6| binnenland Tristan, tijdbom met vergunning RIVIERCRUISES BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cPm maandag 11 april 2011 r.cmi 'i i'Aivi IJ Ajax en FC Groningen houden voor de wedstrijd een minuut stilte. INCLUSIEF Compleet verzorgde 8-daagse vaarvakanties De verbijstering is groot: op een mooie lentedag ver moordt een stille, suïcidale jongeman in Alphen aan den Rijn willekeurig winke lende mensen. door Gerard den Elt Zijn vader Hans heeft een kunstwerk gemaakt dat alles zegt, en tegelijk ook weer helemaal niets. A song for Tristan heet het. Wuiven de rietstengels, die een bijna ver leppende weidebloem omzomen. Alles in zachtgroen, de kleur die agressie zou moeten dempen. Nu weten we dat het een vals lied is, die ode aan Tristan. De 24-jarige man stapte zaterdag middag, gekleed in een zwart jack en camouflagebroek, al schietend winkelcentrum De Ridderhof bin nen. Via de Ctooo, langs de mode zaak en de hakkenbar, tot aan het laatste schot in de Albert Heijn doodde en verwondde hij mensen en joeg vele andere winkelende mensen de schrik van hun leven aan. De vloer van het winkelcen trum lag vol met bloed, achtergela ten boodschappen, kogelhulzen. Tristan vuurde waarschijnlijk zo'n 120 kogels af Volgens ooggetuigen verwisselde hij driemaal het magazijn van zijn automatische wapen. Uiteindelijk knielde hij bij Albert Heijn tussen kassa een en twee en joeg zichzelf een kogel door het hoofd. Het ge beurde allemaal binnen amper tien minuten tijd. Tristan van der Vlis liet in het win- De technische recherche verricht in de nacht van zaterdag op zondag onderzoek op de parkeerplaats achter het winkelcentrum De Ridderhof in Alphen aan den Rijn. foto Valerie Kuypers/ANP keicentrum een spoor van ver woeste levens achter. Zoals van de zes slachtoffers en van hun nabe staanden. Maar ook van de zeven zwaargewonden en de tien min der zwaar gewonden, onder wie twee kinderen van zes en tien jaar. Niemand die op dit moment goed weet waarom deze jongen tot zijn uitzonderlijke daad kwam. De willekeur waarmee de schutter te werk ging, doet denken aan de razernij waarmee Cevdet Yilmaz in 1983 in het Delftse café 't Koet siertje zes mensen om het leven bracht. Tristan van der Vlis was, zo blijkt nu, een psychiatrisch geval. Zat in 2006 tien dagen in een gesloten in richting, werd bij de GGZ behan deld voor zelfmoordgedachten. En desondanks kreeg hij een jaar later een vergunning om eerst één en la ter vijf wapens in huis te hebben. Triest genoeg blijkt er geen verkla ring van geestelijke gezondheid overlegd te worden om een wapen vergunning te verkrijgen, zo beves tigt de Koninklijke Nederlandse Schutters Associatie (KNSA). Wapenkenner en KNSA-bestuurs- lid Graas Hulshof noemt het 'be spottelijk' dat een jongen van 24 jaar al vijf wapens in zijn bezit kan hebben. „)e kunt alleen zo veel wapens krij gen als dat goed getoetst is, bijvoor beeld of je wel bedreven en geoe fend bent om met alle wapens om te gaan. Dat kun op je 24ste niet met vijf wapens." Over Tristan van der Vlis is weinig 7 nachten cruise alle maaltijden aan boord KRAS reis-o begeleiding 1 x livemuziek aan boord Bernkaste! Afvaarten met GEGARANDEERD VERTREK! MIDDEN-NEDERLAND v a. 489 Vertrek' 7 mei en 30 juli Dag 1: inscheping in Lelystad, op naar bruisend Amsterdam. Dag 2-3: via Schoonhoven en Gouda naar Rotterdam. Dag 4-5: Wijk bij Duurstede en Keizer Karelstad Nijmegen. Dag 6-7: Arnhem en oude Hanzesteden Deventer en Kampen. Dag 8: ontscheping in Lelystad, u réist zelf terug naar huis. Zie www.kras.nl/32436 v.a. 549 NOORD-NEDERLAND Vertrek: 14 mei en 6 augustus Dag 1-2: inscheping in Lelystad. Op naar Lemmer en Sneek. Dag 3-4: na een bezoek aan Leeuwarden op naar Harlingen. Dag 5: volop tijd voor het vakantie-eiland Texel. Dag 6: na eerfkort bezoek aan Medemblik, op naar Hoorn. Dag 7-8: Volendam, Enkhuizen en ontscheping in Lelystad. Zie www.kras.nl/32435 v.a. 579 DUITSE RIJN MOEZEL Vertrek: 28 mei, 20 augustus en 1 oktober Dag 1-2: busreis naar Keulen, inscheping, naar Bonn en Koblenz. Dag 3-4: via wijnstadje Zeil naar Bernkastel. Dag 5-6: op naar historisch Traben Trarbach en Cochem. Dag 7: via schilderachtig Andernach naar Keulen. Dag 8: ontscheping en busreis terug naar Nederland. Zie www.kras.nl/32440 Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reservermgskosten en Calamiteitenfonds. 28- bekend. Hij zou werkloos zijn en af en toe via een uitzendbureau werken. Hij woonde nog thuis, bij zijn vader. Zijn moeder vond kort na de slachtpartij een afscheidsbrief op de computer. Die verwees naar twee elektronische bestanden, waarin weer verwezen werd naar de zelfmoord. Van een aangekondigde slachtpartij was in de brief geen sprake, het zou een 'spiritueel getinte inhoud' hebben, zei officier van justitie Kitty Nooy. Zijn oud-klasgenoot Miguel op het Scala College in Alphen, die als boezemvriend genoemd staat in het boekje dat werd uitge geven na het eindexamen, zegt hem 'eigenlijk allang te zijn verge ten'. „Ik heb twee jaar bij hem in de klas gezeten. Je hebt een hoop lol en daarna zie je elkaar nooit meer", zegt Miguel, die zijn achter naam liever niet afgedrukt ziet. „Natuurlijk ben ik verbijsterd door de gebeurtenissen. Een keer ben ik bij hem thuis geweest, maar dat heeft geen diepe indruk achtergela ten. Ik zou hem niet anders dan als een normale jongen kunnen omschrijven. Verder zou ik weinig meer van hem weten." Het is wrang dat Tristan als zes tienjarige scholier heel anders over die schoolperiode dacht, zo blijkt uit het eindexamenboekje. Hij had een hekel aan school, dat zeker. Hij schreef destijds 'het geklooi in de ie, 2e en 3 klas' te verfoeien. Als beste vrienden noemde hij 'Marcel, Tjeerd, Rutger en Miguel'. 'Over twintig jaar denk ik nog wel één van deze vrienden te kennen of mee om te gaan'. En, zo verzuchtte Tristan aan het einde van zijn relaas in het eind examenboekje: 'Ik heb totaal geen idee wat de toekomst brengt'. Eén van de incidenten die in de volgende jaren plaatsvond, was een schietongeluk in het bijzijn van drie vrienden. Een van de jon gens had een luchtdrukpistool en schoot zichzelf in zijn been. De kwestie werd geseponeerd. Tristans voormalige docenten zeg gen dat de toenmalige scholier geen blijvende indruk heeft achter gelaten. „Het enige dat ik weet, is dat hij met een diploma van school is gegaan", zegt teamleider Henny Weber van het Scala Colle ge. „Ik zou eerlijk gezegd niets meer van hem weten." Degenen die dat wel doen, hou den nu hun mond dicht. „Op ge zag van de politie", verduidelijkt Mark van Dam, één van de eige naars van partycentrum De Olm in Nieuwkoop en de daaraan ver bonden schietclub annex wapen handel Dagschuttersvereniging Nieuwkoop. Het clubgebouw telt twintig ba nen en Tristan van der Vlis was een geregelde bezoeker. Mark van Dam van de Dagschuttersvereni ging: „Een gek kun je niet tegen houden. Had hij geen wapens ge had, dan was het wel met een mes of met een auto gebeurd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6