De Markt in Sint-Maartensdijk i8l zeeland Herziene wandelgids Moeilijke tijden voor openbare school Waarde De Markt in Sint-Maartensdijk wordt steeds mooier en levendiger. Na een opknapbeurt en de komst van twee hotels werden gisteren het VW-kantoor en de Oranjekamer geopend. Ziekenhuis in Terneuzen moet flink bezuinigen pzc.nl/webwinkel Ü7r James Last in Holland dinsdag 12 april 2011 MEEST CELEZEN 1 .Bestuurder drinkt zes keer te veel. 2.Westwal Goes is weer open (foto). 3.Kermis Hansweert kan groter. www.pzc.nl/video Heeft u een goede tip? Mail 'm naar bevelanden@pzc.nl SPORTIEF STIJLVOL MODE plein 1940-middelburg www.lavooymode.nl WAARDE - Openbare basisschool D'n Bogerd in Waarde zit de ko mende jaren krap in de leerlingen. Op het moment heeft de school 38 leerlingen en de prognoses voor de komende jaren zijn ook weinig hoopvol. „De toekomst is weinig florissant, de prognose gaat uit van 40, mis schien 42 leerlingen", zegt bestuursmanager Leo Soffers van de stichting SOM, een samenwer kingsverband van tien openbare basisscholen in de gemeente Rei- merswaal en de Brabantse Wal. De stichting bekijkt daarom een al ternatieve aanpak, bijvoorbeeld om niet meer één school onder één directeur te laten resorteren, maar één directeur voor twee of drie kleinere scholen in de ge meente Reimetswaal aan te stel len. Die stuurt op zijn of haar beurt locatiemanagers aan. Een school heeft circa 60 leerlin gen nodig om te kunnen voortbe staan. BAARLAND - Door de VW Zuid-Beveland en Tholen is een herziene uitgave gemaakt van een wandelroute door Baarland. In de vernieuwde gids staan kinderge dichten. In 2005 was een flessenpost wed strijd tijdens het Schelde Ontdek kingsweekend in Fort Ellewouts- dijk. Kinderen mochten een ge dicht in een fles stoppen. De win nende gedichten zijn vervolgens gebundeld en gekoppeld aan de wandelroute. Deze route is on langs herzien en er is nu een ver nieuwde uitgave van de gids be schikbaar. De route start in de Slot- straat, is acht kilometer lang en is voor 1,50 euro te koop bij alle VW's in Zeeland. ORANJE terneuzen - ZotgSaam moet dit jaar een rijkskorting van een klei ne vier miljoen euro op de zieken huiszorg zien te verwerken in de begroting. De Zeeuws-Vlaamse zorginstelling hoeft niet te snijden in personeel. Pijn doet het wel. Er moet (nog) ef ficiënter worden gewerkt en hier en daar moet een pas op de plaats worden gemaakt. ZorgSaam hoeft dus niet zo zwaar in te grijpen als het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) boven de Westerschelde, waar meer dan honderd banen op de tocht staan. Paul Rademacher, voorzitter van de Raad van Bestuur van Zorg Saam, prijst zich daarom gelukkig. veel VW-kantoren sluiten. Als je dan ziet dat wij hier zo'n prachtig pand hebben gekregen, kun je al leen maar tevreden zijn." In het verleden is wel eens overwo gen om het Thoolse VW-kantoor naar Tholen-stad te verplaatsen. Mede door toedoen van de lokale ondernemers in de Smalstad, die de toeristenwinkel niet graag za gen verdwijnen, is besloten toch in Sint-Maartensdijk te blijven. Rond die kern zitten tenslotte de meeste campings en vakantiepar ken en dus de meeste toeristen. Toch hoopt Aussems er stiekem op dat Tholen-stad ook nog eens een echt WV-kantoor krijgt. „Maar dat ligt niet direct voor de hand", geeft ze toe. „Aan de ande re kant: het toerisme in deze ge meente zit behoorlijk in de lift. Daarom zet ik zo'n tweede kan toor nog niet helemaal uit mijn hoofd." Overigens is het dit jaar vijftig jaar geleden dat Tholen een eigen VW-vestiging kreeg. Dat werd gisteren en passent ook nog even gevierd. In tegenstelling tot de VW was de Oranjekamer, die erbo ven zit, gisteren voor het eerst open. Vrijwilligers van streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland hebben keihard ge werkt om hem op tijd af te krij gen. „Zondagmiddag om vier uur waren we klaar", zei gemeentear chivaris Fred van den Kieboom gis teren. „En eigenlijk is het nog niet helemaal af Het is toonbaar, hoor, maar de puntjes moeten nog op de i worden gezet." Van den Kie boom is samen met conservator Koen van Rooijen verantwoorde lijk voor de inhoud van de Oranje kamer. Het kleine museum is een recht streeks gevolg van de opname van Sint-Maartensdijk in de Oranjerou te. Dat is een netwerk van plaat sen in Nederland en Duitsland, die een historie met de Oranjes hebben. Met name veel Duitse fans van het koningshuis brengen een bezoek aan deze steden. Om bij de Oranjeroute te mogen ho ren, moet je deze toeristen wel iets te bieden hebben. In Sint-Maar tensdijk is dat de Oranjekamer ge worden. Pronkstuk is de maquette van het verdwenen kasteel van Sint-Maar tensdijk, dat grotendeels door Fre- derik Hendrik is gebouwd. Op de plek waar het kasteel stond zijn en kele tientallen jaren geleden een keer opgravingen gedaan. Enkele van de vondsten zijn nu ook te be wonderen in de Oranjekamer. Met name op één van de kannen is Van den Kieboom best trots. „Hij is nog puntgaaf en mét deksel." Verder zijn in het minimu- seum onder meer herin neringen te zien van het bezoek van koningin Beatrix aan Sint-Maartensdijk in 1996. Ook het Cloveniersgilde van Scherpenisse heeft een eigen vitri ne. Dat werd destijds opgericht door Maria van Nassau. Eigenlijk hadden de samenstellers veel meer willen laten zien, maar dat liet de kleine bovenverdieping van het pand aan de Markt niet toe. Daarom zijn enkele digitale in formatieborden opgehangen. Daar op valt van alles te lezen over de geschiedenis van Sint-Maartens dijk met de Oranjes. Als het aan de gemeentearchivaris ligt, is de opening van de Oranjeka mer nog maar stap één. Hij zit vol met ideeën. Zo zou hij graag zien dat schoolklassen straks een be zoek brengen aan het museumpje. Ook een wandeling langs histori sche locaties in de Smalstad ziet hij wel zitten. Met de plek waar het kasteel vroeger stond zou vol gens Van den Kieboom eveneens iets gedaan moeten worden. Van dat kasteel is alleen nog maar een stuk slotgracht te zien. „Het zou mooi zijn als we daar een informa tiebord konden plaatsen." De Oranjekamer kan worden bezocht tijdens de openingstijden van de VW. Maandag, dinsdag, donderdag en vrij dag is de toeristenwinkel geopend van 9.00 tot 15.30 uur, op woensdag tot 13.00 uur en zaterdag tot 12.00 uur. door Rob Paardekam De tijd dat Sint-Maartens dijk in zak en as zat - na het verdwijnen van het Markiezaat College en het gemeentehuis - is al lang voorbij. Beetje bij beetje gaat het dorp weer bruisen, met name door alles wat er op de Markt ge beurt. De gemeente heeft het cen trale plein verfraaid en met hotel KOM! en hotel-restaurant 't Raedt- huys kreeg het bovendien een paar trekpleisters. Gisteren kwa men er weer twee bij: het nieuwe VW-kantoor en de Oranjekamer. Het VW-kantoor, dat er eigenlijk al een paar weken zit, werd giste ren feestelijk in gebruik genomen. Lilian Aussems van de VW Zuid-Beveland en Tholen is dik te vreden met het onderkomen op de hoek van de Markt en de Kaai- straat. „Elders in het land moeten De opening werd opgeluisterd met toneel. foto's Ronald den Dekker Gemeentearchivaris Fred van den Kieboom in de Oranjekamer. categorie/cd's 3 cd-box Over de eeuwwisseling heen en na meer dan 35 jaar carrière, staat de Duitse orkestleider James - Hansi - Last er nog altijd! Hij heeft miljoenen fans in alle continenten, van Europa en de VS tot Azië. James last verraste steeds en wil ook blijven verrassen. Last heeft meer dan 200 gouden platen in ontvangst mogen nemen. In deze prachtige 3 cd-box vindt u zijn besté Nederlandse hits! Voor een overzicht van alle nummers kunt u terecht in onze webwinkel. Adviesprijs €23,95 Lezersprijs 13,95* exclusief 2,95 verzendkosten #WEBWINKEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 40