Oud-SS'ers Gbagbo na aanval o aan de slag als spion i Operatie L 81 buitenland Veelzijdig EUROPA ontdekt u met KRAS.NL! dinsdag 12 april 2011 NAZI'S Verleden geheime dienst besmet IVOORKUST Hoge Commissaris mensenrechten VN waarschuwt voor versli De man die Anne Frank op pakte, kon na de oorlog ge woon aan de slag bij de ge heime dienst BND. Duitse politici willen dat de dienst schoon schip maakt. door onze correspondent Oene van der Wal k was volkomen verbijs terd", zegt het Duitse Kamerlid Jan Korte over JL het nieuws dat de SS'er Karl Josef Silberbauer, die Anne Frank in 1944 arresteer de, na de oorlog voor de West-Duitse geheime dienst BND heeft gewerkt. „Het is tijd dat de Duitse staat alles op tafel legt, alle archieven vrijgeeft en niet wacht tot er weer een schandaal komt", aldus Korte, fractielid van Die Lin ke in de Bondsdag. „Dat zijn we te genover de slachtoffers verplicht." Onlangs bleek dat de BND al acht jaar voor diens aanhouding de ver blijfplaats kende van de beruchte Adolf Eichmann. Ook kwam naar buiten dat de BND oorlogsmisdadi ger Klaus Barbie, alias 'de slachter van Lyon', als betaalde informant heeft gebruikt. De regering van bondskanselier Angela Merkel besloot in februari tot het instellen van een commis sie van historici die het 'bruine' verleden van de geheime dienst gaat onderzoeken. Maar dat gaat Korte niet ver genoeg. De bonds kanselier moet een 'politiek sig naal geven' dat de verwerking van het BND-verleden ook echt ge wenst is, meent Korte. Het BND-verleden is tot partijpolitiek geworden. De CDU wil voorko men dat haar legendarische bonds kanselier Konrad Adenauer, in de jaren vijftig verantwoordelijk voor de geheime dienst, de Zwarte Piet krijgt toegeschoven. Die Linke wil graag bewijzen dat er aan de demo cratische Bondsrepubliek een flin ke smet kleeft. Het verleden van de Stasi, de geheime dienst van de communistische DDR, wordt wel uitgebreid onderzocht maar dat van de BRD niet, klaagt Die Linke. Silberbauer was bepaald niet de enige oud-nazi die na de oorlog carrière maakte in de Bondsrepu bliek. Naar schatting 200 fervente oud-nazi's waren in dienst van de Organisation Gehlen, de voorloper van de huidige BND. Daaronder talrijke zware oorlogsmisdadigers. Zo waren types als Johannes Cle mens in dienst, die behoorde tot een commando dat 335 Italiaanse burgers doodschoot. Of Georg Wi- limzig, wiens troepen duizenden Poolse mannen, vrouwen en kin deren ombrachten. Ook Silberbau- ers baas in Amsterdam, Wilhelm Harster, werkte voor de BND, als recruteerder van agenten. Britse media spraken destijds van de 'Gestapo Boys' in Pullach, het hoofdkwartier van de Organi sation Gehlen. De Bondsdag is vol gens de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA in 1953 geïnformeerd dat zo'n 40 medewerkers voormali ge SS'ers of SD'ers waren. Velen lo gen over hun oorlogsverleden. Oud-president Ivoorkust met hulp van Franse militairen gear resteerd. Gbagbo en zijn vrouw staan onder bescherming van de VN. Melding van plunderingen en verkrachtingen. ABIDJAN - Militairen die trouw zijn aan de internationaal erkende pre sident van Ivoorkust Alassane Ouattara hebben gisteren de Ivori- aanse leider Laurent Gbagbo gear resteerd in zijn residentie in Abid jan. De arrestatie vond plaats na dat Franse militairen de ambtswo ning onder vuur hadden geno men. Dat hebben Franse diploma ten gezegd. Na zijn arrestatie is Gbagbo, die de presidentsverkiezingen in novem ber verloor maar weigerde af te tre den, volgens ooggetuigen overge bracht naar het Gölf-hotel, waar het hoofdkwartier van Ouattara is gevestigd. Een adviseur van Ouatta ra benadrukte dat Gbagbo is opge pakt door aanhangers van Ouatta ra, maar zei ook dat Franse militai ren zich bij de ambtswoning had den opgesteld. Een woordvoerder van het Franse leger ontkende ten stelligste dat Franse militairen be trokken waren bij de arrestatie. Eerder op de dag beweerde een ad viseur van Gbagbo nog dat Franse militairen Gbagbo hadden gearres teerd. Wel hebben Franse tanks de ambtswoning van Gbagbo gisteren onder vuur genomen. Gbagbo zelf hield zich op dat moment nog schuil in een bunker onder de wo ning. De Verenigde Naties en Frankrijk gaven zondag toestemming voor aanvallen met helikopters, omdat Gbagbo ervan werd beschuldigd zware wapens te hebben ingezet tegen de burgerbevolking in een wanhopige poging aan de macht te blijven. De arrestatie van Laurent Gbag bo betekent niet dat de politieke crisis in ivoorkust ten einde is. Dat heeft Alain ie Roy, woordvoerder van de VN-vredesmissie in het land gisteren gezegd. Nadat hij de Veiligheidsraad gisteren op de hoogte had gesteld van de ont wikkelingen in het land, zei Le Roy tegen verslaggevers dat Gbag bo en zijn vrouw bescherming hebben gekregen van de Verenig de Naties. Gbagbo verblijft in het hotel waar zijn rivaal Alassane Ouattara zijn hoofdkantoor heeft en hij wordt beschermd door de zelfde VN-agenten die Ouattara be schermen. Le Roy benadrukte dat de arresta tie van Gbagbo werd verricht door militairen die trouw zijn aan Ouat- Op de Ivoriaanse televisie werd Gbagbo vertoond bij zijn aankomst in het Golfhotel. foto AP/TCI SPANJE - Mallorca Vertrek: van 4/5 t/m 21/9 allerlaatste plaatsen in mei en juni! met o.a. de hoofdstad Palma de Mallorca, het romantische dorpje Valldemossa, Cap Formentor en vrije dagen om te genieten van zon, zee strand incl. vlucht, verblijf, ontbijt en diner, NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/38272 GRIEKENLAND Vertrek: van 14/5 t/m 22/10 met o.a. de metropool Athene, kustplaatsje Tolo, het Epidaurus theater, Mycene, Olympia met de Tempel van Zeus, Patras, Delphi, de Meteora-kloosters in Kalambaka strandverlenging mogelijk! incl. vlucht, verblijf, ontbijt, 5 x diner, NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/35656 of /35657 Vertrek: van 18/4 t/m 24/10 tips: bezoek de hoofdstad Faro, I het vissersplaatsje Alvor, het witte I dorpje Alte, het levendige stadje j Loulé en Cabo de Sao Vicente verblijf in Luna Alvor Village**** gelegen in een rustige omgeving incl. vlucht, verblijf in een Junior f Suite, ontbijt en autohuur Zie www.kras.nl/38105 SPANJE - Andalusië Vertrek: van 28/4 t/m 27/10 met o.a. Ronda, Jerez de la Frontera, Gibraltar, Sevilla, Cor doba, Baeza, Ubeda, Granada (incl. entree Alhambra) en vrije dagen aan de Costa del Sol verblijf in een 4-sterren hotel! incl. vlucht, verblijf, ontbijt, 11 x diner, NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/38125 of /38126 Vertrek: van 4/5 t/m 19/10 div. gegarandeerde vertrekdata! met o.a. klassiek Rome met de Trevi- fontein, Vaticaanstad, het schilder achtige Sorrento optioneel Capri), het bruisende Napels en Pompei verlenging Sorrento mogelijk! incl. vlucht, verblijf, ontbijt, 3 x diner, NL-spr. reisleiding en excursies BALTISCHE STATEN Vertrek: van 13/6 t/m 19/9 laatste plaatsen 13 juni! met o.a. Vilnius, Riga, Tallinn, St. Petersburg, Helsinki, Turku en Stockholm incl. vlucht, ferryovertocht Turku- Stockholm met verblijf in een binnenhut, verblijf, ontbijt, NL-spr. reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/38336 door Carel Goseling BOEK ONLINE of bel 0900-9697 isopm m of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van \s Arke of reizen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. DEN HAAG - Van een impasse wil geen der betrokken partijen spre ken. Toch lijkt het daar erg sterk op. Komend weekeinde is het een maand geleden dat de VN-Veilig- heidsraad een internationaal mili tair optreden tegen het Libië van Muammar Kaddafi billijkte. Deze week beraadslagen de EU, NAVO en de Contactgroep Libië hoe het nu verder moet. Het doel is immers niet bereikt. Muammar Kaddafi zit nog steeds in zijn paleis in Tripoli, omringd door de meeste van zijn vertrouwe lingen. En zijn leger is nog steeds in staat, ondanks een vliegverbod, grote delen van het land de beheer sen en veldslagen te leveren met opstandelingen. Periodiek ver schuift de frontlijn van het westen naar het oosten en omgekeerd. Maar de facto is er een status quo. De opstandelingen zijn militair

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8