Ze hebben in elk geval 221 zeeland Spelen is PZC Human Planet ONDERWIjSTIJDVERLENCNC ,Je vertrouwen De eerste resultaten van de pilot onder- jezelf hebben om goed te wijstijdverlenging Brede School Acade- presteren. Dat geven wij.' mie in Middelburg: er is amper effect. OTV-docente Maartje Keune Zeeland: zomerschool en verlengde schooldag brieven pzc.nl/webwinkel X dinsdag 12 april 2011 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Vogelbescherming De Vogelbescherming is een mi lieuclub met een povere tunnelvi sie. Het lijkt alsof er geen andere dieren bestaan dan vogels en vo gels. Ze wil nu naar de rechter stap pen om de ontpoldering van de Hedwigepolder tegen alle protes ten en de weemoed erover (mijn vlakke land, weet je wel) toch af te dwingen ten gunste van onder an dere trekvogels die hier dan even te gast zijn. Voor de permanente bewoners van de polder: mensen, hazen, konijnen, wezels, egels, kik kers, salamanders, fazanten, dui ven, weidevogels en bijzondere plantensoorten geen soelaas. Af schrijven die hap, om te worden opgeofferd ten bate van passanten. Wat resulteert is een kale grijze moddervlakte met hier en daar een toefje groen en een langere kustlijn. En de trekvogels of ver trekvogels? Komen die wel? Wim van Cilst Boogerdlaan 23, Kortgene Ongeloof Rutte: Nederland komt sterker uit de economische crisis. Dat beloof de hij bij het aantreden van zijn ka binet. Gelooft u het nog? Nu is er voor de bovenkant van de samenle ving geen man overboord, maar de kwetsbaren worden de dupe. Wat te denken van de onzekerheid bij medewerkers van Defensie, UWV en nog wat instellingen die de ge troffen worden door de vliegen meppers in handen van de minis ters. Ik ben geen econoom, maar ik weet wel dat er straks veel mensen zijn die nauwelijks nog iets te ver spijkeren hebben. Die dragen niet meer bij aan economische groei. Daar waar de politiek in eerdere ja ren miskleunen heeft gemaakt schuiven ze de gevolgen nu af op de burger. Kapitaalvernietiging bij zinloze projecten te over. Kortzich tigheid door partijbelangen? Ver kiezingsbeloften waar je niets meer over hoort. Waar zijn ze nu, die visionairs? Ze blijven akelig stil. Henk van Cilst Grote Sternstraat 8, Middelburg Omroep Zeeland Men zou zich eens meer op de kij ker en luisteraar moeten richten. Het publiek is grotendeels vergelijk baar met dat van radio 5 nostalgia. Je merkt dat de reporters daar meer voor zichzelf bezig lijken te zijn en weliswaar kritische gelui den aanhoren maar deze slechts voor kennisgeving aannemen. Teke nend is ook de complexe wijze waarop men onlangs aangaf de ffe- quentiewijziging op de kabel. Wat is er eenvoudiger dan dit op tele tekst pagina 209 te vermelden maar dan wel volledig. Actueel speelt nu de satellietwijziging per 15 april (men zal een nieuwe deco der moeten aanschaffen) en ont vangst via digitenne wordt al hele maal niet vermeld. Jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede Oratorium Vereniging Wat een prachtige Mattheus-Pass- ion heeft de Vlissingse Oratorium Vereniging neergezet. Passie, dra ma, alles zat er in. En wat een hoge kwaliteit! De kerk was vol, een staande ovatie.Vlissingen... wat wil je nog meer? Vlissingen moet gek zijn, als ze de subsidie hiervoor stopzetten. Jaren lange ervaring en kennis zouden verloren gaan. Bij een bedrijf noem je dat kapitaalvernietiging, bij de Mattheus-Passion doodzon de. Marjan Wijngaarden Nico Engelschmanlaan 5, Vlissingen Piraten 2 De twee Somalische piraten die door de Nederlandse mariniers werden gedood hebben een zee mansgraf gekregen. Eigen schuld, kun je denken. Ze gingen hun col lega's achterna die jaren geleden op een Nederlands schip overmees terd konden worden door de be manning. Vervolgens werd er tot ver uit de kust gevaren en werden de piraten over boord 'geflikkerd'. Dit verhaal werd mij door een Ne derlandse stuurman verteld. Er klonk geen enkele spijt in zijn stem. Laten we er voor zorgen dat piraten niet aan boord kunnen ko men. Dan kunnen ook zulke beest achtige voorvallen niet meer gebeu ren. Gaan ze dood in een vuurge vecht, okay, maar eenmaal over meesterd zijn het gewoon mensen. Paul Heuff Vliedberg 3, Vlissingen door Ondine van der Vleuten In 2010 stapten zeven Middel burgse basisscholen en de scholen voor voortgezet on derwijs Nehalennia en CSW in het samenwerkingspro ject Brede School Academie. Het is één van de 29 proefprojecten voor onderwijstijdverlenging (OTV, zie kader), die momenteel in Neder land lopen. Het initiatief komt van het ministe rie van Onderwijs, Cultuur en We tenschappen (OCW). Buiten de normale lessen krijgen kinderen met taalr of rekenachterstanden, of kinderen die om wat voor re den dan ook onder hun niveau presteren, 'levensechte lessen'. Ze nemen bijvoorbeeld interviews af in een winkelcentrum, en zijn zo met taal bezig zonder dat het als school aanvoelt. OCW gaf onderzoeksbureau TIER opdracht het effect van de pilots te meten. TIER-onderzoeker Chris van Klaveren was gisteren in Mid delburg een van de sprekers tij dens een presentatie van de onder zoeksresultaten over de eerste uit- Uit onderzoek van de Onderwijs raad blijkt dat 10 tot 18 procent van de leerlingen onder zijn of haar kunnen werkt. Onderwijstijdverlenging (otv) is extra leertijd, als middel tegen on derpresteren. Bovendien kunnen zo achterstanden in leren, rekenen of lezen worden ingehaald. Samenwerkingsverbanden van mini maal drie basisscholen, één school voor voortgezet onderwijs en een gemeente konden in aanmerking komen voor een vierjarige subsi die, met een project voor otv. C In september 2009 zijn 29 proef projecten begonnen. Er zijn drie categorieën: weekend- school (5 pilots), verlengde schooldag (24) en zomerschool (5). In Zeeland lopen pilots in: voeringsperiode: april, mei en juni 2010. En dit komt eruit: het effect van de extra tijd op lezen lag bij de Brede School Academie dicht bij nul, het effect van de extra tijd op rekenen is klein. Teleurstel lend? Van Klaveren laat zich niet uit het veld slaan. „Dit is gewoon wat het is: één stukje van de puz zel. We moeten meer onderzoek doen, meer metingen verrichten. Je kunt er lang over uitweiden, maar we weten gewoon niet waar het aan ligt. Dit is een groot pro ject, dat breder is dan Middelburg alleen. Je kunt nu nog niet zeggen: onderwijstijdverlenging is onzin, weg ermee. Als we straks conclude ren dat we continu geen effecten vinden, in verschillende contex ten, met goede metingen, dan kun je vrij zeker zeggen dat OTV niets oplevert. Maar daar is het nu nog te vroeg voor." Wie zijn oor te luis teren legt bij de kinderen zelf, hoort in elk geval één opwekkend geluid: ze zijn leren een stuk leu ker gaan vinden. www.pzc.nl/video Vlissingen: zomerschool, om terug val na de zomervakantie te voorko men. Vier tot zes weken 's och tends rekenen, taal en lezen, 's mid dags 'levensecht leren'. Het Vlis singse project won in januari de Zeeuwse Onderwijsprijs. fë'Terneuzen en Hulst: verlengde schooldag. Twee keer per week an derhalf uur langer les. O1 Goes: verlengde schooldag. Drie uur per week extra onderwijs, in blokken van 19 weken. Middelburg: verlengde schooldag. Drie uur per week extra onderwijs, in blokken van 19 weken. Deelname buiten de wettelijke schooltijd is voor kinderen alleen verplicht als de school daarover af spraken maakt met de ouders. www.onderwijstijdverlenging.nl T uf Marieke Meijer legt de viool I neer, wijst op de gitaar en zegt: „Nu gaan we opschrijven wat de overeenkomsten zijn tussen de ze viool en die gitaar. Wie weet wat een overeenkomst is?" Vragende ogen in het taalklasje van de Brede School Academie (BSA) Middelburg, het project on derwijstijdverlenging waaraan categorie DVD's en games Adviesprijs €44,95 Lezersprijs 37,95* exclusief 5,95 verzendkosten. BON HUMAN PLANET Hierbij bestel ikx 'HUMAN PLANET' 37,95* per stuk Ontdek de symbiose tussen mens en natuur Na Planet Earth en Life een nieuwe inspirerende en baanbrekende natuurserie van de BBC. De makers van Human Planet reisden naar de verste uithoeken van de wereld om de fascinerende en soms gevaar- i voorletters lijke symbiose tussen mens en natuur in beeld te brengen. 1 naam_ Echte mensen in levensbedreigende situaties... adres Human Planet laat zien hoe mensen in extreme omstandigheden i postcode overleven door complexe en wederzijds nuttige verbonden aan te gaan j telefoon met de natuur om hen heen. Het resultaat is een filmische ervaring die i e-mail u meesleept in de wonderen van mens en natuur! Bevat de originele Engelstalige versie ingesproken door John Hurt. Tevens voorzien van de Nederlands ingesproken versie door Carice van Houten. Nederlands ondertiteld. Speelduur 450 minuten op 5 dvd's. exclusief verzendkosten van 5,95. Levertijd met bon 10 werkdagen Levertijd webwinkel 5 werkdagen. Klantenservice: 0900 - 2021352 0,45 p.g.) Het is helaas niet mogelijk uw bestelling telefonisch of per mail door te geven. Om Ov geboortedatum Hierbij machtig ik Buckeroo Payment Service om ï.o.v. Wegener NieuwsMedia BV eenmalig het verschuldigde bedrag af te schrijven. BANK-/GIR0REKENING I HANDTEKENING Stuur de volledig, in blokletters ingevulde, bon in een envelop naar Webwinkel, o.v.v. 'HUMAN PLANET', Postbus 1090,5004 BB Tilburg. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan. Onderwijstijdverlenging draait om het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22