io I bemande ruimtevaart 'Eropafroept Joeri Gagarin als hij op 12 april 1961 als eerste mens de ruimte in wordt geschoten. Vijftig jaar later is het de vraag of bemande ruimtevaart de vele miljarden waard is geweest. Het heeft wel enkele handige uitvindingen opgeleverd. vrijdag 8 april 2011 door Dick Hofland Er is een foto van Satur- nus waarop vlak ach ter de bekende ringen van de planeet een mi nuscuul lichtpuntje te zien is: de aarde. Astro nauten kennen het gevoel, vanuit hun capsule zien ze de wereld waarop wij leven in totaal andere verhoudingen. „Dan begrijp je hoe ontzettend fra giel de aarde is, en vraag je je af waarom wij er zo'n puinhoop van maken", zegt Ton Schoot Uiter- kamp. Het verklaart volgens de hoogleraar milieukunde waarom bijna alle astronauten missionaris sen voor een duurzame wereld worden. „Dat is de verdienste van de bemande ruimtevaart: we zijn heel goed gaan beseffen dat we zui nig op de aarde moeten zijn." Dat is allemaal begonnen op die mooie lentedag in Bajkonoer, op de steppen van Kazachstan, waar Joeri Gagarin als eerste mens de ruimte in werd geschoten. Dins dag is dat precies vijftig jaar gele den en dat is een mooi moment eens te bezien wat de bemande ruimtevaart heeft opgeleverd. „Niet zo gek veel", stelt Schoot Ui- terkamp. „Veel kennis over het heelal, het weer, het klimaat en al le technische hulpmiddelen zoals navigatie hebben we te danken aan de onbemande ruimtevaart. De mens is de zwakke factor in de ruimtevaart, omdat hij gevoelig is voor straling en botontkalking, en voedsel en afleiding nodig heeft. In de onbemande ruimtevaart kan veel meer en die heeft ons daarom veel en veel meer opgeleverd." Dat kan Peter Barthel niet ontken nen, maar de hoogleraar astrofysi ca wijst er nadrukkelijk op dat on ze blik er wel enorm door is ver ruimd. „Dankzij de bemande ruimtevaart zijn we bijzondere processen in het heelal gaan begrij pen; achter elke horizon is weer een andere horizon. We hebben compleet nieuwe werelden ont dekt, nieuwe sterren, nieuwe pla neten. We zijn enorm veel te we ten gekomen over zwarte gaten, over infrarood en ultraviolet licht. Het onderzoek naar uv-licht is een Nederlandse specialisatie gewor den. We zijn ook experts op het gebied van infraroodastronomie vanuit de ruimte. Het is moeilijke wetenschap maar zeker zinnig." Dat alles neemt volgens hem niet weg dat bemande ruimtevaart bo venal een kwestie van prestige is en enorme veel geld heeft gekost. „De uiteindelijke winst is gering." De Amerikaanse ruimtevaartorga nisatie NASA heeft een website waarop ze laat zien wat we alle maal aan de bemande ruimtevaart te danken hebben. Bijvoorbeeld de draadloze boormachine, sport schoenen met lucht in de zool, voedzamere melk voor baby's en de airco in auto's. Daarentegen heeft de bemande ruimtevaart niet de belofte kun nen inlossen dat de gezondheids zorg erdoor 'met stappen vooruit' zou gaan. Veel verder dan een in- fraroodthermometer, automati sche insulinepomp, draagbare bloeddrukmeter, ontwikkeling van zwangerschapsecho's en de monddouche is het niet gekomen. Wel zijn er geluiden dat de ge wichtloosheid van astronauten in de ruimte kan leiden tot een beter inzicht in botontkalking en ge wrichtsklachten als hernia. In de ruimte kun je bovendien stoffen bij elkaar brengen waarmee dat op aarde niet kan en daaruit zouden mogelijk nieuwe of betere behan delingen kunnen voortkomen. Niettemin is vrijwel iedere deskun dige er onderhand van overtuigd dat onbemande vluchten funda- menteel-wetenschappelijk gezien een veel betere investering zijn dan bemande vluchten, omdat ze de meeste onderzoeken beter, nauwkeuriger en goedkoper doen. Zo heeft astrofysicus Barthels gro te bedenkingen over het nut van het bemande internationale ruim testation ISS. „Veel metingen zijn waardeloos omdat er veel rotzooi omheen zweeft." En een Amerikaanse onderzoeks commissie adviseerde NASA recen telijk nog af te zien van de plan nen op korte termijn opnieuw een mens op de maan te zetten, als tus senstap naar Mars. „De landing op de maan was natuurlijk een he roïsche daad", zegt Schoot Uiter- kamp. „Maar fundamentele veran deringen in wat we wel en niet we ten, hebben we er niet aan te dan ken. Wel prachtige plaatjes en ver halen over onze kostbare aarde." Hij ziet dat ook bij Wubbo Ockels, Nederlands eerste ruimtevaarder, met wie hij onlangs een school be zocht voor de Wubbo Ockels Ju- niorprijs. „Wubbo vraagt aan die kinderen: wat is er belangrijk in een ruimteschip? Nou, zeggen die kinderen, hoe je poep en plas op ruimt. Dan zegt Ockels: jullie zijn de bemanning van ruimteschip aarde, daar moet je ook geen troep van maken. Hij legt uit waar het in essentie om gaat en die kinderen vergeten dat nooit meer. Dat kan een onbemande satelliet niet." Made in zie onze websiterbuitenland De Amerikaanse opvolger van de Space Shuttle is onbemand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10