IJslanders wijzen Icesavedeal af We geven het nu echt weg... stipreizen.nl 81 buitenland Protesten Syrië eisen levens maandag 11 april 2011 TERUGBETALEN SPAARTEGOEDEN Minister Jan Kees de Jager: 'De tijd van onderhandelen is nu voorbij' Bevolking weigert voor twee de keer goedkeuring aan terug betaling spaartegoeden faillie te Landsbanki. Gang naar rechter lijkt inmid dels onvermijdelijk. Volgens regering gaan proce dures gewoon door. Reykjavik - Het Icesaveakkoord is afgewezen door de IJslandse bevol king. Zes op de tien [Islanders heb ben in het zaterdag gehouden refe rendum tegengestemd, zo maakte het ministerie van Buitenlandse Zaken gistermiddag de definitieve uitslag bekend. De IJslandse regering benadrukt dat het altijd heeft getracht het ge schil te goeder trouw en via onder handeling op te lossen. Maar de uitslag kan alleen worden uitge legd in de zin dat de IJslandse be volking geen akkoord over terugbe taling wil goedkeuren tenzij er een duidelijke wettelijke verplichting is dit te doen, aldus de verklaring. Een gang naar de rechter lijkt nu onvermijdelijk. Minister )an Kees de lager van Fi nanciën gaf gisteren aan dat het af- gelopen is met onderhandelen. „Ik ben zeer teleurgesteld dat het Icesa veakkoord het niet gehaald heeft. Dat is niet goed voor IJsland en ook niet voor Nederland. De tijd van onderhandelen is nu voorbij. IJsland houdt de verplichting ons terug te betalen. De zaak is nu aan de rechter." Eerder tikte de vrijhandelsassocia tie EFTA IJsland op de vingers om dat het niet voldeed aan de terug betalingsafspraken met Nederland en het Verenigd Koninkrijk. De EF TA is een samenwerkingsverband tussen Liechtenstein, Noorwegen, IJsland en Zwitserland met als Reacties Kamerleden In een bar in Reykjavik gaan de handen de lucht in als de uitslag van het referendum bekend wordt: zes van de tien IJslanders zei nee tegen het ak koord over terugbetaling. foto Halldor Kolbeins/AFP doel de onderlinge vrije handel te bevorderen. Tussen de EFTA en de Europese Unie zijn onderlinge af spraken gemaakt. Ook de Nederlandse organisatie van gedupeerde spaarders, Ice- saving, vindt een gang naar de EF TA onvermijdelijk. Woordvoerder Gerard van Vliet is er zeker van dat de vrijhandelsassociatie niet an ders kan dan zeggen dat IJsland moet betalen. IJsland is Nederland en het Vere nigd Koninkrijk miljarden schuldig die deze landen hebben voorge schoten om de spaarders van de omgevallen internetbank Icesave te compenseren. Voor Nederland gaat het om 1,3 miljard. Inzet van het zaterdag gehouden re ferendum was de overeenkomst die Nederland en Groot-Brittannië met IJsland sloten over het terugbe talen van schulden, die de inmid dels failliete Landsbanki via inter netbank Icesave achterliet bij spaar ders. In maart vorig jaar werd ook al een referendum gehouden over terugbetaling van de Icesaveschul- den. Toen stemden de IJslanders massaal (93 procent) tegen, waarna het voorstel van tafel ging. De Jager zegt er onverminderd van uit te gaan dat het geld terugbe taald zal worden, inclusief rente. IJs land zal nog altijd aan zijn interna tionale verplichtingen moeten vol doen, aldus De Jager. Volgens de IJslandse premier Johan na Sigudardottir is 'de slechtste op tie gekozen'. Sigurdardottir hield op basis van opiniepeilingen al ern stig rekening met een 'nee'. Ze waarschuwde eerder al dat een der gelijke uitkomst een economische en politieke chaos zou kunnen ver- „Er ligt een deal zonder ontbinden de voorwaarden. Een referendum met een nee heeft dus voor deze deal geen status. Met verbazing kijk ik naar dit intern chaotische proces. Het is politiek en econo misch zeer onverstandig en het is schadelijk voor de reputatie van IJs land. Rechtsom of linksom, wat het CDA betreft komt dit geld te rug. We zien elkaar wel voor de rechter." Elly Blanksma, CDA „IJsland moet gewoon snel terugbe talen en tot die tijd geen IMF- steun en geen onderhandelingen over EU-toetreding. De tijd van praten is voorbij, tijd voor actie. Laat dit een les zijn voor de minis ter dat je geen geld moet lenen aan failliete landen, want dat zie je dus nooit meer terug. Wat we nu in IJsland zien, kun je straks ook verwachten in Griekenland, Ierland en Portugal." Tony van Dijck, PW oorzaken op IJsland. De kans dat er voor de derde keer een akkoord kan worden gesloten met de schuld eisers Nederland en Groot-Brittan nië wordt nihil geacht. Een meerderheid in het IJslandse parlement schaarde zich in februari nog achter het Icesave-akkoord dat in december was opgesteld tijdens onderhandelingen met Den Haag en Londen. President Olafiir Grimsson weigerde echter zijn handtekening te zetten onder de deal, waarop een referendum werd uitgeschreven. De IJslandse regering stelde giste ren dat de ingezette procedures in „Triest, dit gaat niet goed voor IJs land. We zijn door de opties heen. Het is uitgesloten om de voorwaar den nog weer verder te versoepe len. Als Nederland en Engeland zwaar der geschut inbrengen, sancties of boycots, wordt de schade voor IJs land nog groter. Maar elke vorm van kwijtschelden geeft een gigan tische premie voor slecht gedrag, en is dus uitgesloten." Ronald Plasterk, PvdA I „Het is een koppig en dom besluit. Ze zitten daar blijkbaar nog in de stand: we moeten dit niet terugbe talen. Nederland moet vooral niet meer heronderhandelen en nu de gang naar de rechter maken. Wat de WD betreft gaan wij het ook hard spelen. We hebben al vaker gezegd dat Ne derland het EU-lidmaatschap van IJsland moet blokkeren als het land niet meewerkt." Mark Harbers, WD de zaak rond de omgevallen bank Landsbanki gewoon doorgaan. „De uitslag van het referendum zal geen invloed hebben op de aan vang van de betalingen uit de boe del van Landsbanki aan klagers, waaronder Britse en Nederlandse autoriteiten, waar gedeeltelijke beta lingen later dit jaar waren ge pland", aldus de IJslandse regering. Volgens de regering beslaan deze betalingen ongeveer een derde van alle claims. zie onze websife:economie De IJslandse premier Sigurdar dottir brengt haar stem uit Prijzen p.p. o-b.v, 2 pers, per kamer excL Calamiteitenfonds/reserveringstosten. De kortingen zijn reeds verwerkt in de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. DAMASCUS - Bij schietpartijen in de belangrijke Syrische havenstad Banias zijn volgens mensenrech tenactivisten gisteren doden geval len. Onduidelijk is hoeveel men sen zijn omgekomen en gewond zijn geraakt. Tevens is het onbe kend of burgers of veiligheidstroe pen zijn gedood. Communicatie met inwoners van Banias is vrij wel onmogelijk, omdat het tele foon- en internetverkeer plat zijn gelegd. Volgens mensenrechtenac tivist Mazen Darwish lijkt het er op dat veiligheidstroepen demon stranten uiteen proberen te jagen. Zeker vier tanks zijn ingezet, moge lijk om een olieraffinaderij in de stad te beschermen. In de stad Daraa werd zaterdag het vuur geopend op een rouwstoet. Dat zegt de Syrische Nationale Or ganisatie voor Mensenrechten. Ook zou er zaterdag met scherp zijn geschoten op betogers in de havenstad Latakia. Bij de betogin gen zijn tot dusver 170 mensen om het leven gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8