221 zeeland Mosseldag wil zich culinair verdiepen Na zestig jaar Meeste geld Rabobank naar clubkas sportclubs Altijd alles samen sinds het distributiekantoor Wakeboard Battle sterft zachte dood FESTIJN YERSEKE Werkgroep probeert geleidelijk te vernieuwen Concert docenten Zeeuwse Muziekschool Lezing over houden van een aquarium Natuuroudercursussen bij MEC De Bevelanden Jeugdtheaterschool in podium 't Beest Vogelaar mag arbeidsmigranten huisvesten woensdag 13 april 2011 door Frank Balkenende yerseke - Een Mosselplein waar je culinaire hoogstandjes kunt proe ven. Bereid door bekende chef koks. En: een intrigerende reis door de wereld van de mossel. Hoe? „Dat is nog geheim", zegt Ida Sinke van de werkgroep Mossel dag, die tegenwoordig onder de vleugels van Vissersvereniging Yer- seke opereert. „Maar als het ons lukt wat we voor ogen hebben, dan wordt het wel iets spectacu lairs." De Mosseldag speelt zich zaterdag 20 augustus weer af in Yerseke. Dan bezoeken zo'n 45.000 men sen het mosseldorp. Om in de rij te staan voor een bak mosselen, om te kuieren langs de kraampjes van de braderie en om met kotters mee te varen op de Oosterschelde. Uiteraard wil de werkgroep die de SCHORE Docenten van de Zeeuwse Muziek school geven vrijdagavond 15 april een avondvullend en gevarieerd concert in de kerk van Schore. Houtblazerkwartet Amicae opent de avond, daarna volgen Flautando Brioso en harpiste Dorine van Dijk. Verder is er piano, klarinet, gitaar en blokfluit te beluisteren. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. KAPELLE Wilfred van der Eist, werkzaam in de Zoo van Anwerpen, houdt op vrijdag 15 april om 20.00 uur een le zing over het verzorgen van een aquarium in het verenigingslokaal van A.V. De Vuurneon in de Bruëlisstraat in Kapelle. Van der Eist staat bekend om zijn humoris tische manier van vertellen en zal ervoor zorgen dat het beslist geen saaie avond wordt. Mosseldag voorbereidt, dat aantal op peil houden. Tegelijkertijd moet die Mosseldag, naast ver trouwde elementen zoals het mos selen eten, ook elk jaar iets nieuws te bieden hebben. Nieuw is dat het aloude comité Zeeland Presenteert is opgeheven. „De leden hadden er geen tijd meer voor", zegt Sinke. Er is een werkgroep gevormd, die is gekop peld aan de Vissersvereniging Yer seke. Hetzelfde model als in Brui- nisse en Zierikzee. Sinke: „Dat is een logische keuze, want het gaat om promotie van de mosselsec tor." Overigens worden nog leden gezocht voor de werkgroep. Een paar van die nieuwe ideeën komt voort uit de wens de Mossel dag culinair te verdiepen en de ontwikkelingen in de mosselsector ook te laten zien tijdens het evene ment. Zoals een reis door de we GOES MEC De Bevelanden geeft in maan den mei en juni diverse cursussen voor mensen die graag met kinde ren de natuur in gaan. Deelnemers worden opgeleid om leerlingen en leerkrachten van basisscholen te begeleiden. De cursussen worden gegeven in de gemeenten Kapelle, Reimerswaal en Borsele. De na druk ligt op veldwerk. Voor meer informatie, telefoon: 0113-252628 of www.mecdebevelanden.nl. GOES Alle productiegroepen van de Jeugdtheaterschool hebben het weekeinde van 16 en 17 april een première. Op zaterdag gaat het om de groepen i2plus uit Goes en Mid delburg, op zondag de groepen 9plus uit Goes en Middelburg. Re serveren kan via www.tbeest.nl, op de website www.jtsz.nl staat het volledige programma. Toegang 5 euro. vlissingen - De tweede Clubkas Campagne van de Rabobank Walcheren/Noord-Beveland is een lucratieve actie geworden voor voetbalvereniging De Meeuwen in Zoutelande, Stichting Marathon Zeeland en de Zeeuwse Ringrij- ders Vereniging. Zij hebben de meeste stemmen gekregen en krij gen dus ook het meeste geld. In totaal hebben aan de tweede editie van de Clubkas Campagne 274 verenigingen en stichtingen meegedaan. Zij krijgen gezamen lijk 125.000 euro. De leden van de Rabobank mochten stemmen op hun favoriete vereniging. Elke stem leverde ruim vier euro op. In totaal zijn 28.905 stemmen uitge bracht. Elke vereniging die mee deed, krijgt een bedrag. Dat vari eert van 25 euro tot 1900 euro. Al lerlei verenigingen deden mee aan de Clubkas Campagne. Volgens Klaas Roelof Hofman van de Rabobank Walcheren/Noord- Beveland hebben aan de tweede editie meer verenigingen meege daan. Omdat de bank vorig jaar goed heeft gedraaid, kon meer geld wor den uitgekeerd. Daardoor leverde elke stem net zo veel op als vorig jaar: ruim vier euro. „We willen volgend jaar doorgaan met de cam pagne", zegt Hofman. 1. Zes keer boven de drankgrens 2. Sagro belooft beterschap 3. Kauwen in Katse toren (foto) Verschillende redacteuren van de PZC houden een weblog bij. Bekijk ze allemaal ze via www.pzc.nl/blogs. TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl reld van de mossel, zodat de consu ment ervaart hoe de kweek in el kaar steekt en een beeld krijgt van de toekomst van de sector. Zo wordt mosselzaad tegenwoordig (grotendeels) gevangen via zogehe ten mosselzaadvanginstaïlaties (mzi's). Ze verstoren de natuur minder dan het zaadvissen op mosselbanken. De werkgroep wil ook bekende koks naar Yerseke halen om liflaf- jes te prepareren met de mossel als hoofdingrediënt. „We willen de consument laten proeven dat de mossel een veelzijdig product is." Daarnaast heeft de werkgroep de bruine vloot (historische vracht schepen) gevraagd in Yerseke af te meren. Het is de bedoeling ook re paratie aan de houten schepen te demonstreren. Verder keert de tap toe terug. De feesttent aan de Ba- kenweg wijkt daarvoor. krabbendijke - Vogelaar Fruitcul- tures in Krabbendijke mag arbeids migranten met 44 slaapkamers ves tigen op zijn eigen terrein. Gedepu teerde Staten heeft daar gisteren toestemming voor gegeven. Directeur Martijn Vogelaar is blij dat de kogel door de kerk is. „Hoe wel ik betreur dat het zolang heeft moeten duren", zegt hij. Met lede ogen moest hij toezien hoe papri ka- en tomatenteler Seasun in Ka pelle het proefproject op de Beve landen werd, terwijl de plannen voor de nieuwbouw op zijn fruit- bedrijf veel langer bestonden. „Na tuurlijk gun ik het ze, maar wij hebben wel vijfjaar moeten wach ten. Terwijl wij mensen op een hu mane manier willen huisvesten." De nieuwbouw biedt in de winter aan circa 25 tijdelijke personeelsle den ruimte, in het plukseizoen loopt dat op tot 100. „Dan zullen ze een kamer moeten delen." Pas volgend jaar is het gebouw klaar. Jan de Vos en Koos de Vos-van Houdt foto's Ronald den Dekker krabbendijke - Tevreden, dat is het echtpaar De Vos vooral. „We hebben hier het mooiste apparte ment met het meeste licht, we doen ons boeltje nog zelf en we hebben een dochter en twee prach tige kleindochters", zegt Koos de Vos. Ze onmoette haar Jan net na de oorlog, toen hij recht uit de Duitse dwangarbeid kwam aansterken bij zijn ouders, die in Krabbendijke geevacueerd waren uit Middel burg. Ze werkten beide op het dis tributiekantoor, tot Jan voor zijn nummer op moest. Het was in de tijd van de politionele acties in In- dië, en Jan was al goedgekeurd om daar te gaan vechten. Zijn moeder stapte echter op de trein naar Den Haag om de minister persoonlijk te vertellen dat ze al een zoon in Indië had verloren en dat een an dere zoon was vermoord tijdens een van de laatste transporten uit Buchenwald. Jan de Vos: „Indië ging niet door, maar ik moest mijn tijd wel uitdienen. Opgeleid als elektromonteur ging Jan na zijn diensttijd bij een baas werken en richtte al snel een fili aal op van de elekronicawinkel in Kruiningen. Ook daar hielp Koos dagelijks mee. Een grote wending nam hun leven half de jaren zes tig, toen ze met zijn tweeën een ei- erfarm begonnen, eerst met 4000 legkippen, later met 8000 stuks. Niet alleen goede tijden hebben ze samen doorleefd, er was ook ellen de. Peter, hun zoon, overleed op 17-jarige leeftijd aan een te laat be handelde blindedarmontsteking. „Het is het zwaarste wat je mee kunt maken, een kind verliezen, maar we hebben het samen gedra gen", vertelt Jan. Zaterdag vieren ze feest met vrien den en familie in dorpshuis De Meiboom. door Frank Balkenende kortgene - De jaarlijkse Protest Wakeboard Battle op het Veerse Meer bij Kortgene sterft een zach te dood. Organisator Jacco Jansen komt door zijn drukke werkzaam heden voor voetbalclub NAC niet meer toe aan de organisatie van het evenement, dat elk jaar drie tot vierduizend bezoekers trok. ,;Het is met pijn in het hart, maar het evenement kost maanden voorbereiding. Die tijd heb ik niet, want ik werk tegenwoordig fullti me voor NAC. Bovendien heb ik sinds januari een dochtertje. „Ik heb veel reacties gehad op het be richt dat het evenement stopt. Mensen waarderen mijn inzet in de afgelopen jaren en wensen me succes voor de toekomst." Volgens Jansen, die ook een wake- boardschool in Kortgene heeft, is de organisatie niet zomaar over te dragen. Het evenement werd de af gelopen jaren gesteund door tal van sponsors. Ook kreeg de Wake board Battle subsidie van provin cie en de gemeente Noord-Beve land. Jansen heeft overheden ver zocht toegezegde subsidies (voor Noord-Beveland was dat 5000 eu ro) weer in te trekken. Het Noord-Bevelandse college deed dat dinsdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42