cultuur 113 Geheim houdt familie in zijn greep Voorpremière nieuwe film Coppola in Cinecity HANGEN! TONEELVOORSTELLING 'Van oude mensen en de dingen die voorbij gaan' Zeeuwse kunst in beeldentuin Hilversum Grootkoor start repetities voor Concert Gebouw agenda aa**r -w mm» dinsdag 12 april 2011 door Ali Pankow Vrienden kun je zelf kie zen, maar aan familie valt niet te ontkomen. Hoe beklemmend een fa miliegeheim kan zijn, laat Toneel groep Terneuzen zien in de voor stelling Van oude mensen, de dingen die voorbij gaan. Het stuk wordt vanaf morgenavond zes keer opge voerd in Porgy and Bess in Terneu zen. Het stuk is gebaseerd op de beken de, gelijknamige roman van Louis Couperus uit 1906. Een roman is echter geen toneelstuk. Om het verhaal geschikt te maken voor to neel is de actie die in het boek maanden beslaat, samengebald tot één enkele nacht: de sterfnacht van de oude mevrouw De'rksz. De familie verzamelt zich in het oude huis om op haar einde te wachten. Gaandeweg wordt duidelijk dat de stervende een groot geheim dreigt mee te nemen in haar graf. Een ge heim waar de oude heer Takma, de huisvriend van de familie ook bij betrokken is. Onthulling lijkt noodzakelijk om de achterblijvers de kans te bieden door te kunnen gaan met hun leven. Theatermaker Ger Thijs bewerkte de roman van Couperus in 2007 voor toneel. „Het is een aangrij pend verhaal over een geheime liefde en een passiemoord in Indië met verstrekkende gevolgen", zegt regisseur Monique Aerssens. Zij houdt van drama en is niet bang door de emotie. Zij is al meer dan tien jaar betrokken bij Toneel groep Terneuzen. Onder haar lei- ding heeft dit gezelschap al vele psychologische drama's opge voerd. Met regelmaat speelt het fa milieverband daar een prominen te rol in. Zo voerde TG Terneuzen recent onder meer toneelstukken op als Vuur in de sneeuw van Sam Shephard en Festen naar de beken de film van Thomas Vinterberg. Ook daarin draait het om verwron- Repetitiescène voor de productie Van oude mensen en de dingen die voorbij gaan door Toneelgroep Terneuzen met Tilly de Schepper en Herman Liede- baum. Leo Oomens hoort toe. foto Mark Neelemans gen relaties, dood gezwegen ver driet en knellende geheimen. Corina Besseling erkent dat er wel wat voor komt kijken om een ver haal dat zich meer dan een eeuw geleden afspeelde in deze tijd nog tot een boeiende voorstelling te maken. „Aanvankelijk zag ik dat niet zo zitten en had ik ook niet voor een rol gekozen. Maar ik ben blij dat ik er alsnog bij betrokken ben geraakt nadat een andere speelster van onze groep noodge dwongen moest afhaken", vertelt Besseling. Zij speelt de rol van Elly, echtgenote van kleinzoon Lot en zelf de kleindochter van huis vriend Takma. „Van het vooroor deel dat het stuk wat saai zou kun nen worden, ben ik helemaal gene zen. Monique legt als regisseur veel nadruk op het analyseren van de tekst en het uitdiepen van de karakters. Dat werkt heel goed", zegt Besseling. Een belangrijjc onderdeel in het ka der van die rolopbouw tijdens het repetitieproces is het weekend dat de groep gezamenlijk doorbracht in de Ardennen. Daar werden los van alle persoonlijke beslommerin gen twee dagen lang de puntjes op de i gezet. „Hoe zit je karakter in elkaar? Wat is je relatie met de andere persona ges? Welke onderliggende emoties spelen daarbij een rol?" Dit soort vragen stelt de regisseur veelvuldig aan de spelers. „Je moet het zelf voelen, anders geloof ik het niet", benadrukt Aerssens. TG Terneuzen speelt traditiege trouw in Porgy and Bess en weet daar met simpele middelen altijd weer met een opmerkelijke vorm geving te verrassen. Morgenavond (première), Porgy and Bess, Terneuzen, 20.00 uur. Daar ook do. 14, vrij. 15, zat. 16 april, 20.00 uur en zon. 17 april 15.00 en" 20.00 uur; re serveringen, tel. 06-51054308. HILVERSUM - In de beeldentuin van landgoed Zonnestraal in Hilver sum exposeren tot half november vijf Zeeuwse kunstenaressen hun beelden en objecten. Het gaat om Jorien Brugmans uit Terneuzen, Betsy de Jonge uit Heinkenszand (keramiek), Danielle Orelio uit Burgh-Haam- stede (beelden), Wilma Vermeij uit Wemeldinge (beelden) en Han- ny Mallekote uit Middelburg (ob jecten). Landgoed Zonnestraal ligt tussen Hilversum en Loosdrecht. Het voormalige sanatorium uit 1928 ligt te midden van fraaie na tuur. Het betreft een hagelwit com plex van de beroemde architect Jan Duiker. Zonnestraal, gebouwd in beton met ragfijne raamspon- ningen en veel glas, verbeeldt het Nieuwe Bouwen. Het complex zelf diende als inspiratiebron voor de makers van het werk in de beel dentuin. Deze tuin is dagelijks vrij te bezoeken tussen zonsopkomst en -ondergang. VLISSINGEN/TERNEUZEN - Film by the Sea door het jaar vertoont van daag in Cinecity in Vlissingen en morgen in Terneuzen de voorpre mière van Somewhere, de nieuwste film van regisseur Sofia Coppola. In de hoofdrollen spelen Stephen Dorff, Michelle Monaghan en Elle Fanning. Het verhaal gaat over de aan lager wal geraakte Hollywood acteur Jo hnny Marco. De roddelbladen smullen van zijn avonturen. Hij gaat feestend door het leven en doet zich tegoed aan drank, drugs, mooie vrouwen en snelle auto's. Hij woont in het chique Chateau Marmont Hotel in Hollywood. Als zijn emotioneel verwaarloosde dochter Cleo uit zijn mislukte hu welijk bij hem op de stoep staat, wordt Johnny gedwongen om over zijn leven na te denken en de grip op zijn leven terug te krijgen. Sofia Coppola maakte met Lost in Translation eerder een film over een Amerikaanse acteur in een Scène uit de film Somewhere van Sofia Coppola. midlifecrisis. De man bouwde daarin een sterke band op met een getrouwde vrouw. Die film werd met een Oscar gehonoreerd. In So mewhere draait het vooral om de relatie tussen vader en dochter. Vandaag, Cinecity, Vlissingen, 14 en 19 u.; morgen Cinecity, Terneuzen, 20 uur. MIDDELBURG - Het Grootkoor Zee land begint donderdagavond en se rie repetities voor het Proms Con cert op zondag 23 oktober in de grote zaal van het Concert Ge bouw in Amsterdam. Samen met ander Grootkoren on der leiding van Etty van der Mei en Nan van Groeningen wordt één Grootkoor gevormd van rooo stemmen. Het repertoire bestaat uit bekende koorwerken, opera en musicalfragmenten. Met ieder grootkoor worden vijf uitgebreide repetities gehouden. Voor Zeeland zijn die op 14 april, 19 mei, 23 juni, 8 september en 13 oktober. De re petities worden gehouden in De Hoeksteen, Roozenburglaan 22 in Middelburg, aanvang 19.15 uur. Martin Mans zal het Grootkoor Zeeland begeleiden op het orgel in het Concert Gebouw Amsterdam. Belangstellenden vanaf 18 jaar zijn welkom mee te komen doen in het Grootkoor. Voor meer informa tie: www.grootkoor.nl. MOOISTE POSTER Kies de mooiste Zeeuwse poster van het afgelopen jaar. Stemmen kan op www.pzc.nl/wehangen. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Bekijk Zeeuws boekenblog op www.pzc.nl/zeelandgeboekt Meer agendanieuws op de website van deze krant. DINSDAG 12 APRIL Scharendijke Lezing bij Groei&Bloei over eenjarigen Dorpshuis De Putmeet, 20.00 uur. Vlissingen Lezing over de herkomst en betekenis van de leeuwen bij de Leeuwentrap in Vlissingen. Bibliotheek 't Spui. 19.30 uur. :mmm- mmmmi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13