binnenland 17 DNA-test voor minderjarige Thee helpt maar minder eten is beter Schippers wil snel praten over eicellen Schultz: per 2025 in elke trein toilet Robert M. moet naar Pieter Baan www.interieur-paauwe.nl donderdag 7 april 2011 DEN HAAG - Minister Edith Schip pers (Volksgezondheid) wil snel een gesprek met gynaecologen en klinisch embryologen over het in vriezen van eicellen zonder medi sche noodzaak. De WD-bewinds- vrouw is 'verrast' over het feit dat het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam hiermee al is begonnen. Zij wil weten op welke gronden de beroepsgroepen nu hebben beslo ten dat deze methode toegepast kan worden. De Tweede Kamer houdt volgende week een spoed debat over het onderwerp. Met na me de Christenunie en het CDA hebben daarop aangedrongen. Schippers liet eerder deze week we ten ervan uit te gaan dat het invrie zen van eicellen zou worden aange boden als wetenschappelijk onder zoek. Ze wil nu weten waarom de beroepsgroepen afwijken van het standpunt uit 2010 en waarom het nu geen experiment meer is. De bewindsvrouw meldde giste ren nadrukkelijk dat ze nog geen standpunt heeft bepaald over de laatste ontwikkelingen en geeft aan dat de techniek nu niet onder de verzekerde zorg valt. In dertien IVF-klinieken kan de techniek worden toegepast. Daar voor is niet de toestemming van minister of parlement nodig. De beroepsgroepen hebben daarover zelf afspraken gemaakt. De Centra le Toetsingscommissie Mensgebon den Onderzoek (CTMO) heeft eer der negatief geadviseerd over expe rimenten met het invriezen van eicellen. Volgens gynaecologen staat inmid dels vast dat er geen risico's kleven aan de behandeling. Het CDA wil van Schippers weten of de IVF-kli- nielcen dit zomaar kunnen doen, aldus Kamerlid Margreeth Smilde. win mum 'inwin uhiiii'iiii n 1111 aamaaaas WETSVOORSTEL Verdachte van incest lang na misbruik nog aan te wijzen DEN HAAG - Minderjarige slachtof fers moeten bij zedenmisdrijven kunnen worden verplicht celmate riaal af te staan voor DNA-onder- zoek. Daarmee kan ook langere tijd na het misbruik vastgesteld worden of de verdachte een fami lielid van het slachtoffer is. Staatssecretaris Fred Teeven (Vei ligheid en lustitie) heeft een wets wijziging die dat mogelijk maakt, gisteren naar de Kamer gestuurd. Tot nu was ervan uitgegaan dat aan de hand van sperma dat was achtergebleven, aangetoond kan worden dat dader en slachtoffer van misbruik familie van elkaar zijn. Daarbij was niet gedacht aan de mogelijkheid dat de zaak pas la ter aan het licht zou kunnen ko men, bijvoorbeeld als het slachtof fer een kind heeft gekregen. Eind vorige maand beviel een 12-ja- rig meisje uit Groningen van een dochter. De- basisschoolleerlinge bracht het kind ter wereld tijdens een schoolexcursie. DNA-onderzoek heeft deze week uitgewezen dat de 52-jarige vader van het meisje zo goed als zeker ook de vader van de baby is. Hij gaf zijn bloed op verzoek van de politie vrijwillig voor onderzoek. Een slachtoffer van misbruik zal vaak niet zelf de beslissing kunnen nemen om mee te werken aan het onderzoek. Door een officier van justitie of rechter-commissaris de knoop door te laten hakken, is het slachtoffer verlost van deze druk en kan een verdachte het slachtof fer niet verwijten te hebben mee gewerkt aan het onderzoek. Daarom vindt de staatssecretaris het te rechtvaardigen dat een min derjarige DNA moet afstaan, zon der zelf ergens van verdacht te zijn. De Tweede Kamer sprak giste ren met de staatssecretaris over nieuwe DNA-wetgeving. De Kamer kon zich vinden in de ze wijziging, al tekende PvdA-Ka- merlid Jeroen Recourt erbij aan dat niet elk minderjarig slachtoffer tot afstaan van celmateriaal moet worden gedwongen. Dat zou al leen moeten als er aanwijzingen zijn dat dit het onderzoek helpt. Voor andere misdrijven lag al een wetswijziging op tafel voor ver plichte DNA-afhame bij minderja rigen die niet verdacht zijn. Dan gaat het onder meer om mensen handel, waarbij het van belang is om vast te stellen of een volwasse ne zijn eigen kind of het kind van een ander bij zich heeft. DEN HAAG - Per 2025 moet in alle treinen op het hoofdrailnet (inter city's, stoptreinen en de nieuwe Sprinters) een toilet aanwezig zijn. Dat schrijft minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastruc tuur) aan de Tweede Kamer. De WD-bewindsvrouw reageert op de kritiek van veel Kamerle den. Die vinden het onverteerbaar dat de NS-Sprintertreinen, be doeld voor kortere ritjes, niet be schikken over een wc. In aangeno men SP-moties werd Schultz ge vraagd om actie, maar in een eer dere brief zei ze dat het laten om bouwen van de treinen te duur is. Dat zou 90 miljoen euro kosten. Inmiddels is treinbouwer Bom bardier gaan rekenen met als doel de ombouwkosten goedkoper te maken. Wegens garantieverplich tingen moeten de NS de Sprinters bij Bombardier laten aanpassen. In een nieuwe concessie voor reizi- gersvervoer op het hoofdrailnet zal Schultz de kwestie van de toi letten goed borgen, belooft de mi nister in haar brief. Bij de kleinere regionale treinlijnen gaat Schultz niet over de concessies. In de aangenomen SP-moties werd gevraagd het probleem met de toiletten per 2030 te regelen. door Miriam van den Brand MAASTRICHT - Elke dag een paar kopjes thee drinken en je overge wicht verdwijnt als sneeuw voor de zon. Was het maar zo. Groene thee drinken, zo blijkt uit nieuw onderzoek, is zeker effectief als je wilt afslanken, maar een wonder middel is het niet. Biomedicus Rick Hursel van de Universiteit Maastricht bracht de ze week heugelijk nieuws: wie el ke dag twee tot drie koppen groe ne thee drinkt valt gemiddeld 1,3 kilogram af in vier tot twaalf we ken. De combinatie van stofjes, ca- techine en cafeïne, veroorzaken een stimulerend effect op de vet- verbranding. Hursel, die op 15 april promoveert, kwam tot die conclusie op basis van onderzoe ken die naar de thee zijn gedaan. Maar wie nu naar de winkel wil rennen om eens groot in te slaan, moet even verder lezen. Want er zijn wel enkele voorwaarden. Wie die 1,3 kilo wil afvallen, moet geen cafeïneliefhebber zijn, legt Hursel uit. „Het lichaam is dan al gewend aan het effect van cafeïne. Dat doet de werking van de thee teniet." Ook het drinken van melk vlak voor, tegelijkertijd of vlak na de thee helpt het afslanken niet. „Het is niet geheel duidelijk waar om, waarschijnlijk bemoeilijkt ei wit in de melk de opname van de stoffen in de thee in het lichaam." Daarnaast blijkt het ook gewoon per mens te verschillen hoe groot het effect van de thee is. „Dat heeft mogelijk te maken met een bepaald gen. Het percentage Azia ten dat een variant heeft die zorgt dat het energiegebruik van het lichaam omhoog gaat na het drin ken van groene thee is groot. Het percentage West-Europeanen dat deze variant heeft is klein. Dat kan verklaren waarom sommige men sen zeggen dat ze niets merken als ze groene thee drinken." Wie het goede gen heeft, matig koffie drinkt en uitkijkt met melk kan aan het eind van twaalf we ken nog steeds van een koude ker mis thuiskomen. Want als je meer eet dan je lichaam nodig heeft, zul je nog steeds aankomen, „Mensen hopen natuurlijk steeds dat er een middel komt waardoor je zoveel kunt eten als je wilt en je toch af valt. Dat is groene thee zeker niet." Het is ook niet zo dat je meer af valt dan die 1,3 kilo als je maar het hele jaar groene thee drinkt. „Het lichaam went aan het afvallen en het wordt moeilijker gewicht kwijt te raken. Maar uit andere on derzoeken is bekend dat groene thee positieve effecten heeft op ziektes als kanker en Parkinson. Dus waarom zou je stoppen?" Hursel heeft meer onderzocht dan groene thee. Zo is volgens hem het eiwitdieet van Dr. Frank effec tief Dat dieet volgen en groene thee drinken leidt dan weer niet tot extra gewichtsverlies. AMSTERDAM - De hoofdverdachte in de Amsterdamse zedenzaak, Ro bert M., moet voor een gedrags- kundige observatie naar het Pieter Baan Centrum in Utrecht. De raad kamer van de rechtbank in Am sterdam wees gisteren het hoger beroep van zijn advocaten af Dit meldde zijn advocaat Tjalling van der Goot. Een woordvoerder van het Open baar Ministerie bevestigt dat de 27-jarige Let wordt opgenomen in het Pieter Baan Centrum (PBC). M. heeft tijdens verhoren 85 na men genoemd van kinderen die hij zou hebben misbruikt. Onder meer op de Amsterdamse crèches waar hij werkte, maar ook bij op- pasadressen en bij hem thuis. Wilt u ook uw meubilair uemieuu/en, maar is het bestaande nog zo goed? Dan is dit het moment! Wij ruilen uw oude bank, stoel of slaapkamer in bij aankoop oan uui nieuwe droommeubel* i^&neé20' Vraag onze adviseurs om de voorwaarden ero^re

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7