261 sport FC Twente is ondanks alles nog steeds alleen koploper Gespannen PSV Ajax sluipt toch weer een beetje dichterbij ■IE* PSV ontsnapt tegen Heerenveen aan een nederlaag (2-2). Volgens trainer Fred Rutten zijn de spelers gebaat bij rust. maandag 11 april 2011 door Leon ten Voorde ENSCHEDE - Het was tegen de klok van vijf uur toen de spelers van FC Twente balend door de catacom ben van De Grolsch Veste sjokten. Even daarvoor was het in de kleed kamer al doodstil geweest. De re mise tegen Roda )C (1-1) was, on danks de late gelijkmaker, heel wat harder aangekomen dan de Spaan se les in Villarreal. „We hebben ook niet gelijkgespeeld, maar verlo ren", verwoordde aanvoerder Peter Wisgerhof het gevoel van ie dereen. Iets verderop, in de persruimte, rol den de live-beelden van PSV tegen Heerenveen binnen en hoewel het op dat moment nog o-o was, ge loofde toen nog niemand in een stunt van de gemankeerde Frie zen. Een week na de machtsover name tegen PSV, was 1\vente de greep op de competitie alweer kwijt, zo werd geredeneerd „We hebben het niet meer in eigen hand", somberde Wisgerhof dan ook. Een paar minuten later kwam PSV op 1-0 in Eindhoven. Maar hoe anders zag de wereld er een uurtje later opeens weer uit. De meeste spelers hadden het sta dion allang verlaten en waren op weg naar huis toen het in Eindho ven 1-2 bleek te zijn geworden. En dus is Twente nog steeds koplo per. Ondanks alles. Waar men in Enschede na afloop sprak van duur gemorste punten, die mis schien wel eens fataal in de titel strijd zouden kunnen zijn, bleek de schade uiteindelijk mee te val len. Tot verbazing van iedereen dus. Hoewel: wat is dit seizoen nog verrassend eigenlijk? De moei zame middag van Twente, de ver rassende afloop bij PSV, de terug keer van Ajax: het past allemaal in een merkwaardig seizoen, waarin zich op vier duels voor het einde nog altijd niet de onbetwiste titel kandidaat heeft gemeld. Wil de echte kampioen nu eindelijk eens een keer opstaan? Vorige week leek dat Twente te zijn, maar na gistermiddag zijn die zenuwslo pende twijfels weer terug en lijkt de slotfase net zo spannend te wor den als een jaar geleden. Maar wat als Bryan Ruiz de straf schop in de 51e minuut op een ge wone manier had genomen en be nut? Wat, of als, telt niet in de sport, maar tegen Roda ontkwam je bijna niet aan die hypothetische vraag. Want als Ruiz had gescoord, was de wedstrijd waarschijnlijk de finitief in Twents voordeel ge keerd. Dan had Roda moeten ko men en dat is het spelletje dat de Limburgers niet zo graag spelen. T\vente had het in de eerste helft lastig met de Limburgers, maar in de fase rond de penalty van Ruiz had de thuisploeg de zaak juist on der controle. Daarom was diens misser ook zo bepalend. Twente kreeg daarna nog wel de nodige kansen, maar al met al was het de middag van net niet. Of van hele maal niet, zoals bij de aanvallers, die stuk voor stuk niet in de wed strijden zaten. Het was vier uur toen iedereen bij Twente de titel zag vervliegen na de 0-1 van Bodor. Maar zes minu ten later kreeg Twente opnieuw een strafschop na een overtreding van doelman Prus op Ruiz. De Poolse doelman kreeg rood, waar na Theo Janssen voor de derde keer op rij een strafschop koeltjes binnenschoof: 1-1. Die treffer was het sein voor een knotsgekke slot fase, waarin Twente joeg op de ge lijkmaker, maar ontsnapte aan een nederlaag in de 95e minuut, om dat Roberto Rosales de doorgebro ken Willem Janssen torpedeerde. Die actie kost hem misschien wel de rest van het seizoen. Of levert ze TVvente de titel op? Wie het weet mag het zeggen, in een sei zoen dat zich nog eens in al zijn grilligheid openbaarde. EREDIVISIE door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - De spanning slaat op de lijven van de spelers en Fred Rutten zag gistermiddag ook wel in dat PSV nu alleen maar gebaat is bij rust. Zowel mentaal als fy siek loopt zijn ploeg op haar laat ste benen. Een uiterste krachtsin spanning leverde tegen SC Heeren veen nog een puntje op (2-2), maar de vele fouten die PSV zich zelf weer permitteerde, bieden wei nig hoop op een nieuwe landstitel. De schade was aanzienlijk, zowel op de ranglijst als binnen de toch al smalle selectie. Ajax doet weer helemaal mee om het kampioen schap en Ola Toivonen blies zich zelf op na een noodgedwongen in valbeurt. Nauwelijks (of niet?) her steld van een spierscheuring zorg de de Zweedse spits gisteren voor de gelijkmaker, waarna hij strom pelend het veld verliet. Hij ging de zelfde weg als Wilfred Bouma, die tien minuten eerder een rode kaart opliep na een overtreding (vasthouden) op Lorenzo Nar- singh - gisteren in tien minuten tijd de grote plaaggeest van PSV. Tot aan de invalbeurt van Nar- singh was er niet zoveel aan de hand in het Philips Stadion. Een ietwat stroeve eerste helft van PSV leverde een paar kansrijke momen ten op, waarvan de eerste actie - na 44 seconden - het gevaarlijkst was. Jeremain Lens zocht zijn weg door het strafschopgebied en schoof de bal in de voet van Zaka ria Labyad, die een halve seconde teveel nodig had om doeltreffend te kunnen afronden. Lens was ook de man die PSV na rust bij de hand nam. Hij verving Marcus Berg in de spits en deed dat met verve. Lens opende ook de score, door na een goede actie van Labyad de bal achter doelman Kevin Stuhr-Ellegaard te krullen (1-0). En kort daarop had hij zelfs de 2-0 op zijn voet. Hij reageerde niet slim, want te snel, op een ge vaarlijke vrije trap van Dzsudzsak en dus werd zijn doeltreffende re bound afgefloten wegens buiten spel. Óp dat moment, na zeventig minu ten, leek er geen vuiltje aan de lucht voor PSV. Met het inbrengen van Narsingh sloeg het beeld to taal om. Bij de eerste tegenaanval na het afgekeurde doelpunt van Lens stond Erik Pieters 'gewoon te slapen' (aldus Rutten) en kon Nar singh de weg banen naar de gelijk maker van Oussama Assaidi. Die zelfde spelers waren drie minuten later verantwoordelijk" voor de voorbereiding op de 1-2 van Bas Dost. En als Assaidi slim was ge weest, had hij Dost zelfs een derde treffer gegund. Die bleef uit, vier minuten voor tijd, waardoor Lens met zijn laat ste krachtsinspanning de gelijkma ker van Toivonen kon voorberei den. Dat Toivonen daarbij een overtreding maakte op Daryl Jan maat leidde tot woede in Fries land, maat Rutten vond het juist wel professioneel van de spits. „Als iemand een elleboogstoot uit deelt, praat ik dat absoluut niet goed, maar dit hoort gewoon bij slimmigheidjes die in de top ge bruikt worden." De rode kaart voor Bouma be streed hij niet en dat Berg gisteren ontbrak legde de coach positief uit. „Ik wilde Marcus even uit de wind houden. Misschien valt er nu wel een last van hem af" Over de tegengoals was hij wél uitge sproken. „Ze ontstaan uit dekkings- fouten en concentratieverlies, die op dit niveau absoluut niet mogen voorkomen. Het is een heel verve lende week geweest voor PSV, ze ker in de jacht op de landstitel. Maar goed, alles is nog open. De spelers zijn nu gebaat bij rust." door Dick Sintenie AMSTERDAM - „We spelen nog vier finales", zei Ajax-trainer Frank de Boer gisteren na de 2-0-zege op FC Groningen, vooruitblikkend op het slot van de competitie. „Als we die alle vier winnen, hebben we ons doel bereikt." De Boer refereerde daarmee óók aan het puntenverlies van FC TWente (1-1 tegen Roda JC). De re gerend kampioen heeft weliswaar nog altijd drie punten meer dan de Amsterdammers (64 om 61), maar een minder doelsaldo. De Boer: „Op de laatste dag van het seizoen komt FC TVvente naar de Arena. We hebben onze kansen om tweede te worden dus in eigen hand." Geen woord wilde De Boer wijden aan de mogelijkheid dat Ajax zich nog serieus mengt in de strijd om het kampioenschap. „Want we zijn daarvoor afhanke lijk van enkele misstappen van PSV. En zolang zij die niet maken, is de tweede plaats voor ons de norm." Amper een uur later bleef PSV ste ken op een gelijkspel (2-2) tegen Heerenveen. De Eindhovenaren blijven daardoor tweede in de rangschikking, met 62 punten. De resultaten van dit weekeinde kun nen de opmaat vormen naar een zinderende seizoensontknoping, een scenario waar de eredivisie de laatste jaren patent op heeft. Ajax was daarin, net als nu, telkens de achtervolger, maar anders dan zijn bluffende voorgangers Henk ten Cate en Martin Jol kiest De Boer een positie als underdog. Boerenslimheid kan de trainer so wieso niet worden ontzegd. In een volle Arena werd algemeen direc teur Rik van den Boog gisteren door een groot deel van het pu bliek te verstaan gegeven om zijn biezen te pakken, terwijl Johan Cruijff in de ogen van hetzelfde deel van de aanhang niet snel ge noeg kan terugkeren in de schoot van de club. De Boer wilde echter niet kiezen tussen zijn huidige baas en zijn mogelijk toekomstige 'baas'. „Want de mensen over wie vandaag werd gezongen, zowel po sitief als negatief, hebben het beste voor met Ajax." De club die, tegen alle stormen en stromingen in, zich misschien toch nog mengt in de titelrace. Daar had FC Gronin gen gisteren overigens al een stok je voor kunnen steken, als de ploeg van trainer Pieter Huistra in het eerste kwartier na rust had ge scoord. Het was doelman Kenneth Vermeer die zich, net als in het duel met Heracles, in die mindere fase van Ajax onderscheidde met twee knappe reddingen. „We hebben de wedstrijd, op dat ene kwartier na, gedomineerd", vond De Boer. „En dat juist wij een doelpunt maken op het mo ment dat Groningen wat meer naar voren voetbalt, is logisch. Er ontstond daardoor ruimte achter de defensie van Groningen, en met onze snelle vleugelspelers hoeft de bal dan maar één keer goed te vallen." Dat gebeurde in de 69e minuut. De pass was van Gregory van der Wiel en de doeltreffende lob van Miralem Sulejmani. Drie minuten later maakte Jan Vertonghen het karwei af uit een comer van Chris tian Eriksen. Fredrik Stenman kreeg de bal niet weg, waarna de Belg van dichtbij via de binnen kant van de paal raak schoot. Nog vier wedstrijden te gaan; drie punten staat Ajax achter op FC TTvente, één puntje op PSV. Maar de titelkansen hebben de Amster dammers (nog?) niet in eigen hand. Lorenzo Ebecilio lav "li.; -1 Mateusz Prus kan de strafschop van Bryan Ruiz (links) eenvoudig pakken, omdat de doelman niet in diens stiftballetje trapt. foto Vincent Jannink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 66