Als je kind een bloedbad aanricht binnenland 15 Margriet bracht het grootste offer voor een volslagen vreemde Ruim honderd schoten Eenhoorn ontmoet ouders dinsdag 12 april 2011 SC'HtET?ARV:: Wat als je eigen kind een bloedbad aanricht of een verkrachting op zijn gewe ten heeft? Sommige ouders treft dit zware lot. „Zij zijn de vergeten slachtoffers." door Floor Ligtvoet De vader van Tristan van der V. is kunstschilder. Zijn naam werd altijd geassocieerd met ge schilderde zeemeeuwen boven de woeste golven, en uilen in acryl verf op doek. Iets om trots op te zijn. Maar vanaf dit weekend zal hij voor altijd de vader van Tristan zijn, de 24-jarige die zaterdag met een machinegeweer een bloedbad aanrichtte in het Alphense winkel centrum De Ridderhof Dat is een zware last om te dragen, weet Ilse van den Hoven, maat schappelijk werker bij Gevange- nenzorg Nederland, uit de prak tijk. Zij staat samen met 500 vrij willigers familieleden van daders bij. „Door deze ouders gaan allerlei emoties. Ook al verafschuwen meen geldt dat als je kind volwas sen is en geen hulp aanvaard, je als ouders weinig kunt beginnen." In ieder geval niet totdat ze een ge vaar voor zichzelf en hun omge ving vormen. Maar in veel geval len is het kwaad dan al geschied. De schaamte kan het leven van fa milieleden sterk beïnvloeden. „Ik ken mensen die verhuizen, tijde lijk ergens anders willen wonen, zich in huis opsluiten of eraan den ken om hun naam te veranderen. Ze durven de buurt simpelweg niet onder ogen te komen." Maar er is geen ontsnappen aan. Het drama dringt door tot diep in de meest alledaagse dingen, vertelt de maatschappelijk werkster. „Zus jes en broertjes worden er in de klas steeds op aangesproken. Op straat gebeurt dit ook. Mensen gaan daarom soms speciaal in een andere plaats maar hun bood schappen doen." Zeker als de zaken ook nog veel aandacht in de media krijgen, is het lastig om nog een gewoon le ven te kunnen behouden. „Allerlei privacygegevens liggen op straat. De naam is bekend, het adres ook." Maar ook mensen in de omgeving reageren lang niet allemaal even begripvol. „Natuurlijk weten men sen, als ze even doordenken, dat de ouders er vaak niets aan kun nen doen. Maar er blijven altijd mensen die vraagtekens zetten bij de opvoeding." Familieleden van de dader vertel len Van den Hoven regelmatig dat ze worden genegeerd of de blik ken in hun rug voelen branden. „Het kan projectie zijn, maar het kan ook kloppen. Hoe dan ook, het duurt jaren voordat ouders er boven op komen. Als je al kunt spreken van erbovenop komen. Zulke grote, gruwelijke gebeurte nissen tekenen hun leven. Het gaat nooit meer weg. Familieleden zijn echt de vergeten slachtoffers van de daad." Om het leed te verzachten, is het belangrijk dat de familie weet dat ze niet met de nek wordt aangeke ken. „De naaste omgeving zou bijvoor beeld een kaartje in de bus kun nen doen", zegt Van den Hoven. „Je geeft dan in ieder geval een te ken van medeleven en als ze ver der willen praten, neem dan de tijd en ruimte om hun verhaal aan te horen. Ik hoor van veel familie leden terug hoe waardevol zij het hebben gevonden dat onze vrijwil ligers gewoon wilden luisteren zonder te oordelen." ouders de daad, je ziet dat ze toch van hun kind blijven houden." Die band is heel sterk, weet Van den Hoven. „Elke ouder is in prin cipe loyaal aan zijn kind maar dit zorgt ook voor conflicterende ge voelens. Want ze schamen zich ook. En twijfelen daarnaast ook of ze als ouders iets hadden kunnen doen om dit te voorkomen. Ze worden heel onzeker van zo'n dra ma. Onzeker over de kleinste din gen, eigenlijk over alles waar ze geen grip op hebben." Regelmatig hebben familieleden het misdrijf, de enorme misstap van hun kind, volstrekt niet zien aankomen. Voor hen is het een heel nare verrassing, een nacht merrie waarin ze plotseling zijn be land. Maar er zijn ook ouders, die allang weten dat het niet goed gaat met hun zoon of dochter en jarenlang tevergeefs hulp hebben proberen te zoeken, benadrukt Van den Ho ven. „Zij voelden zich al veel lan ger machteloos. Over het alge Kaarsen en bloemen bij het winkelcentrum. foto's anp door Anton Diedrich alphen aan den rijn - Hij kent haar naam niet. „Maar zij is een heldin. Onze engel." Gert Lank- haar beseft dat zijn leven en dat van zijn dochtertjes is gered door de eigenares van de winkel Square Mode. Margriet ter Haar, want zo heet ze, werd zaterdag zonder par don doodgeschoten, terwijl zij an dere mensen waarschuwde in win kelcentrum De Ridderhof De oudste dochter Eloïsa (ro) ligt in het ziekenhuis. Zij is in haar bil geschoten. De wond is geïnfec teerd, vertelt Gert met trillende stem. Hij heeft de jongste dochter, de driejarige Larinda in zijn ar men. Zoals hij ook met haar een kleedhokje in sprong om zich te verschuilen, terwijl Tristan van der V. het bloedbad aanrichtte. Als Gert Lankhaar erover praat, slaat zijn stem over. Hij stond in de kinderkledingwinkel om een broek te ruilen van Eloïsa. „Ik was de enige klant en stond met de me neer van de winkel te praten, ter wijl de meiden een beetje rondlie pen. Die mevrouw kwam plotse ling voor de winkelruit staan, met haar armen wijd. 'Wegduiken', riep ze. 'Pas op'. Achter haar kwam die jongen aanlopen, en voordat ik Larinda had opgepakt, zette hij het geweer op haar hoofd en haalde de trekker over. Recht voor mijn ogen." Tristan schoot nog een keer, en liep vervolgens door. Gert dook met Larinda een kleed hokje in, en zag dat zijn oudste dochter was geraakt. Hij was hele maal de weg kwijt, zegt hij. „En nu nog. Ik vertel het nu, maar als ik straks buiten loop, komen de tranen weer." Hij moet zich groot houden, beseft hij. „Voor de kinde ren. Maar ik was bang. Echt doods bang." De dokter is bij hem geweest, en hij wacht op Slachtofferhulp. Ook voor zijn oudste dochter, zegt hij. De kogel is in het ziekenhuis eruit gehaald. „Hij was zo dik als mijn vinger." Gert moest de kleren van het meisje waar het kogelgat in zat, langsbrengen bij de politie. Li chamelijk gaat het niet zo goed met haar. „Maar ze heeft er psy chisch ook echt last van." Hij zoekt de familie van Margriet ter Haar (68) niet op. „Die hebben nu zo veel verdriet, ik wil hen er niet mee lastigvallen. Ik zou wel heel graag bloemen brengen bij haar uitvaart. Ze heeft het grootste offer gebracht voor een volslagen vreemde." alphen aan den rijn - Tristan van der V. heeft bij zijn dramatische daad op zaterdag in een paar minu ten tijd ruim honderd keer gescho ten. Hij had een vergunning voor de drie wapens die hij heeft ge bruikt. Dat meldden het Openbaar Ministerie (OM) en de politie Hol lands Midden gisteren. Van de mensen die gewond raak ten bij de schietpartij, lagen er gis teravond nog acht in het zieken huis. De toestand van een van hen is nog kritiek. Zeven gewonden zijn de afgelopen dagen uit het zie kenhuis ontslagen. Winkelcentrum De Ridderhof waar de schietpartij zich zaterdag voordeed, gaat vanochtend om tien uur weer open. In het winkel centrum komt een gedenkplaats waar mensen bloemen kunnen leggen. De winkeliers en hun personeel kwamen maandagmiddag bijeen in het stadhuis. Een van de winke liers kwam zaterdag om het leven, anderen moesten vluchten voor hun leven. Op het speciale telefoonnummer dat de gemeente Alphen zaterdag opende voor betrokkenen, zijn de afgelopen twee dagen meer dan vijfhonderd telefoontjes binnenge komen. alphen aan den rijn - Waarne mend burgemeester Bas Eenhoorn zal spreken met de familie van Tristan van der V.. Dat zei hij giste ren. „Het is verschrikkelijk wat de nabestaanden van de slachtoffers hebben meegemaakt. Maar ook de familie van de dader lijdt onder het incident." Het gesprek is mogelijk vandaag en zal ook gaan over de uitvaart. Eenhoorn zei dat de politie uit voorzorg de woningen van de ouders van de dader in de gaten houdt. De burgemeester houdt daarnaast ook contact met de na bestaanden van de overige zes do den van de schietpartij in winkel centrum De Ridderhof, onder meer over de nazorg en een moge lijke herdenkingsdienst volgende week. „We willen weten wat zij van ons verwachten en hoe we dat netjes kunnen regelen", zei hij. In overleg met de families van de slachtoffers die gewond raakten, bekijkt hij of hij deze slachtoffers nog kan bezoeken. De outdoor collectie uari Zuid-West Nederland - 'nernatfe R www.interieur-paauwe.nl 401318 1()hH« Zonnemaire ligt ulakbij Zrerikzee; 5 0 autommuten uan Rotterdam, Roosendaal en Ter neuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5