binnenland 17 'Militairen zijn des duivels' Profvoetbalclubs financieel risico voor gemeenten ONTSLAGEN Vooral manschappen tankbrigades willen 'geen poot meer uitsteken' Nederlandse vast in Peru met cocaïne Ruzie: trucker rijdt voetganger dood Heidebranden in Limburg en Drenthe Premier: EU strenger over begrotingen Joden houden vast aan koosjer slachten Opnieuw brand in cacaofabriek Vrachtwagen met varkens in rivier Internet net zo mobiel als jij Met het betrouwbare rietwerk van. KPN maandag 11 april 2011 ROTTERDAM - Gemeenten die plaat selijke profvoetbalclubs financieel steunen, lopen in totaal voor ten minste 235 miljoen euro risico. Dat meldde NRC zaterdag, op ba sis van een enquête van de krant onder 33 gemeenten met clubs in de eredivisie en in de eerste divi sie. Gemeentebesturen hebben vol gens de krant genoeg van clubs uit het betaald voetbal die bij finan ciële problemen steeds om hulp vragen. Veertien gemeenten die de afgelo pen tien jaar de plaatselijke club hebben gesteund, vinden dat ei genlijk principieel onaanvaard baar. De gemeenten lopen risico met in vesteringen in stadions (130 mil joen euro), leningen tegen markt conforme rentes aan de club of sta dioneigenaar (78 miljoen), of ga rantstellingen voor leningen bij banken en andere financiers (27 miljoen). Volgens de krant staan zestien van de 36 clubs onder financiële curate le van de KNVB. HELLENDOORN - Brandweermannen doen hun best om twee varkens op het droge te krijgen. In Hellendoorn sloeg zaterdag een vrachtwagen met ongeveer tweehonderd varkens om. Het merendeel van de dieren rende de weg op, maar twintig var kens kwamen in de rivier de Regge terecht. Tien varkens overleefden het onge luk niet, aldus de brandweer. Zij ver dronken of moesten door een die renarts worden afgemaakt. De chauf feur van de vrachtwagen raakte niet gewond. foto Vincent Jannink/ANP Het nieuws van het massa ontslag bij defensie laat de militairen in verslagenheid achter. Er bestaat grote vrees voor willekeur bij de keuze wie moet vertrekken. door Gerard den Elt De emotionele berichten stromen binnen bij de kaderleden van de AFMP/FNV. In de ka zernes in Oirschot en Havelte is het niet bij krachttermen geble ven, er is hier en daar met gereed schap gesmeten. Kwestie van frus tratie, weet Wim van den Burg, voorzitter van de vakbond AFMP/FNV. Ze behoren volgens hem tot de eerste gedoemden, door hem 'de dub van 9 mei' gedoopt. Op die datum worden de Leopard-tanks stilgezet en ingepakt, in de hoop dat er nog iets meer dan de schrootprijs voor kan worden ge kregen bij een bevriende krijgs macht. De Cougars gaan dan even eens 'in de mottenballen', de heli kopters behouden een iets betere restwaarde. De rest van de krijgs macht moet vervolgens geduld oe fenen tot 1 juli. „Het is toch ook verschrikkelijk wat er gebeurt", zegt de vakbondsman. „Iedereen voelt zich onmachtig en dat is een vreemde gewaarwording voor een militair." Vooral de honderden militairen bij twee tankbrigades met ieder dertig Leopards zijn des duivels. Waarom zouden ze nog gaan oefe nen met die tanks? Waarvoor? „Het werk zit er formeel op 9 mei op en dan zijn ze overbodig. Nie mand die nog zin heeft een poot uit te steken, want het is toch ner gens goed voor. En gelijk hebben ze", zegt Van den Burg begripvol. Vraag is natuurlijk hoe wordt be paald wie wel en wie niet mag blij ven. Prof. Wijnand Zondag, hoog leraar arbeidsrecht in Groningen, zegt er begrip voor te hebben dat de 69.000 werknemers het gevoel hebben in onzekerheid te verke ren. Op geen enkele wijze is nog geformuleerd wat de criteria zijn voor het gedwongen ontslag. „Dat spel moet nog gespeeld worden", zegt Zondag. Vakbondsman Wim van den Burg is echter niet van plan zich neer te leggen bij de aan gekondigde gedwongen ontslagen. „Wij zetten in op een banenverlies via natuurlijk verloop, zodat we de gevolgen kunnen faseren." LIMA De Peruaanse politie heeft een 18-jarige Nederlandse vrouw aange houden die met 14,4 kilo cocaïne naar Spanje wilde reizen. Dat heb ben de autoriteiten in het Zuid-Amerikaanse land gemeld. De Nederlandse is aangehouden op het internationale vliegveld van de Peruaanse hoofdstad Lima. De drugs waren in kleding geïmpreg neerd. De kleding zat in een koffer. BARENDRECHT De politie onderzoekt de toedracht van een aanrijding vrijdag in Ba- rendrecht tussen een voetganger en een vrachtwagen. De voetgan ger kwam daarbij om het leven. Volgens getuigen is aan het onge val een ruzie met de chauffeur voorafgegaan. De trucker is aange houden. De twee mannen hadden een arbeidsrelatie, aldus de politie. WEERT Een zeer grote brand heeft zater dagmiddag zes hectare hei in de as gelegd bij Altweerterheide, ge meente Weert Niemand raakte ge wond. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Ook een natuurgebied van ongeveer vier hectare tussen Wapserveen en Uf- felte in Drenthe brandde zaterdag middag af. Vijf korpsen werden in gezet om de brand te blussen. DEN HAAG Premier Rutte hoopt dat het Euro pees Parlement ervoor zorgt dat de sancties op economisch wanbeleid in Europa strenger worden en meer automatisch worden opge legd. Bij een WD-bijeenkomst za terdag in Den Haag daagde Rutte het Europarlement uit 'nog een stapje verder te gaan' dan de afspra ken die de regeringsleiders hebben gemaakt. AMSTERDAM De Joodse Gemeente Amsterdam wil vasthouden aan eeuwenoude tradities en koosjer blijven slach ten. Dat schrijft de Joodse gemeen te in een brief aan premier Rutte die gisteren is verstuurd. Onver doofd ritueel slachten vormt voor joden een onlosmakelijk onderdeel van hun religie. De Kamer debat teert binnenkort over een verbod op deze manier van slachten. WORMER In de fabriek ADM Cocoa aan de Veerdijk in Wormer heeft zaterdag ochtend een grote brand gewoed. De brandweer rukte met groot ma terieel uit en had de brand snel on der controle. De oorzaak is nog on bekend. Niemand raakte gewond en de schade bleef beperkt De fa briek werd in januari ook al door een brand getroffen. Eind 2003 ging een opslagloods van ADM Co coa in vlammen op. SAMSUNG Nu alle Personal Sim. Smart abonnementen de eerste 6 maanden voor 25.- /mnd* Samsung Galaxy S Toestetprijs 29,95

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7