expertise naar Zambia in Goes-West nm m - T Jk anton damen zeeland 121 Mysterieus voorwerp komt wellicht uit China Eerste twee Thoolse rotondes geadopteerd Jori itmeubelen f economische ontwikkeling vraagt stabiel MKB Leger des Heils www.binnenuit.nl dinsdag 12 april 2011 wmmemmimmmmtimmm&zmsmsgmimm, vat. Het houdt niet op bij een mi crokrediet. Dat helpt individuele ondernemers wel om een beter le ven te krijgen, maar een stabiele economische omgeving krijgt je er niet mee. Daarvoor zul je goede structuren moeten opzetten. Be hoorlijke randvoorwaarden schep pen voor het MKB. Het zijn voor namelijk agrarische gemeenschap pen waar we over praten, en als die niet verder komen dan de loka le markt met de procucten die ze over hebben, schiet het niet op. Er moeten structuren ontstaan voor verwerking, transport, handel en marketing. Als dat lukt, is het ren dement van microfinanciering meteen ook een stuk groter." Bezemer beseft heel goed dat klei ne Afrikaanse boeren het moeten opnemen tegen Westerse produc ten, die er worden gedumpt om te gen bodemprijzen te worden ver- 'J'Sr - -/ i ■- foto Ronald den Dekker Goethals, voor wie dit eveneens een nieuw fenomeen is, begint er schik in te krijgen. Uit de inbreng wordt duide lijk dat het oude 'klompen kot', zoals dat in de jaren vijftig en zestig vaak aan sociale huurhuizen werd gebouwd, nog steeds populair is. Mensen willen toch graag aan de achterzijde van de woning een aanbouwtje, waar ze hun jas kunnen ophangen en hun schoenen kwijt kunnen. Het klompenpot zag je eigenlijk niet meer in ons nieuwbouwprogram- ma", zegt Rouw. Voldoende bergruimte is een bre de wens. Zo blijkt uit het proefpro- t ject dat mensen graag inbouwkas- ten willen hebben. Elk hoekje moet optimaal worden benut. De eensgezinswoningen verschil len bijna allemaal qua indeling, de patiowoningen wat minder. De RWS rekent de plattegronden de komende tijd door. Rouw: „We moeten natuurlijk wel binnen een bepaalde kostprijs werken om te zorgen dat de huur onder de huur- sibsidiegrens blijft." Daarnaast gaat de corporatie na of de huizen ook passief kunnen wor den gebouwd, dus met een zo laag mogelijk energieverbruik. De uitkomsten van die beide rekèn- exercities moeten duidelijk maken of de ontwerpen van de deelne mende huurders in stand kunnen blijven. kocht. „Het is zaak om aan de ene kant de eigen producten concurre rend te maken en aan de andere kant het bewustzijn te vergroten: koop en verkoop streekproducten liever dan goedkope, milieubelas tende import. Hier in Zeeland heb ben we ervaring opgedaan met streekeigen producten. Er zijn ze ker paralellen te trekken." Henk Bezemer kwam bijna vier jaar geleden naar Zee land om de samenvoeging van een viertal Rabobanken tot 'een goed einde te brengen. Hij be gon bij Rabobank Beveland en stapt nu op bij Rabobank Ooster- schelde, waarin heel Zeeland be noorden de Westerschelde, behal ve Walcheren en Noord-Beveland zit. De kredietcrisis en de finan ciële crisis maakte de directievoor zitter dus in Zeeland mee. „Ik kan niet zeggen dat we daar geelt last van hebben gehad, want veel van onze klanten, binnen vaart, glastuinbouw en veel ande re takken, zagen hun omzet gehal veerd. Maar de Rabobank had geen overheidssteun nodig omdat we altijd zorgvuldig zijn geweest met de risico's. Overkreditering is niet goed voor de klanten en ook niet voor de bank. Met microkre dieten als ontwikkelingsinstru ment is het precies zo. Het is goed als mensen toegang hebben tot fianciele diensten, maar als ze zon der al te strenge voorwaarden te veel geld kunnen lenen, raken ze wellicht in de problemen. Als bank en ook als microfmancie- ringsorganisatie, moet je ook nee kunnen verkopen. Van microfinan ciering moet je ook niet verwach ten dat het economische groei ge nereert. Dat doet het niet, in ieder geval niet vanzelf" In het verschiet ligt ook nog een derde project, al heeft dat de teken tafel nog niet echt verlaten. „Woord en Daad hanteert het pri- cipe dat de cirkel rond moet wor den: individuele economische on afhankelijkheid, een gezonde eco nomische structuur en goed onder wijs. Daar ga ik ook in Zambia mee aan de slag." En daarna? „Tja, aan een sabbati cal komt altijd een einde. Waar schijnlijk word ik dan weer ergens directievoorzitter. Wie weet om een fusie te begeleiden." Foto van een tredmolen waarmee in China de rijstvelden werden bevloeid. door Rob Paardekam sint-annaland - Helemaal zeker zijn ze nog niet bij streekmuseum De Meestoof maar het onbekende voorwerp dat daar sinds een paar weken staat, zou best eens uit Chi na kunnen komen. Het mysterieuze houten voorwerp dook in januari op tijdens de ver bouwing van een café in Middel burg. De Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) boog zich er over, maar kon niet zeggen wat het was. Nu is het te zien in het museum in Sint-Annaland. „We hebben een mailtje gekregen van iemand uit Zeeuws-Vlaande- ren", zegt Frank Kousemaker van het museum. „Deze persoon zegt dat het weieens om een tredmolen zou kunnen gaan, die ze vroeger in China gebruiken om het de rijst velden te bevloeien." Dat waren vierkante houten ko kers met daarin een ketting en plankjes. Die plankjes voerden het water met zich mee. De tipgever heeft een foto meegestuurd waar op te zien is hoe een paar Chine zen het apparaat gebruiken. „Het lijkt inderdaad wel erg veel op het voorwerp dat we hier hebben staan", zegt Kousemaker. „Maar ik ben nog niet zeker, hoor. We hou den nog een slag om de arm." Het onbekende voorwerp dat sinds een paar weken in het museum staat. door Rob Paardekam tholen - De eerste twee rotondes in de gemeente Tholen zijn ge adopteerd. Dat betekent dat ze worden ingericht en onderhouden door een hoveniersbedrijf dat in ruil daarvoor reclame mag maken op de rotonde. Met het initiatief hoopt het college de rotondes, die nu vrij sober zijn ingericht, een beetje mooier te ma ken. Er wordt ook wat geld mee bespaard, omdat de gemeente het groen op de rotondes niet meer zelf hoeft te onderhouden. De rotonde bij het gemeentehuis in Tholen is geadopteerd door Erik Maljaars Tuinen. Die aan de Ten Ankerweg/Grindweg, vlakbij de oude brandweerkazerne, zal worden ingericht door hoveniers bedrijf De Passiebloem. De gemeente hoopt dat meer ro tondes worden geadopteerd. Om die kans te vergroten, hebben bur gemeester en wethouders besloten dat ook andere ondernemingen dan hoveniersbedrijven een roton de onder hun hoede kunnen ne men. Ze moeten deze dan wel la ten inrichten en onderhouden door een hovenier. De bedrijven die_een rotonde wil len adopteren, moeten wel uit de gemeente Tholen komen. sint-maartensdijk - De gemeente Tholen geeft het Leger des Heils ruim 20.000 euro subsidie voor het realiseren van een dienstencen trum in de voormalige Kleuter school aan de Radda Barnenstraat in Sint-Maartensdijk. Dat diensten centrum komt er, omdat het Leger des Heils steeds meer hulpvragen krijgt vanuit de gemeente Tholen. Eind deze maand moet het cen trum open gaan. nieuwe collectie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 43