zeeland 119 toegangsweg naar winkelparadijs André en Juliënne bleven Koewacht altijd trouw De Poort van Sluis bundelt 'moderne* woonwinkels dinsdag 12 april 2011 Z Ook foto's zijn welkom in De Zeeuwse Kelder! door Frank Cijsel en René Hoonhorst Dik een decennium na oplevering van het ge bouw ziet De Poort van Sluis er eindelijk uit, zoals bestuurders en ondernemers het voor ogen had den. Bezoekers die Sluis via de zui delijke toegangsweg binnenrijden, stuiten pardoes op een passage met woon- en interieurwinkels met een aparte, eigenzinnige collectie. Die aanblik beviel ook Marijke van Aalst uit Nieuwkoop, die onlangs met haar zaak MGM haar intrek nam in het laatste leegstaande pand in De Poort van Sluis. In Utrecht en Den Haag runt ze al twee zaken in lifestyle living. „Ik werd bena derd om eens een kijkje te nemen in het complex. Meteen bij binnen komst was ik laaiend enthousiast. De gezelligheid en het bourgondi- sche van Sluis trokken me over de streep. Ik ben gek op de Vlamingen en hun levenswijze. Ik kom al jaren in Antwerpen en voel me thuis bij dit publiek. Dat verklaart mijn keu ze om een winkel in Sluis te ope nen." Van Aalst vindt niet dat ze de be staande woninginrichtingzaken in de buurt opzadelt met een concur rent. „We richten ons meer op het populaire, wat goedkopere segment en krijgen daardoor een ander soort publiek over de vloer dan de overige meubelzaken. We zijn eigen tijds en trendy en voeren merken die in deze regio tot nu toe niet wa ren te krijgen." Verkoop van spullen, die je niet in elke andere winkel uitgestald ziet liggen, is een specialiteit van Sluise winkeliers. De Middenstands Vere niging Sluis laat zich er sinds-jaar en dag op voorstaan dat de Sluise winkelstraten nog cachet hebben, omdat er niet allemaal vestigingen van dezelfde ketens zijn te vinden als in andere steden en stadjes. Wat Emily en Louise betreft, heb ben de nergingdoenden een punt. De twee zestienjarige schoolmeisjes komen op de eerste dag van de paas vakantie direct met de bus uit Brug ge naar Sluis. Als jonge 'shopaho lics' zijn ze de zaken in Brugge wel eens beu. „En dan is het gewoon ge zellig om eens in Sluis rond te neu zen. Leuke, kleine winkeltjes waar je verrassende bijouteriën en snuis terijtjes kan vinden." Dé truc om het winkelcentrum het laatste half jaar aantrekkingskracht te geven, is de shop-in-shopformu- le die eigenaar Bert Doggenaar op de eerste verdieping losliet. In Reg- gy's Lunchroom rekenen de men sen apart af maar artikelen die ze aanschaffen in de tien winkels met spullen voor woondecoratie en lifes tyle zijn allemaal af te rekenen bij één centrale kassa. Al.kopen men sen bij elk winkeltje, ze kunnen in één keer afrekenen. „De kassa splitst via de streepjescodes precies uit welke aankoop bij welke winkel hoort", legt cassière Tineke Mullae- rt uit. De eerste verdieping is pas een half jaar in gebruik. Dat de roltrap - een in Zeeuws-Vlaanderen verder nau welijks bekend fenomeen - naar een winkelverdieping leidt, is nog niet iedereen bekend, hoort een me dewerker van Reggy's Lunchroom regelmatig van klanten, die bij ver rassing bij hem terechtkomen. Nancy De Wandeler denkt niet dat die onbekendheid lang aanhoudt. Zelf komt de Vlaamse regelmatig in Sluis en bijna even vaak loopt ze de passage wel even binnen. Ze is een tijdje te rug naar Hulst gegaan wonen, om dat het in de meest Vlaamse stad van Nederland goedkoper én aange namer wonen is dan in de con treien rond Antwerpen. „Maar in Sluis kun je nog aangena mer winkelen. In Hulst heb je Mor- res en twee winkelstraten, hier is het hele stadje doortrokken met leuke winkeltjes. Ik woon prachtig, maar winkelen is in Sluis nog wat gezelliger." Landgenoot Gerry Rom- melaere snapt zo'n betoog wel, maar de uitbater van geschenk- en designwinkel Comma trekt zich toch terug uit de Poort van Sluis. „Het is inderdaad jammer dat ik de zaak sluit, net nu het vol is. Maar ik woon in Oostende en zie een con tract voor nog vijf jaar niet zitten." Dat met het vertrek van Comma opnieuw leegstand ontstaat, ver wacht Rommelaere niet. „Er zijn al wat belangstellenden wezen kij ken." 'Ik woon fijn in Hulst, maar Sluis is toch een leukere winkelstad' Vlaamse Nancy De Wandeler door Edy de Witte 1 KOEWACHT - Van kinds af aan voel- j den André de Block (85) en f Julienne Kips (83) zich tot elkaar aangetrokken. Opgegroeid in de- i zelfde straat in Koewacht trokken ze bijna dagelijks samen op. De vriendschap werd steeds hechter en een huwelijk kon niet uitblij ven. Zondag vierde het paar het zestigjarig huwelijksfeest, j André werkte eerst jaren in de vlas- serij, maar het grootste deel van 1 zijn leven werkte hij bij Philips in 4 Terneuzen. Julienne was eveneens een bezige bij. Naast de zorg voor 1 de drie kinderen (één jongen en Eigenaar Bert Doggenaar van winkelpassage De Poort van Sluis is blij dat het eindelijk is gelukt alle winkelruimten vol te krijgen. Hij kocht het pand vijf jaar geleden van investeringsmaatschappij Uni-Invest. „Ik kocht het complex casco, maar het heeft bloed, zweet en tranen gekost om het vol te krijgen met geschikte winkels van niveau. Op de benedenverdieping hebben we particuliere ondernemers onderge bracht en op de eerste verdieping werken we met een formule waar bij de klant aankopen in verschil lende winkels aan één centrale kas sa kan afrekenen." De Action in de kelder van het gebouw trekt men sen en daar profiteren deandere winkels van. Het contract is net voor tien jaar verlengd, waarmee er voor langere tijd zekerheid is." Doggenaar is niet aan zijn proef stuk toe. In woonplaats Nijkerk kocht hij de oude chocoladefa briek Zaanlandse Cacao en trans formeerde die tot meubelboule vard De Havenaer. „Toen ik dit pand zag, wist ik meteen dat het Nijkerkse concept ook in Sluis mo gelijk was door indeling en bouw stijl van het pand. En Sluis trekt jaarlijks miljoenen bezoekers." Doggenaar deed het idee voor aparte woonboulevards op tijdens zakenreizen door Australië, de Ver enigde Staten en Engeland. Daar ging het vooral om discountcen ters, terwijl Doggenaar de bezoe kers iets unieks wil bieden als te genhanger van steeds uniformer worden winkelcentra in de steden. „In Nederland is het nog redelijk nieuw, terwijl Vlaanderen de for mule helemaal niet kent. Daarom hebben we voor Sluis gekozen. Hier is immers tachtig procent van de klanten Vlaming." Bert Doggenaar: invulling Poort van Sluis kostte bloed, zweet en tranen, maar nu staat er een passage met uniek winkelconcept, foto's Peter Nicolai twee meisjes) deed ze allerlei schoonmaakklusjes. Haar affiniteit voor dieren kwam ook tot uiting door haar werk bij de plaatselijke kippenboer. Het paar is Koewacht altijd trouw gebleven. Ze wonen nog zelfstan dig aan de Emmabaan. Na hun ar beidzame leven werd de tijd aan vankelijk vooral ingevuld met wan delen. Inmiddels doen beiden het wat rustiger aan. Juliënne leest- graag een boek en voor André is zijn moestuin een waar levense lixer. De zeven kleinkinderen ko men geregeld over de vloer. De zes tigste huwelijksdag werd gevierd met een etentje in familiekring. André en Juliënne trokken als kinderen al met elkaar op. Een huwelijk kon niet uitblijven... foto Peter Nicolai ZEEUWSE KELDER De voorbereidingen voor het eerste PZC Keldertoernooi zijn in volle gang: www.pzc.nl/zeeuwsekelder STUUR UW VERSLAG IN Ook actief in de kelder van het Zeeuwse voetbal? Schrijf er zelf over voor de blog De Zeeuwse Kelder UW ANEKDOTES NAAR kelder@pzc.nl Eerste PZC Keldertoernooi Topichetds leidt finalt in kelder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 51