Leden KBO tegen hogere contributie Contouren Fort Nijevelt 221 zeeland Minister blijft erbij: traumaheli uit Rotterdam gaat vóór die uit Brugge Achteraf gezien OUDERENBOND 'Stijging is onverantwoord' FORTNIJEVELT Door de vormen van het voormalige fort en de er voor liggen de schans in het landschap uit te laten kómen, is de betekenis als verdedigingswerk ook voor de moderne mens zichtbaar. Zeldenrust-Steelant helpt jongeren almanak woensdag 13 april 2011 door Harold de Puysseleijr KLOOSTERZANDE - De algemene ver gadering van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) in Zeeland gaat niet akkoord met een door het bestuur voorgestelde contributiever hoging van vijf euro. Van de 86 aanwezige leden stem den er 51 tegen de verhoging van de afdracht aan de overkoepelende Unie KBO. Door de afscheiding van de Brabantse afdeling (130.000 le den) zijn er landelijk nog 200.000 leden over bij de KBO. Die moeten niet alleen het gemis aan contribu tie (850.000 euro), opvangen, maar ook het wegvallen van ruim een miljoen euro rijkssubsidie. Compensatie voor de gederfde 'Bra bantse' inkomsten wordt gezocht in bezuinigingen in de organisatie; zo worden tien van de 28 voltijdse ba nen bij de Unie geschrapt. Compen satie voor het wegvallen van de sub sidie zoekt de Unie in hogere af dracht aan de koepelorganisatie. door René Hoonhorst Dat is ook tegen de zin van het da gelijks bestuur van KBO Zeeland, legde penningmeester Piet Boon man uit. Maar het protest van de kleine Zeeuwse ouderenbond legde in de Unieraad te weinig gewicht in de schaal om de maatregel af te kun nen wenden. De meeste afdelings besturen besloten gisteren op de al gemene vergadering in Kloosterzan- de echter toch anders. „Want zo'n verhoging gaat ons absoluut leden kosten", zei Jos Lansu van de afde ling Goes. De afdeling Sint lansteen sloot zich daar bij monde van [os van Eek bij aan. Van Eek wees er op dat zijn afdeling op lokaal niveau al worstelt met minder subsidie van de gemeente aan de ene - en hoge re (huur)kosten voor de accommo datie aan de andere kant. „Dit is onverantwoord. Zo raken we minimaal de helft van onze le den kwijt. Wij zitten nu op een con tributie van 15 euro en willen gaan tot 17,50." Het dagelijks bestuur gaat zich nu beraden. De brug over het Groote Gat laat nog even op zich wachten, maar de contouren van het voor malige Fort Nijevelt zijn weer goed te zien. Zeker vanaf het wan delpad dat de Dienst Landelijk Ge bied door het nieuwe natuurge biedje heeft gelegd. Het klaphek aan de Nieuveltweg is af en toe nog met een touw dicht gebonden, maar wandelaars mo gen - hoewel protesterende, opvlie gende ganzen er een andere me ning op na lijken te houden - het nieuwe natuurgebied gewoon in, laat Joera de Moree van de Dienst Landelijk Gebied weten. Het wan delpad loopt linea recta naar het Groote Gat, een klaphekje staat al uitnodigend open. Maar doorlopen kan nog niet. De brug, die de verbinding tussen het nieuwe 'stadspark' en het centrum van Oostburg vormt, moet nog worden aangelegd. Ook het wan delpad langs de Grotendam is nog niet af. Het paadje langs het Groote Gat komt ook uit bij een klaphekje, maar daarachter ligt een voor de gemiddelde wande laar moeilijk over te steken slootje. De Moree laat weten dat de plan nen voor 'een rondje Groote Gat' niet zijn verlaten. „De subsidie aanvraag voor de brug is inge diend." De Moree erkent dat subsi dies voor nieuwe natuur wat on der vuur liggen, maar gaat er van uit dat Europa gewoon met geld uit het plattelandsojitwikkelings- programma (POP) over de brug komt. „De aanvraag is bedoeld voor zes bruggen. Behalve die over het Groote Gat willen we ook een brug bij het gereconstrueerde Fort Berchem en vier overkluizingen over de Passageule. Omdat de brug gen vooral zijn bedoeld om recrea tief medegebruik van al dan niet nieuwe natuur te stimulerep, reke nen we er op dat de bijdragen wor den toegekend." Ronny Rammeloo van de Stich ting Natuur Plus Ontwikkeling houdt zich daar ook aan vast. „Sa men met de stadsraad pleitten wij al lagere tijd voor een door een brug te bereiken stadspark waar door een ommetje Oostburg moge lijk is. Ik ben met vrouw en doch ter al eens wezen wandelen langs het wat zichtbaarder gemaakte Fort Nijevelt. Het is nu al prachtig, maar ik kan niet wachten tot het hele rondje is gerealiseerd." Sluis' raadslid Francois Babijn, die vanuit zijn woning op Nijevelt uit kijkt, is minder enthousiast. Hij is blij dat het fort - 'na protesten uit de streek' - niet in zijn geheel is ge reconstrueerd, maar slechts tot an derhalve meter hoog uit het land schap oprijst. Maar het blijft geld verspilling zonder toeristische meerwaarde, oordeelt hij. Cynisch: „Er is niet eens een parkeerplaats voor al die toeristen." TERNEUZEN - Het Zelden- rust-Steelantcollege houdt verschil lende benéfietacties. Op actiedag 21 april doen leerlingen mee aan een sponsorloop op het sportveld van de school. Ze laten zich spon soren door familie, vrienden en kennissen. Daarnaast nemen leer lingen deel aan een massale dans- happening. De opbrengst komt ten goede aan twee projecten voor jongeren, die ook in de meivakan tie door leerlingen en docenten worden-bezocht. Ze gaan een jon gerencentrum opknappen in Val- demarpils in Letland en zich in Beregovo in Oekraïne inzetten voor achterstandskinderen. www.pzc.nl MEEST GELEZEN 1Sergio Herman naar Antwerpen 2. Leegloop Rudolf Steinerschool 3. Scholieren doen welzijnswerk STELLING Stem op onze stelling 'imago-onder- zoek Terneuzen is weggegooid geld' op www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen STUUR UW TIPS NAAR zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Tip? redactie@pzc.nl Ook in de droevigste omstandigheden komt humor voor. Dat bewijst maar weer het voorval dat een lezeres ons deed toekomen. Haar schoonvader be landde na weken in het ziekenhuis in het hospice. Daar beleefde hij een wonderlijke opleving die hem nog mooie momenten met zijn kinderen opleverde. Toch moesten er ook ernsti ge zaken worden besproken. De huis arts gaf hem bijvoorbeeld ter overden king een euthanasieverklaring. Toen de man deze besprak met zijn kinde ren, gaf hij aan de verklaring wel te willen tekenen. Advies was moeilijk in zo'n persoonlijke keuze. De kinderen waren gelovig, maar vader niet. Wat te doen? Op de voorzichtige vraag waarom hij wel zou willen tekenen, antwoordde de man: „Ik wil er achter afgeen problemen mee krijgen." Na een korte stilte moest iedereen harte lijk lachen. Achteraf gezien verwacht te hij er toch geen problemen mee. door Martijn de Koning OOSTBURG - Oproepen van de trau mahelikopter uit Rotterdam be houdt de voorkeur boven die uit Brugge bij ongevallen in Zeeuws- Vlaanderen. Dat schrijft minister Edith Schippers (Volksgezond heid) in een brief aan het Sluise college. B en W en de gemeenteraad in Sluis hadden de minister juist ge vraagd de heli uit Brugge (de MUG) als eerste te laten oproepen en die uit Rotterdam (van het Traumacentrum Zuid-West-Neder- land) achter de hand te houden, zoals jarenlang het geval was. Vo rig jaar veranderde de minister die situatie, toen het Traumacentrum een snellere helikopter kreeg, die wél binnen de normtijd van 30 mi nuten in West-Zeeuws-Vlaande- ren kan zijn. Die uit Brugge is er echter nóg sneller en moet daar om voorrang krijgen, meenden col lege en gemeenteraad. Minister Schippers wijst erop dat de ambulancedienst van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen zelf heeft gevraagd voortaan ook de Rotterdamse helikopter te mogen oproepen. Ze benadrukt verder dat de helikopter uit Rotterdam ook 's nachts kan vliegen, en die uit Brugge alleen overdag. Schip pers vindt daarom dat ook in Zeeuws-Vlaanderen zoveel moge lijk gebruik moet worden gemaakt van de Rotterdamse helikopter. De MUG wordt wat haar betreft al leen opgeroepen 'als de omstandig heden het vereisen'. Burgemeester Jaap Sala ziet in die laatste opmerking ruimte om de ambulancediensten er nog eens na drukkelijk op te wijzen dat het aan hen is om in te schatten wat op een bepaald moment het beste is en dat zij dus zélf bepalen welke traumahelikopter ze oproepen. Sala zal daarbij de voorkeur van college en raad voor de MUG nog eens benadrukken. De contouren van fort en schans steken een halve tot dik een meter boven omliggend natuurgebied en wandelpad uit. Vanaf het wandelpad zijn de voormalige verdedigingswerken goed te herkennen. foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48