brengt expertise naar Zambia uitgebreid anton damen zeeland 121 PvdA ijvert voor behoud van Belgisch Bureau 1 1 Bemiddeling Jori zitmeubelen www.binnenuit.nl alleen helpt niet, economische ontwikkeling vraagt stabiel MKB -jj www.binnenuit.nl Week van het Oor in Goes Toine koppelaars houdt lezing nieuwe collectie dinsdag 12 april 2011 S Alle columnisten bij elkaar www.pzc.nl/columns kocht. „Het is zaak om aan de ene kant de eigen producten concurre rend te maken en aan de andere kant het bewustzijn te vergroten: koop en verkoop streekproducten liever dan goedkope, milieubelas tende import. Hier in Zeeland heb ben we ervaring opgedaan met streekeigen producten. Er zijn ze ker parallellen te trekken." Henk Bezemer kwam bijna vier jaar geleden naar Zee land om de samenvoeging van een viertal Rabobanken tót een goed einde te brengen. Hij be gon bij Rabobank Beveland en stapt nu op bij Rabobank Ooster- schelde, waarin heel Zeeland be noorden de Westerschelde, behal ve Walcheren en Noord-Beveland zit. De kredietcrisis en de finan ciële crisis maakte de directievoor zitter dus in Zeeland mee. „Ik kan niet zeggen dat we daar geen last van hebben gehad, want veel van onze klanten, binnen vaart, glastuinbouw en veel ande re takken, zagen hun omzet gehal veerd. Maar de Rabobank had geen overheidssteun nodig omdat we altijd zorgvuldig zijn geweest met de risico's. Overkreditering is niet goed voor de klanten en ook niet voor de bank. Met microkre dieten als ontwikkelingsinstru ment is het precies zo. Het is goed als mensen toegang hebben tot fi nanciële diensten, maar als ze zon der al te strenge voorwaarden te veel geld kunnen lenen, raken ze wellicht in de problemen. Als bank en ook als microfinancie- ringsorganisatie, moet je ook nee kunnen verkopen. Van microfinan- ciering moet je ook niet verwach ten dat het economische groei ge nereert. Dat doet het niet, in ieder geval niet vanzelf." In het verschiet ligt ook nog een derde project, al heeft dat de teken tafel nog niet echt verlaten. „Woord en Daad hanteert het prin cipe dat de cirkel rond moet wor den: individuele economische on afhankelijkheid, een gezonde eco nomische structuur en goed onder wijs. Daar ga ik ook in Zambia mee aan de slag." En daarna? „Tja, aan een sabbati cal komt altijd een einde. Waar schijnlijk word ik dan weer ergens directievoorzitter. Wie weet om een fusie te begeleiden." door Annemarie Zevenbergen VLISSINGEN - Vlissingen en de ge meente Veere krijgen buurtbemid deling voor bewoners van huurwo ningen. De woningcorporaties Woonburg en 'lEscaut hebben de handen ineengeslagen en een pro ject opgezet dat maandag van start gaat. De eerste twaalf vrijwilligers heb ben hun training achter de rug. Zij ontvangen maandag hun diploma. Een tweede training voor weer twaalf vrijwilligers staat in septem ber op stapel. De beide woningcorporaties wer ken samen met de gemeente Vlis singen, Politie Zeeland en Stich ting Welzijn Middelburg. In navol ging van Middelburg - waar het buurtbemiddelingsproject in sep tember vijf jaar draait - zetten de vrijwilligers zich in om samen met huurders te zoeken naar oplossin gen voor conflicten. Die kunnen uiteenlopen van een ruzie over de vuilnisbak of een schutting tot ern stige problemen over andere leef stijl van buren. Het is niet de bedoeling dat de vrij willigers met kant en klare oplos singen aankomen. De betrokken partijen moeten, als ze daartoe be reid zijn, zelf met elkaar aan de slag. Volgens Sam van Bakergem van buuurtbemiddeling in Middel burg, leidt dat daar in driekwart van de gevallen tot een goed ein de. „Omdat de mensen er zelf toer komen, met steun van een vrijwil liger, is het ook een duurzame op lossing. De betrokkenen staan er immers zelf achter. Het is niet van bovenaf opgelegd." Het nieuwe project is een pilot tot eind dit jaar. Dan wordt het geëvalueerd. GOES - Auris Goes bouwt donder dag een kraam in het Goese zieken huis om de Week van het Oor on der de aandacht te brengen. Op slechthorenden wordt een be roep gedaan zo mogelijk iets aan hun probleem te doen. Een hoor- probleem heb je namelijk niet al leen. Er zijn legio consequenties voor de omgeving. ratieve bank, heel dicht bij de sa menleving en het midden- en kleinbedrijf (MKB). In zo'n organi satie kom je wel te weten wat de voorwaarden voor een gezonde be drijfsontwikkeling zijn. Hier werkt het niet wezenlijk anders dan in Afrika, behalve dat het Afrika (nog) niet werkt. Het interessante van het Woord en Daad-project waarvoor ik naar Zambia afreis, is dat het het hele scala omvat. Het houdt niet op bij een microkre diet. Dat helpt individuele onder nemers wel om een beter leven te krijgen, maar een stabiele econo mische omgeving krijgt je er niet mee. Daarvoor zul je goede struc turen moeten opzetten. Behoorlij ke randvoorwaarden scheppen voor het MKB. Het zijn voorname lijk agrarische gemeenschappen waar we over praten, en als die niet verder komen dan de lokale markt met de producten die ze over hebben, schiet het niet op. Er moeten structuren ontstaan voor verwerking, transport, handel en marketing. Als dat lukt, is het rem dement van microfinanciering meteen ook een stuk groter." Bezemer beseft heel goed dat klei ne Afrikaanse boeren het moeten opnemen tegen Westerse produc ten, die er worden gedumpt om te gen bodemprijzen te worden ver foto Ronald den Dekker GEERSDIJK - Dijkgraaf Toine Poppel- aars van waterschap Scheldestro- men geeft donderdag 14 april een lezing in het Drenthehuis in Geers- dijk. Poppelaars spreekt over het belang van het waterschap, over zijn vroegere werk als gedeputeer de en over de rest van de Zeeuwse politiek. De lezing begint om 20.00 uur en de entree kost 3 euro. door Wout Bareman TERNEUZEN - Het Bureau Belgische Zaken (BBZ) in Breda mag niet worden vervangen door een websi te. BBZ voorziet in een dusdanig grote behoefte dat ieder alternatief ontoereikend is, zeker voor per soonlijke dienstverlening aan de grensarbeiders. Dat vindt de Partij van de Arbeid. De PvdA-raadsfractie in Terneu- zen heeft de Tweede Kamer-fractie van die partij opgeroepen te blij ven knokken voor behoud van BBZ. Fractievoorzitter Gijs van den Berg roept, in een brief, de overige raadsfracties op hetzelfde te doen. Minister Kamp van Sociale Zaken wil het BBZ wegbezuinigen. Een website is voldoende, oordeelt hij. Vorige week hield hij, tijdens een eerste confrontatie met de Tweede Kamer-commissie, vast aan zijn voornemen, ondanks verzet van een Kamermeerderheid. Van den Berg wijst er in de brief aan de Kamerfractie en zijn colle garaadsleden op dat in Zeeuws- Vlaanderen met name in de zorg en chemie veel Belgen werken. In de toekomst geldt dat ook voor de glastuinbouw. Omgekeerd werken veel Zeeuws-Vlamingen in Vlaan deren, onder meer bij Sidmar en Volvo. Van den Berg verwacht dat de discussie, die eind deze week in de kamercommissie wordt hervat, gaat in de richting van overheve ling van de BBZ-taken naar de grensgemeenten. Maar die ontbe ren de kennis. Bovendien moet daar financiering tegenover staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 37