gouden plak sport 129 Niet alles valt te regisseren in de marathon van Rotterdam Hilda Kibet is op de goede weg Vettel heeft extra energie (nog) niet nodig voor zege Formule 1 -race maandag 11 april 2011 'Ik doe weer waar ik goed in ben en ik doe iets wat ik heel graag wil. En dat is turnen' Yuri van Gelder, terug aan de ringen Berlijn - De manier waarop Epke Zonderland gisteren in Berlijn de Europese titel aan de rekstok opeis te, zei veel over zijn unieke kwali teiten. De Friese turner sprak na af loop over een mislukte oefening. Geen moment dacht hij na zijn landing nog aan een gouden plak, nadat hij eerder op de middag al zilver had gepakt op brug. „Blijkbaar kan ik zelfs op deze ma nier nog Europees kampioen wor den", klonk het quasi verbaasd. Zonderland weet inmiddels wel dat ook als zijn oefening niet loopt, hij voldoende opties heeft het niveau van zijn uitgangswaar de te behouden. De Cassina-Kolman - een unieke combinatie van vluchtelementen die vooralsnog in wedstrijden is uitgebleven - kwam er ook in de Max-Schmeling-Halle niet van. Phi- lipp Boy, Marcel Nguyen en het grootste deel van de ruim 6000 toeschouwers zagen al goud en zil ver in Duitse handen. Zonderland herpakte zich later in zijn oefening door wat extra tienden te sprokke len. De uitvoering was zeker niet per fect maar met 7,7 als uitgangswaar de - tegen 7,2 bijvoorbeeld van Boy - kan de Fries zich op het Eu ropese podium inmiddels wel wat permitteren. „Ik heb eigenlijk geen idee hoe de oefening precies verlopen is", klonk het na afloop nog wat be duusd. „Maar ik ga er wel vanuit dat ik de terechte winnaar ben." Zonderland kwam tot 15,575. Boy had 15,350, Nguyen 15,300. Het Nederlandse jurylid Vincent Reimering beaamde dat. „Het was een foutenfestival. Epke wint dan toch op basis van de zwaarte van zijn oefening. Precies waar hij het op brug laat liggen." Zonderland had op dat toestel de favoriet Mitija Petkovsek zien val len, deed zijn.oefening net als in de kwalificaties naar behoren, maar moest Nguyen met een veel hogere uitgangswaarde - 6,7 tegen 6,0 - voor zich dulden. „Ik zie het als een geweldige stimu lans om zo ver met deze oefening te komen. Ik kan mijn oefening nog een stuk moeilijker maken. Ik wil eigenlijk dat mijn niveau op brug in de buurt komt van dat op rek. Het zou me een extra kans bie den om de Spelen te halen." Een WK-medaille op een toestel is, mits op twee andere toestellen re delijk is gescoord, een manier om olympische kwalificatie af te dwin gen. Op rek blijft de uitdaging liggen in de Cassina-Kolman. Als zijn oefe ning volledig slaagt heeft Zonder land een uitgangswaarde van 7,8, meer dan één of twee Chinezen halen dat vooralsnog niet. „De prikkel blijft er routine in te ver krijgen." Emoties volgden op het podium in de hal, nog voor hij op Medal Plaza, opgebouwd op de Potsda- mer Platz, zijn medaille ging ha len. „Ik dacht aan de inspanningen die ik hiervoor heb geleverd. Maar ook aan een tante die nog niet zo lang geleden is overleden en me al tijd volgde. Het was een emotio neel moment. Er kwamen tranen opzetten." Met een lachje: „Geluk kig was het Wilhelmus toen voor bij." Epke Zonderland mag na het EK het nieuwe boegbeeld van het Ne derlands turnen worden ge noemd. Hij nam die titel over van Yuri van Gelder, die op de ringen op de zesde plaats bleef steken. Jeffrey Wammes (gedeeld vierde op sprong) en Céline van Gerner (zevende op brug) waren de ande re Nederlandse finalisten op de in dividuele nummers. door Wilko Voordouw ROTTERDAM - De 25-jarige Keniaan Wilson Chebet is winnaar gewor den van de Rotterdam Marathon. Hij vestigde een prima persoonlijk record van 2 uur, 5 minuten en 27 seconden. Op zo'n 700 meter van de finish schudde hij de laatste op ponent, zijn landgenoot Vincent Kipruto van zich af. Die gaf uitein delijk zeven seconden toe. Koen Raymaekers was de beste Neder lander (achtste) met een tijd van 2.13,41 uur. Na twee jaar met fabelachtig snelle tijden hing er in Rotterdam een wereldrecord in de lucht. De orga nisatie deed er alles aan om de 2.03,59 uur van Haile Gebrselassie (Berlijn 2008) uit de boeken te doen verdwijnen. Directeur Mario Kadiks had gekozen voor een klei ne groep topatleten. Die werden door de racemanagers Eric Brommert en Joop Adelmund tot in de puntjes voorbereid op een wereldrecordpoging. Ze zou den moeten samenwerken tot het 35-kilometerpunt, om daarna kop-over-kop de finale in te gaan. De eerste kilometers zouden ze zich schuil moeten houden achter een uitgelezen groep hazen. Maar juist bij die tempomakers ging het fout. Aanvankelijk waren er zes tempomakers voor de zeven topat leten, die een aanval op het par- coursrecord - en eventueel het we reldrecord - moesten doen. De ha zen vertrokken razendsnel. Na vijf kilometer lag de tijd al onder de wereldrecordrace van Haile Gebrse lassie. Na tien kilometer was er een voorsprong van zestien secon den op dat schema. Maar daarna moest er worden ingeleverd. Van het begin af was al te zien dat de hazen het niet goed deden. Soms liepen ze te ver voor de kopgroep uit, waardoor de toppers niet uit de wind gehouden werden. Soms ook waaierden ze te veel uit. Uit eindelijk verloor winnaar Wilson Chebet 1.26 op de wereldrecordtijd van Gebrselassie. Het had er zo veelbelovend uitge zien. Want de weersomstandighe den waren - net als in 2009 en 2010 toen in Rotterdam de snelste marathontijd van het jaar werd ge lopen - nagenoeg ideaal. De tempe ratuur liep op tot ongeveer 15 gra den, weinig wind. De luchtvochtig heid was laag. Maar op het mo ment dat burgemeester Aboutaleb met het kanonschot de 12.000 ma rathonlopers in gang zette, stond er windkracht 4, uit het noordoos ten. Dat was méér dan voorspeld. De toplopers deden het goed maar, zoals Mario Kadiks na af loop toegaf, je bent afhankelijk van de details. Zo had Getu Feleke last van zijn enkel, was Albert Kir- wa niet in zijn beste doen en de man die het meest in vorm leek, Eliud Kiptanui, moest' tot twee keer toe uit de race stappen omdat hij last had van diatree. Bij een van de mobiele toiletten stond hij eerst voor een gesloten deur. „Dat Kiptanui uiteindelijk nog vierde werd in de tijd van 2.09,08 uur zegt genoeg over zijn kwaliteiten", aldus Kadiks, die blij is dat de Rot terdam Marathon wederom de snelste jaartijd heeft. „Twee uur en vijf minuten is een toptijd." Koen Raymaekers ging in Rotter dam voor de olympische limiet van 2.10. Hij redde het tot zijn gro te teleurstelling niet. Na 2 -uur, 13 minuten en 41 seconden kwam hij als achtste als beste Nederlander over de streep. rotterdam - Heel even had Hilda Kibet de pest in. Ze was op min der dan een kilometer van de eind streep op de Coolsingel van de ma rathon in Rotterdam. De hele race had ze het vrouwenveld geleid. Al leen kon de Keniaanse Philes Ong- ori, die haar als een schaduw ge volgd had, nog even aanzetten. De vijftien of twintig meter die ze pakte, was voldoende voor de over winning. Marathondebutante Ong- ori kwam tot een tijd van 2.24,19 uur. Kibet werd tweede met een tijd van 2.24,27 uur. Toch was Kibet heel tevreden. Met een glimlach van oor tot oor zei ze dat ze in haar opzet was geslaagd. „Bijna twee minuten van mijn per soonlijk record af, een olympische nominatie op zak en ik ben niet in gestort. Dit is allemaal goed voor de toekomst. Ik weet nu dat ik wat kan op de marathon. Ik kan nu met een gerust hart terugreizen naar Kenia en me gaan voorberei den op mijn volgende marathon. Die ga ik in het najaar lopen. Wel licht kan ik mijn tijd dan weer ver beteren. Ja, ik ben op de goede weg", grijnst ze. Haar tijd van 2,24,27 mag er zijn. Het is de tweede tijd ooit gelopen door een Nederlandse. Alleen haar tante Lornah Kiplagat was met 2.23,43 sneller. Rotterdam, enkele Zeeuwse deelne mers: Niels Goudswaard (Zierikzee) 2.49, Arjan Beije (Burgh-Haamstede) 3.08, Frederic Eliette (Vlissingen) 3.10, Jacco Schroevers (Middelburg) 3.18, Joeri Versluis (Vlissingen) 3.22, Leon de Munnik (Nieuwerkerk) 3.28, Dennis Verschuure (Yerseke) 3.30, Piet Moes (Koudekerke) 3.33, Jean-Piërre de Keij- zer (Goes) 3.41, Herman Kuijer (Terneu- zen) 3.43, Fatima Goncalves (Middel burg) 3.47, Christian Jobse (Middel burg) 3.52, Roxanne Voermans (Zierik zee) 4.10, Michael Romijn (Kloetinge) 4.14, Peter-Paul Stokvis 4.15. Marathon van Milaan: Gert van der Vinden (Biggekerke) 3.10. Marathon van Parijs: Edgar Angelini 4.37, Winnie Dierks 4.33, Gert Jan Ma- rinissse 4.09, lmka.de Ridder 4.39, Ma rion Leenpoel 4.39, Riet Pouwelse 4.39, Igna Becks 4.32, John Langerak 3.31, Morien Janse 4.00, Freddy Roose 4.34, Leendert van de Ven 5.55. I door Johan Stobbe sepang - Op Sebastian Vettel staat j in het nog prille Formule ï-sei- zoen geen maat. En zijn Red Buil is nog niet eens in topcomditie. Wel of geen Kers (Kinetic Energy Recovery System)? Voorafgaand aan de Grand Prix van Maleisië was het de grote vraag of Red Buil het systeem al dan niet zou gaan gebruiken. Bij de openingsrace in Australië zat het systeem, waarbij de. energie die vrijkomt bij het remmen wordt opgeslagen en ge bruikt kan worden voor extra pk's, niet op de wagen. De betrouwbaar heid liet te wensen over. Op het circuit van Sepang hulde Red Buil zich in nevelen. Zat het er deze keer wel op? Zaterdag pak te regerend werdkampioen Sebasti an Vettel wederom de pole-posi- tion, maar het verschil met de nummer twee Lewis Hamilton was geslonken van 0,7 seconden in Melbourne naar 0,1 seconde. Toch meldde Vettel na de kwalificatie dat hij de pole niet zou hebben be reikt zonder Kers. Heel overtui gend kwamen de woorden er ove rigens niet uit. De 23-jarige Duitser bleef bij zijn woorden nadat hij op het circuit van Sepang van begin tot einde leidde. „Kers was cruciaal bij de start", zei hij. Vettel bleef na de start zijn naaste concurrent Lewis Hamilton voor en schrok nog even toen hij in de spiegel de zwarte Lo tus Renault van Nick Heidfeld zag opdoemen. Toen hij die aanval had afgeslagen, was het voor de Duitser zaak om geconcentreerd de race uit te rijden. Ook al kon hij niet meer beschik ken over de extra snelheidsprikkel. „Soms werkte het en soms stond het uit", wist Vettel, die in ronde 29 de opdracht kreeg om Kers niet meer te gebruiken. Na twee races staat hij op een honderdprocent- score. Dat Red Buil de zaakjes wel snel op orde moet krijgen, bleek uit de race van Vettels teamgenoot Mark Webber. De Australiër gebruikte het systeem niet en zakte bij de start van de vierde plaats terug naar de tiende. In de slotfase kon hij de verrassend sterk acterende Heidfeld niet voorbij komen in de strijd om de derde plaats, „fk hoef de alleen Kers te gebruiken om te verdedigen", wist de Duitser die aangetrokken is als vervanger van Robert Kubica. Heidfeld kreeg wat hulp op weg naar de dertiende podiumplaats in zijn carrière. Tien ronden voor het einde maakte Fernando Alonso in zijn Ferrari een inschattingsfout. Michael Schumacher arriveert met zijn Mercedes in de pits. foto Jens Biittner/EPA Hij probeerde de McLaren-Merce des van Lewis Hamilton te passe ren en reed in zijn enthousiasme zijn voorvleugel stuk op de rechter- achterband van de Brit en moest een extra pitstop maken. Datzelfde gold voor Hamilton. Hij was het voornaamste slachtoffer van de snelle slijtage van zijn ban den. Drie ronden voor het einde moest hij voor de vierde keer naar binnen voor nieuw rubber. Hij werd achter de Ferrari's van Felipe Massa en Alonso slechts achtste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 55