sport 135 jor EJK openwater de Die de das om op de stip Geen Afrikanen in Utrecht? maandag 11 april 2011 De marathon van Rotterdam is gisteren natuur lijk gewonnen door een Keniaan. Dat gaat over twee weken in Utrecht niet gebeuren. Daar zijn ze toe aan een winnaar van eigen bodem. door Roeland van Vliet Het verhaal gaat dat Afrikanen in het paasweekeinde worden geweerd uit Utrecht. Dat riekt naar discrimi natie! Ja, maar zo dom zijn ze in de Dom stad ook weer niet. Met juristen is gekeken naar hoe het voor met name Kenianen en Ethiopiërs on aantrekkelijk gemaakt kon worden om aan de start te verschijnen. Dat deed men door niet langer hoge startgelden aan te bieden én het prijzenschema drastisch te ver anderen. Als een buitenlander wint, krijgt die in Utrecht nu slechts too euro. De beste Neder lander strijkt, zelfs als die niet als eerste over de streep komt, liefst ïo.ooo euro op. En dus komt er geen Keniaan? Nee. Toplopers - mannen die on der de 2 uur en 10 minuten kun nen lopen - kunnen maar twee of drie marathons per jaar lopen. Bij die gelegenheden verdienen ze hun brood. Maar met het schijntje dat ze in Utrecht kunnen ophalen, kunnen ze dus niets. Zit er bij de organisatie een rechtsra- dicale gedachte achter. Zo van: eigen volk eerst? Nou, rechtsradicaal gaat wat ver. Het is wel zo dat het geld dat de marathon van Utrecht tot z'n be schikking heeft nu eens een keer niet over de grenzen zal verdwij nen. Wedstrijddirecteur Louran van Keulen investeert dit jaar puur in Nederlandse lopers. En dat is toch zo gek nog niet? Willen Ne derlanders aansluitingen kunnen vinden met de internationale top, dan zal er flink wat geld tegen aan gesmeten moeten worden. Het Ne derlands record van Kamiel Maase staat sinds drieënhalf jaar op 2.08.21. In Kenia lachen ze de tan den bloot om die tijd. Is 'the Dutch battle' nog te sabotte- ren door een buitenlander? Haha, zoals het Nederlandse feest je tijdens de Kustmarathon van vo rig jaar ook verstoord werd? ]a, misschien komt daar ook wel een Algerijn met de naam Noureddine Athamna opdagen? Ja, maar er lijken in Utrecht geen mazen in de inschrijvingswet te zitten. Athamna mag best mee doen, maar bij winst verdient hij niets meer dan eeuwige roem en 100 euro. En da's minder dan in oktober in Zoutelande. Maar mis schien is er nog iemand die de Noord-Afrikaan persoonlijk wil sponsoren. «m ffWffHWMWMuiaMM zwom ze in de series (4.57,29) en de finale (4.56,38) een Nederlands record voor achttienjarigen. Ze werd zevende. Ook Bjom Scherbeijn baarde zater dag opzien. De pas vijftienjarige Aardenburger, die zwemt voor het Bressiaanse Scheldestroom, werd Hlim— IM IHIIUHiiHl li 1 knap zesde op de 400 vrij. Tussen louter senioren zwom hij in de fi nale 4.53,25. tn de series had hij al zijn persoonlijk record aange scherpt van 4.57,80 naar 4.52,97. Scherbeijn was in de series als ne gende geëindigd en liep dë eind strijd eigenlijk mis. Als eerste reser ve profiteerde hij vervolgens van het afzeggen van een ander. Overige Zeeuwse uitslagen. Manon Minneboo (EiffelSwimmersPSV): 24e op 200 vrij in 2.09,31; 12e op 50 vrij (26,23). Toby Aarnoutse (TriVia): 37e op 50 vrij in 24,48; 25e op 200 vrij in 1.58,19. „Ik wil de turner Van Gelder nieuw leven inblazen. Ik ben het truc je niet verleerd." Turner Yuri van Gelder in De Telegraaf. Hij keerde dit weekend met de zesde plaats terug op het EK. Druk is dat er niks anders bestaat dan alleen winnen. En als je niet wint, dat dan heel even je wereld instort. Wielrenner Theo Bos in het AD. Ie denkt steeds dat je niet dieper kunt zakken, totdat blijkt dat de bodem alsnog niet is bereikt. SC Heerenveen-trainer Ron Jans maakt moeilijke tijden door in Friesland. In Voetbal International. Met elf Lasse Schones zul je geen wedstrijd winnen, ik denk dat elk duel dan eindigt in een 10-11 nederlaag. NEC-middenvelder Lasse Schone in Voetbal International. Misschien moet ik wel een keer laten zien dat ik het er niet mee eens ben. Maar dan doe ik iets dat indruist tegen mijn karakter. Leroy Fer twijfelt in VI aan een langer verblijf bij Feye- noord. De middenvelder zit veelvuldig op de bank. Ik wil dat Europese record voor mezelf. Ik heb nu 70 doelpunten, maar kan jullie verzekeren dat ik nog niet klaar ben met scoren. De Spaanse topspits Raül, tegenwoordig in dienst van Schalke 04, in Trouw. In plaats van naar hem toe te lopen om zijn handtekening te vra gen, wat toch normaal was geweest, riep mijn medespeler: 'He Messi, kom eens hier'. Dat verzin je toch niet? Maar het mooiste was dat hij inderdaad naar ons toe kwam. Dusan Tadic, aanvaller van FC Groningen, vertelt in VI over zijn ontmoeting met superster Lionel Messi. Als ik nerveus ben, dan is daar een reden voor. Ik vroeg me aan vankelijk af of ik misschien te oud word voor dit werk. Maar dat is volgens mij niet het geval. Sprinten vandaag de dag is nogal ge vaarlijk. Nou ja, eigenlijk is het volkomen gekkenwerk. Sprintkanon Mark Cavendish in De Telegraaf foto Orangepictures/Frank van Engelen klaar voor de vier snelste andere landen. Nederland is dus nog niet helemaal uitgeschakeld." Of De Die nog een reële kandidaat-olympiër is, is de vraag. De concurrentie in Nederland wordt steeds groter. Dion Dreesens, een junior, was za terdagmiddag in Eindhoven al snel ler dan hem en hij zal zich blijven ontwikkelen. „Maar", zo zei de Zeeuws-Vlaming strijdvaardig, „ik leg me er pas neer als ik de aller laatste kwalificatiemogelijkheid niet benut heb. Normaal gespro ken doe ik weinig voor de andere jongens onder en dat moet ik de komende tijd niet vergeten." r de 200 vrij heeft hij een teleurstellende tijd gezwommen. één dag alles eruit kan komen. Maar bij mij werkt het weer eens in mijn nadeel. Daar moet je niet over zeuren, want zo zijn de re gels, maar ik baal er natuurlijk wel steeds van." De Die doelt op zijn mislukte kwa lificatie voor de Olympische Spe len van Peking in 2008. Op het mo ment dat hij zich moest plaatsen, zwom hij de limiet niet. Een maand later dook hij wel onder de eis, maar te laat. „Natuurlijk wist ik dat het vandaag weer moeilijk werd om te pieken, vanwege die kuur. Maar ik wilde er niet aan toe geven. Als je vooraf gaat denken dat het niet lukt, lukt het zeker niet." Uiteindelijk maakte de gelaten heid zich van hem meester. „Ik heb er alles aan gedaan. Dit is pure pech", zei de Zeeuws-Vlaming. „Joost Reijns, een clubgenoot van mij bij NZA, heeft dit toernooi wel een stap kunnen maken. Hij haalde bijna de individuele limiet op de 200 vrij. Heel knap. Ik had dat ook graag gedaan." Een klein beetje hoop houdt De Die nu nog bij de les. Op het WK in Shanghai had de estafetteploeg voor de 4x200 vrij zich kunnen plaatsen voor de Olympische Spe len. De beste twaalf landen verdie nen in China een startbewijs voor Londen. „Maar in het olympische jaar liggen er ook nog vier tickets

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29