De kracht van klankschalen gezondheid 43 maandag 11 april 2011 aiMlirH' a'illW.HI1W«HJW litU'ullI i ill ,^^^ËBas38tiM»MIBHWgByMttiWaillia«MgMWWI.II!liiMIWI*»lllMlllWI II! Jll.<llIIIM,'aiBWIBMBa»aBWaBWa3«MMHgBa&^iBtoigiaS3g^! Ze veroorzaken harmonie en inner lijke rust Maar klankschalen zijn ook een katalysator van een helend proces, beweert klanktherapeut Walter Barkhuysen-Tacke: „Hoe het werkt, weet ik niet. Maar het helpt." door Peter de Groot n de huiskamer van klanktherapeut Walter Barkhuysen-Tacke hangt een gong. Geen bescheiden, metalen deksel, maar een gong van formaat: een middel lijn van wel een meter. Vlak voor de stevige stellage staat een laag bankje, Barkhuysen- Tacke nodigt uit plaats te nemen: „Met de rug naar het instrument. Ogen dicht." Hij beroert het koper en het begint zachtjes te donderen. Als onweer verscholen achter de horizon. Langzaam nadert het front, een rollende wolk scheepsmotoren, ronkende bommenwerpers. Ontploffingen... Dovend in schel gekletter en zacht geruis. Een imponerend pandemonium, zo'n gong. Maar nog overweldigender zijn de diep doordringende vibraties. Van haren, nek, rug en benen tot in het puntjê van de te nen: alles vibreert. Alsof er in de gang een tank stationair draait. „De trillingen kunnen wel tot 48 uur nawerken in je lijf', stelt de klanktherapeut glimlachend. Barkhuysen-Tacke (45) is ambulant klank therapeut. Hij behandelt mensen met mu ziek. Mensen met 'gewone' klachten, maar ook blinden, doven of mensen met een laag bewustzijnsniveau. Zijn instrumentarium is divers, zijn specialisme is klankschalen. Die plaatst hij op het lichaam of hij benadert er een te behandelen plek mee. Met succes, stelt hij. Zijn vaardigheid heeft hem in vrij korte tijd een breed klantenbestand opgele verd, variërend van particulieren en bedrij ven tot verzorgingstehuizen. Klankschalen zijn metalen kommen die ge luid produceren als je ze aanslaat; met een trommelstok, vilten bol of wrijfstok. Een mooi, langdurig resonerend, zingend geluid. Het lijkt in de verte op een buisklok, maar die laatste ontbeert een bepaalde diepgang. Klanktherapeut Walter Barkhuysen-Tacke: „Muziek koppelt emoties van mensen. Plezier, gemoedsrust en harmonie zijn voor iedereen heel her kenbaar. Klankschalen maken daarbovenop een connectie met de spirituele wereld." foto Theo Koek 'Vibraties doen nog meer dan klank, ze brengen een ontregeld lijf terug in oorspronkelijke staat' Een klankschaal roept namelijk mystiek op. De zinderende, doordringende klank is zwanger van geheimzinnigheid en wekt as sociaties op van een bovennatuurlijke we reld. „Muziek koppelt emoties van mensen. Plezier, gemoedsrust en harmonie zijn voor iedereen heel herkenbaar. Klankschalen ma ken daarbovenop een connectie met de spi rituele wereld", legt Barkhuysen-Tacke uit. Muziek is in trilling gebrachte lucht en om die trillingen gaat het vooral bij klankscha len. „Die kun je al vanaf een afstand voelen. Doven en blinden registreren ze soms al vanaf een meter. Die vibraties bewerkstelli gen nog meer dan de klank doet. Ze breng en een ontregeld lichaam weer terug in de oorspronkelijke staat. Een resetfunctie zeg maar. Neem het zelfgenezend vermogen van de mens, dat is soms geblokkeerd. De vi braties van de schalen kunnen het weer op gang brengen. Dat betekent overigens niet dat ik mensen kan genezen. Wel kan ik het herstelproces ondersteunen." Als treffend voorbeeld vertelt hij over een man die al jarenlang slecht sliep vanwege pijn in zijn rug. Een dag na behandeling met een klankschaal belde hij op: 'Heerlijk geslapen. Geen pijn meer'. „Vraag me niet hoe het werkt. Daarover zijn veel theorieën, maar die zijn vaak in tegen spraak. Ik weet wel dat het werkt. En dat vind ik het belangrijkst", beklemtoont de klanktherapeut. Dat geluid impact heeft op de menselijke psyche staat als een paal boven water. We bezoeken niet voor niets een pop- of klas siek concert. Muziek kan zelfs gedrag sturen. Een aangenaam deuntje op de achtergrond in een warenhuis stimuleert bijvoorbeeld het koopgedrag. Het kan ook anders. In Guantanamo Bay, de beruchte Amerikaanse gevangenis op Cuba, is muziek gebruikt als martelpraktijk. Heavy metal en keiharde rap klonken de gevangenen uit moslimlanden als duivelsmuziek in de oren. Geluid werkt ook daadwerkelijk in op het menselijk lichaam. Zo bestreden de Japanse walvisvaarders de milieuactivisten van de Sea Shepherd met een LRAD (Long Range Acoustic Device), een geluidwapen dat on draaglijke pijn veroorzaakt. Cruiseschepen zetten dit niet-dodend wapen in om piraten te weren. Ook de medische wereld maakt ge bruik van geluid, ultrasoon geluid om pre cies te zijn. De frequentie hiervan overstijgt vele malen het menselijk gehoor. Het wordt met name aangewend door fysiotherapeu ten, die er een micromassage op celniveau mee uitvoeren. Geluid kan dus zowel aangename als verve lende sensaties opleveren bij de mens. Wat nu precies de weldadige kracht van klank schalen is, is vooralsnog niet duidelijk. Ge bruikerservaringen tonen echter aan dat er een aanwijsbaar effect is. Barkhuysen-Tacke werkt geregeld in Expertisecentrum Fatima, waar mensen verblijven met een verstande lijke beperking. Mieke Kolkman is daar acti viteitenbegeleidster en is onder de indruk van het effect van de singing bowls. „Sommi- Herkomst Metalen klankschalen zijn afkomstig uit Azië, met name uit het Himalayagebied. Daar spe len ze een rol in de religie. Na de inval van China in Tibet (1951weken veel Tibetanen uit naar India. Op die vlucht namen ze reli gieuze voorwerpen mee. Zo kwamen via In dia klankschalen in Europa terecht. Klanktherapeut Barkhuysen-Tacke hanteert een tarief van 60 euro per uur, deeltijd naar rato. Andere therapeuten rekenen tussen 35 en 70 euro per uur. www.centrumhestiada.nl www.klankdruppels.nl www.helendeklanken.nl ge bewoners die er normaal gesproken een 'druk bewegingsgedrag op nahouden, zak ken ontspannen achterover in de ruststand. Ook autisten die niet erg sociaal zijn inge steld, kunnen door de muziek zomaar met meerdere mensen in een ruimte verblijven. Echt wonderlijk. Als de eerste kom wordt aangeslagen, is iedereen meteen rustig en ontspannen", geeft Kolkman aan. ICT'er Paul van Druten (50) maakte kennis met de klankschalen bij een concert. Uit nieuwsgierigheid meldde hij zich aan voor een behandeling door Barkhuysen-Tacke. „Indrukwekkend. Na dat uur was ik heerlijk uitgerust en verkwikt. Je voelt die trillingen echt door je lijf heen gaan. Af en toe heb ik last van pijn onder in mijn rug. Die was weg na de behandeling. Dat vond ik nog wel het meest frappant", stelt Van Druten. Sceptici zijn er altijd. Die zullen de werking van klankschalen ontkennen zolang er geen wetenschappelijk bewijs voorhanden is. a Daarmee hebben ze natuurlijk een punt. Maar hoe dan ook, de muziek van klank schalen levert in elk geval een prachtige, rustgevende geluidservaring op. www.aandacht-en-klank.nl reageren? gezondheid@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 83