In de provincie moet Panasonic 261 zeeland Straatprijs in Kapelle aanvaring1* naar 'Met Deltawerken veel meer mogelijk' NUMMER ÉÉN CAMERAMERK zaterdag 9 april 2011 ZEEUWS LANDSCHAP Natuur moet nog steeds beschermd worden Het plan Tureluur op Schouwen-Duiveland. door Rob Paardekam KAPELLE - Zes inwoners van de Langegracht in Kapelle hebben sa men 162.500 euro gewonnen in'de Postcodeloterij. Dat heeft de orga nisatie gisteren bekendgemaakt. Gaston Starreveld was woensdag in Kapelle om de prijzen uit te de len. Me deelnemers van de postco de '4421 EZ' wonnen in elk geval 12.500 euro per lot. Wie de verdub- belaar had ingezet, kreeg zelfs het dubbele. Eén winnaar won behal ve deze geldprijs ook nog een nieu we auto. De uitreiking van de prij zen is gisteren uitgezonden in het televisieprogramma Koffietijd. Een maand geleden viel de straat- prijs ook al een keer in Goes. Zes inwoners van de 's-Gravenpolder- seweg mochten toen samen 250.000 euro verdelen. Ruim een jaar geleden wonnen tien mede werkers van het Kapelse bedrijf Hapro 27,5 miljoen euro in de Staatsloterij. Zij speelden al jaren samen mee. De stichting Het Zeeuwse Land schap viert donderdag 14 april haar 75-jarig bestaan. In het stad huis in Middelburg wordt ter ge legenheid daarvan een sympo sium gehouden. Directeur Mar ten Hemminga blikt vooruit. door Edith Ramakers Zeeland blijft niet van zelf mooi! Dat is het motto van het sympo sium dat ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van Het Zeeuwse Land schap wordt gehouden. Marten Hemminga, directeur van de stich ting zegt: „Was het maar waar dat het Zeeuws landschap moeiteloos mooi zou blijven en wij dus over bodig zouden zijn. De natuur moet nog steeds beschermd wor den en het cultuurhistorisch erf goed idem dito. Pieter van Tienho ven, 75 jaar geleden de oprichter van de provinciale landschappen, zou het volledig met me eens zijn." Het symposium wordt donderdag 14 april in het oude stadhuis van Middelburg gehouden. Het is de af trap van een jaar met festiviteiten op diverse plekken in de provin cie. Het jubileum mag gevierd wor den, maar echt vrolijk kan de na tuurbeschermingsorganisatie niet zijn. Het kabinet schermt met een zware bezuinigingsoperatie voor natuurorganisaties als het Zeeuw se Landschap. Landelijk wordt over een halvering van het budget gesproken. Dan zou ongeveer 75 miljoen euro overblijven om de kwaliteit van het nationale land schap op peil te houden. „De organisaties hebben allemaal hun verantwoordelijkheid geno men om goed voor de omgeving te zorgen en dan wordt plots ge zegd; je krijgt de helft minder. Dat er bezuinigd moet worden in deze tijd is overduidelijk en logisch, maar het moet wel naar verhou ding zijn." Staatssecretaris Bleker spreekt bin nenkort zijn verdict uit over de hoogte van de korting. „Maar we zitten niet stil. We willen met landbouwers en ondernemers ont wikkelingen in het landschap mo gelijk rnakep. Ontwikkelingen die goed zijn voor de economie en eco logie. We hebben elkaar nodig en die weg zijn we al ingeslagen. Denk aan Waterdunen en het Kustlaboratorium. Door op die ma nier samen te werken, is een we reld te winnen." Het landschap staat al jaren onder druk. In de jaren zestig en zeven tig bijvoorbeeld werden veel na tuurgebieden opgeofferd voor in dustriegebieden. „Denk aan het Sloegebied (voorheen Zuid-Sloe) of het oostelijke gedeelte van Bath. Dat waren typische Zeeuwse schor- ren- en slikicengebieden, die in die periode omgezet zijn in haven- en industriegebieden." Het zijn maar enkele voorbeelden, maar het verleden leert dat econo mie het vaak wint van de ecologie. In die twintigste eeuw begon de landbouwsector aan de opmars tot schaalvergroting. Er werd ingezet op hogere productie van de gewas sen op het land. Het beeld van het platteland veranderde. De akkers werden weidser, bomen en bos schages werden als obstakels ge zien en weggehaald. Het land werd afgevlakt en grotere machi nes werden gebruikt om het land te bewerken. „Dat is begrijpelijk - Dual Full Time Live - 3.0-inch Intelligent LCD scherm - HD video opname - Stofreductiesysteem DMC-G2 DIGITALE FOTO- I CAMERA - Touch-screen op het kantel baar LCD scherm - Intelligent Resolution technology Duall Full time Live View Stofreductie systeem 12,1 HD mfgapixus INCL 14-42 OBJECTIEF ,«-200 OBJECTIEF' De Lumix G Masterclass is een online fotocursus waarmee je het maximale uit je Lumix G Micro System camera haalt. Je leert echter niet alleen de camera uitstekend beheersen, maar er komen ook belongri|ke onderwerpen over fotografie in het algemeen aan de orde. Overbelichting, onderbelichting, onscherpte - problemen die je vast wel eens bent tegengekomen. Hoe maak ik een mooie foto met tegenlicht of hoe krijg ik dat snel bewegende object scherp vastgelegd? Ook deze vragen worden beantwoord. Het leren begrijpen van licht, contrast en kleur droogt ertoe bij dat je in elke situatie mooie en creatieve foto's maken kunt. Haal het maximale uil je Lumix G camera en geef je op voor de Lumix G Masterclass! Zeeuws- Vlaanderen: Oostburg I Terneuzen I Hulst Zeeland: Middelburg I Goes I Zierikzee Brabant: Bergen op Zoom I Breda I Den Bosch I Etten-Leur I Oosterhout I Roosendaal HANSWEERT - Het Korps landelijke politiediensten (KLPD) is een on derzoek gestart naar een frontale .aanvaring tussen een tanker en een duwschip, gisterochtend vroeg ter hoogte van de haven van Hans- weert. Rond half een voer een Duitse tanker gedeeltelijk geladen met gasolie de haven uit bij Hans- wéert richting Gent. Een duw schip met drie bakken, waarvan één gevuld met steenkool, wilde de haven vanaf de Westerschelde invaren. Miscommunicatie is ver moedelijk de oorzaak geweest van de aanvaring. De tanker met een lengte van 110 meter heeft een gat in de romp boven de waterlijn, maar dit heeft niet geleid tot lek ken van lading. door Piet Kleemans OUWERKERK - De Deltawerken - de dammen en dijken die Zeeland be schermen - bieden veel meer mo gelijkheden dan nu benut worden. Dat staat althans voor Joost Schrij nen, programma-directeur van Zuidwestelijke Delta, als een paal boven water. Tijdens een symposium gisteren ter ere van tien jaar Watersnood museum én het afscheid van direc teur Jaap Schoof schetste Schrij nen de mogelijkheden die hij ziet. Hetgeen varieert van wonen op de Brouwersdam tot het uitnutten van het getijde als energiebron. Hij verwees daarbij naar de plannen voor net realiseren van een getijde centrale. Een prima plan in zijn vi sie. „De Delta kan een productiege bied voor energie worden", aldus Schrijnen. Hij pleitte verder voor een andere omgang van de mens met het water. „We moeten van leegroven van de zee naar het kwe ken in de zee. We moeten de zee leren zien als nieuwe landbouw grond. Zilte landbouw en aquacul- tuur. Koester het zoet en ontwik kel het zout", riep Schrijnen zijn toehoorders in het watersnoodmu seum op. Het is volgens Schrijnen ook de hoogste tijd om de waterwerken te gaan 'nuanceren'. „De Delta is nu een aquarium, een gesloten sys teem. Daar moeten palen in waar door het getijde terugkomt om de Delta gezond te maken en te hou den." Siebe Weide, directeur van de Nederlands Museum Vereni ging schetste in zijn inleiding de toekomst van het museum. Cru ciaal is en blijft de plaats ervan. „Twee zaken maken dit waters noodmuseum uniek; de ontmoe ting met de spullen en de fysieke plek waar meerdere mensen tege lijk die ontmoeting hebben. Die unieke kenmerken worden de ko men eeuw alleen maar sterker", voorspelde Weide. Wat naar zijn stellige overtuiging een nog belangrijker rol gaat spe len in musea is de beleving. „Dat krijgt een centrale positie in ieder museum Massaal proens naar 1pp gaan, het echt zien, aanraken en ondergaan. Dat is wat men meer en meer zal willen. Daarbij mogen alle technieken gebruikt worden. Zolang men het echte, het tastbare en het pure kan doorgronden." Journalist Kees Slager ziet een be langrijke rol weggelegd voor oral history in de vorm van persoonlij ke verhalen, maar dan aangekleed met geur, achtergrondgeluid en voorwerpen die bij het verhaal pas sen. Slager: „Het kan wel degelijk, Neem bijvoorbeeld de noodzen- der waarmee in Zeeland twee mannen probeerden de buitenwe reld te bereiken. Minstens een van die twee mannen leeft nog. Dus het authentieke verhaal is er nog, an Hot Iznn ia Ha ha-zrvaltar oonhip- den." DMC-GF2 DIGITALE FOTOCAMERA - Compact en lichtgewicht met verwisselbare lens - Touchscreenbedienim - Stofreductiesysteem - Full HD - 3D fotograferen DIGITALE FOTOCAMERA - 24mm groothoek - 16x optische zoom- 3D fotograferen ^Touchscreen- lediening - 3 inch LCD display* www. digi talefo to winkel, n I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50