2zeeland Een wei zonder koe is Efficiënter kan het niet HZ geeft cursussen in China Pissebedden PZC maandag De krant 8 weken voor 24 euro! WEIDEGANG Uit bedrijfseconomisch oogpunt is het vooral voor grote melkveebedrijven vaak beter om de koeien het hele jaar op stal te laten staan. Tot verdriet van velen. - maandag 11 april 2011 door Wim Hofman Hier om het huis zijn drie soorten pissebed den. Het schaarst is de op- rolpissebed. De grond is hier mis schien doorgaans te nat. Dat is jammer want de oproller vind ik het leukste. Als kind had ik al de onaardigheid om zo'n diertje aan te tikken. Het rolde zich dan op tot een zwart knik kertje dat met zich liet sollen en dat je met je vinger ver weg kon knippen, zo de wijde wereld in. Pissebedden zijn vooral te vin den op vochtige plaatsen, onder de wat losse schors van een boom, tussen de tegels in de buurt van de pomp. Ze zijn ech ter wat het vocht betreft nogal kieskeurig. Het mag ook weer niet te nat zijn. Het zijn op het land levende kreeftjes, met kieu wen die steeds een klein beetje water nodig hebben. En ze heb ben ten minste zeven paar poot jes. Als het ergens te droog is moeten ze naar een plek lopen die beter is en waar wel wat vocht te vinden is. Op dit ogenblik lees ik in het ver- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (na28> ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 lö Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie aan zameld werk van de in oor sprong Belgische Henri Michaux (1899-1984). Hij legt uit hoe bij een oervolk voor het eerst het vuur werd gebruikt en hoe men merkte hoe vlees beter te eten was door het te koken. Hoe men voor het eerst een hut bouwde enzovoort. Maar ook hoe een vrouw, Mnia, de vrouw van Dum de voorschoot of schortje uitvond. Dat kwam door een pis sebed, (cloporte in het Frans die een typisch vochtig plaatsje opzocht. Veel mensen houden niet van pissebedden, zeker niet als er honderden bij elkaar zijn. Ooit logeerde ik in een pension, er gens in het noorden van Duits land. In de nacht werd ik om de een of andere reden wakker en toen ik het lampje aan deed zag ik hoe een eindeloze rij pissebed den zich over de vloerplint voort bewoog, als toeristen ergens naar op zoek. Ze meden blijkbaar de harige vloerbedekking, zo concludeer de ik, maar toch sliep ik niet goed. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ondine van der Vleuten uivelcoöperatie Fries land Campina wil de koe in de wei houden. Tegen de trend in, want het visitekaartje van de zuivel- branche blijft steeds vaker op stal. Van de anderhalf miljoen koeien in Nederland staat nu zo'n tachtig procent 's zomers buiten. Fries land Campina wil dat dat in 2020 z nog zo is, maar of dat lukt is maar de vraag. Door schaalvergroting in de branche kiezen boeren vaker voor opstallen. Bij meer dan hon derd koeien is het lastig ze elke dag van en naar de wei te brengen. Tegen de driehonderd koeien staan in de stallen van Henk en Kees van Steenbergen in Kamper land. Bij zo'n grote veestapel ligt het al snel voor de hand om te kiezen voor opstallen. Tot 1998 gingen ook de koeien van de familie Van Steenbergen de wei in. Maar toen er een nieuwe stal gebouwd moest worden, kozen ze voor omschake ling naar een systeem waarbij de koeien het jaar rond op stal staan. De stal is groot, licht en luchtig. Ventilatoren blazen bij warm weer frisse lucht naar binnen. Deze koeien zullen nooit in de wei staan, maar evenmin met hun po ten in de modder zakken als het dagen achtereen regent, of de zon op hun kop voelen branden als de mossen dood van het dak vallen. De koeien zijn gewend zelf aan te geven wanneer ze gemolken wil len worden. Dan lopen ze de draai deur van de melkrobot in, geven hun melk af en wandelen op het gemakje weer terug, om verder te grazen. Dat doen ze twee tot vier keer per dag. Koeien die in de wei staan, wor den veelal twee keer per dag ge molken - vóór ze de wei ingaan, en als ze terugkomen in de stal. Doordat de koeien bij Van Steen bergen vaker melk geven, ligt de melkopbrengst zo'n 10 procent ho ger. Bovendien, legt Henk van Steenbergen uit, is de kwali teit van het voer het hele jaar door gelijk. In de wei'is er niet altijd evenveel gras en ook de voed zaamheid verschilt. Dat zie je te rug in de melk. Constante kwali teit voer levert een constante kwa liteit en hoeveelheid melk op. Kees van Steenbergen geeft het grif toe: koeien in de wei, dat is een mooi gezicht. „Maar als je het puur bedrijfsmatig bekijkt, zou je ze binnen moeten houden." Voor het voer worden, naast mais en gras van het eigen land, restpro- ducten gebruikt van onder meer bierbrouwerijen, de soja- en raap olie-industrie, zetmeelfabrieken en producten die overschieten bij de fabricage van bio-ethanol. Niet alleen wordt zo optimaal ge bruikgemaakt van reststoffen, maar de koeien produceren met dit voer ook minder methaan (een broeikasgas). De koeienpoep wordt via roosters opgevangen en opgeslagen in tanks. Daarna wordt de gier als meststof 'emissie-atm' uitgereden over de velden. In de toekomst willen de Van Steenbergens een vergistingsinstal- latie plaatsen, om de gier om te zet ten in energie. g&i&u De koeien van boer Peter van Laarhoven uit 's-Heer Abtskerke mogen, na een halfjaar in de stal, voor het eerst de „iiji n' iapi.ii> 1 mi,i MIDDELBURG - Vijftien docenten en studenten van de technische HZ-opleidingen zijn naar Shang hai vertrokken om les te geven aan de Shanghai Maritime University (20.000 studenten). De Nederlandse manier van lesge ven verschilt sterk van het onder wijs in China, dat meer 'eenrich tingsverkeer' is. Interactief bezig zijn en vragen stellen is niet gebrui kelijk. Het boek waaruit de leraar zijn lessen opbouwt, staat cen traal. Studenten laten een les als het ware 'over zich heen komen'. „Zelfstandigheid en uitblinken worden daar nog niet gezien als sterke eigenschappen", zegt do cent Edward Mouw van de Acade mie voor Techniek. De docenten en studenten van de HZ-opleidin- gen Elektrotechniek en Werktuig bouwkunde zullen op de Neder landse manier cursussen geven in Electrical Engineering, in Intelli gent Control en in Mechatronics. De studenten zullen op een ande re manier naaf ontwerpproble men en engineering leren kijken. Andersom valt er ook iets te leren: tijdens eerdere studiereizen is op gevallen dat in China veel waarde wordt gehecht aan waarden en normen. Mouw: „Beleefdheid en respect voor elkaar en voor de do cent staan daar zeer hoog in het vaandel." De groep verblijft drie weken op de campus van de universiteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2