog niet met zekerheid te zeggen, maar ze denkt wel dat de wetswij ziging van betekenis zal zijn voor de nabestaanden van Alphen. Voor getuigen geldt dat alleen die genen die zelf ook bedreigd zijn, in aanmerking kunnen komen. „Bedreigde mensen worden gelijk gesteld met slachtoffers", zegt Huy gen. Mensen die in het winkelcen trum wel gruwelijke dingen heb ben gezien maar die geen pistool ALPHEN AAN DEN RIJN - De politie heeft gisteren opnieuw mensen op gepakt die bedreigingen uitten die een relatie hadden met de schiet partij in Alphen aan den Rijn zater dag. Dat maakte de politie Hol lands Midden gisteren bekend. In Leiden werd een 29-jarige man aangehouden die dreigde met her haling van de schietpartij. In Kat wijk werd een 49-jarige man opge pakt Hij riep op het gemeentehuis dat hij kon begrijpen dat 'mensen WACENINGEN - Voedingshoogleraar Frans Kok van de Wageningen Universiteit heeft een maand lang gegeten zoals heel veel Nederlan ders dat doen: vet, zout en zoet. Daarbij bewoog hij weinig. Het re sultaat: ruim twee kilo zwaarder, zijn bloeddruk en cholesterol om hoog. Daarna pakte hij zijn oude, rede lijk gezonde voedingspatroon weer op en bewoog zoals hij ge wend is te doen. De kilo's verdwe nen vanzelf en zijn gezondheid was weer goed. Conclusie: wie ge woon gezond eet en beweegt, heeft dieetgoeroes als dr. Frank echt niet nodig. „Toen de hype rond dr. Frank met zijn eiwitdieet ontstond, vond ik op zich gericht hebben gehad, kun nen bij Slachtofferhulp Nederland terecht voor hulp en begeleiding, maar krijgen geen financiële ver goeding. Wat de hoogte van de te gemoetkoming betreft, daar kan Huygen alleen algemene uitspra ken over doen. Voor slachtoffers hangt de hoogte van de tegemoet koming af van de mate, en de blij vendheid van het letsel. „Als de ko gel eruit is en je kunt weer nor maal lopen, krijg je minder dan wanneer er functies zijn uitgeval len." In 2010 keerde het Schade fonds 10 miljoen euro uit, met een gemiddelde van 2333 euro per slachtoffer. Het maximale bedrag dat aan materiële schade kan wor den uitgekeerd is 9000 euro, voor immateriële ligt dat op 22.000 eu ro. Voorheen benaderde het Scha defonds nooit proactief mensen maar de directeur wil daarin veran dering brengen. „Ik heb het laatst voorgelegd op een lotgenotendag en daar gaf iedereen aan dat ze het zouden waarderen als ze hiervoor benaderd werden. Maar niet te vroeg, een jaar na dato pas." Slachtoffers en nabestaanden van het schietincident hoeven geen haast te maken met hun aanvraag, benadrukt Huygen. „Je kunt je aan vraag nog tot drie jaar na het de lict indienen. Ga eerst maar eens rustig bijkomen." met een mitrailleur langskomen'. De politie onderzocht de afgelopen dagen vijf'tweets' van mensen die via Twitter een dreigement heb ben geuit Zondag werd een 17-jari- ge jongen uit Hoogvliet aangehou den en gisteren een eveneens 17-ja rige jongen uit Leiden. Die laatste dreigde met een 'shooting' die maandagavond zou plaatsvinden in een supermarkt in de regio. De 17-jarige uit Hoogvliet blijft nog twee weken vastzitten. Voor de zaak waarvan de eigenaresse ALPHEN AAN DEN RIJN - De inwo ners van Alphen aan den Rijn pro beerden gisteren de draad weer enigszins op te pakken. In winkel centrum De Ridderhof, waar zater dag de dramatische schietpartij plaatsvond, openden veel van de winkeliers hun deuren weer. Enke le winkels bleven dicht omdat ze niet waren bevoorraad. De 24-jarige Tristan van der V. schoot zaterdagmiddag in het win kelcentrum lukraak om zich heen. Zes mensen kwamen om het le ven, de dader schoot zichzelf ONHnMHnMMMMHBHMHNMnMnMaiBH TO©S PAUL KUSTERS dat het genoeg was geweest", zegt het hoofd van de afdeling Hu mane Voeding van de universiteit. „Mijn twee maanden als proefper soon zijn bedoeld als illustratie van wat tal van internationale voe dingsonderzoeken allang hebben bewezen: geen enkel crashdieet is nodig. En ze hebben geen blijvend resultaat, terwijl een gewone ge zonde leefstijl dat wel heeft." Kok schreef samen met journalist Broer Scholtens het boek Gezond eten, gewoon doen, dat volgende week verschijnt. „Het was naar mijn mening tijd voor een tegengeluid vanuit de we tenschap. Diëten als die van Sonja Bakker, Montignac en dr. Frank zijn niet goed voor het lichaam. Je krijgt simpelweg te weinig gezon de voedingsstoffen binnen. Terwijl je best lekker kan eten en toch op het voor jou gezonde gewicht kan komen en blijven." In het boek ligt de nadruk niet op afvallen, maar op goede voeding. In zijn ongezonde maand gebruik te de voedingshoogleraar produc ten die heel veel Nederlanders kie zen: volvette kaas, frisdrank, vetter vlees, witbrood en snacks. Kok: „Ik wilde er geen Hollandse Supersize Me van maken, waarbij de documentairemaker alleen maar McDonalds at, want zo eet niemand." Wat Kok en de wetenschappers die hem begeleidden, verraste, was dat het meeste nieuwe vet in de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4