61 binnenland effeweg.nl Behandeling is pijnlijk en zwaar 0 J Eis: een jaar cel voor groep verkrachters supervoordelige busreizen BEIERSE WOUD RONDREIS NOORWEGEN £789, OF WAT DACHT U VAN: Kijk op www. effeweg nl of bel 0529 - 46 96 67 EICEL INVRIEZEN De minister is 'verrast' dat vrouwen ineens hun eicellen kunnen laten invriezen. Velen hebben zich direct voor de behandeling aangemeld, hoewel de weg naar succes lang is. Eurlings 'verbraste' miljoenen euro's donderdag 7 april 2011 Maak kennis met de Europese hoofdstad Brussel en bekijk o.a. Manneken Pis en de Grote Markt. Breng een bezoek aan slagveld Waterloo, hier werd Napoleon Bonaparte in 1815 verslagen. Laat u verrassen door de steden Brugge en Antwerpen. 3 hotelovernachtingen, 3x ontbijtbuffet, stadswandeling Brussel en l Brugge o.l.v. een gids en vervoer per Tourist Class touringcar Een natuurtocht door het Beierse Woud laat u een streek van ongekende"" schoonheid met bergen, bossen en talloze meertjes zien. Geniet van een grandioos uitzicht vanaf de Grosse Arber en bezoek de steden Passau, Regensburg en Praag! 7 hotelovernachtingen, 7x ontbijtbuffet, 6x diner, lx Beierse specialitei tenavond, welkomstdrankje en vervoer per Comfort Class touringcar Boekcode: 8574 Vertrek o.a.: 13 mei, 19 aug, 2, 23 sept, 14 okt Een onvergetelijke reis door het land van de Vikingen en de fjorden. Geniet van de uitzichten van het adembenemende berglandschap, de ruige hoogvlakte en gletsjers en ontdek het heldere water van de fjorden en de hoofdstad Oslo. 10 hotelovernachtingen, lOx ontbijt en diner, bootovertochten, stads- rondrit Oslo o.l.v. een gids, boottocht Geirangerfjord en vervoer per Comfort Class touringcarj 5 dagen Eifel en Ahrdal 8 dagen Andorra 10 dagen Umbrië en Toscane v.a. €219,- v.a. €359,- v.a. €449,- Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon, excl. €17,- reserveringskosten per boeking. Het invriezen van eicellen lijkt op het eerste gezicht een geweldige kans. Maar de behandeling is pijnlijk en kostbaar en biedt geen too procent garantie. door Floor Ligtvoet Voor een vrouw in de der tig, met kinderwens maar zonder geschikte partner, begint de tijd te dringen. Een rotgevoel, want een geschikte vader vinden en verliefd worden heb je niet zelf in de hand. Het moet deze vrouwen een gerust gevoel geven dat eicellen nu kun nen worden ingevroren. Het Acade misch Medisch Centrum in Amster dam (AMC) heeft een begin ge maakt met de behandeling. Met de invriesbehandeling kopen vrouwen kostbare tijd. Rond je veertigste neemt het aantal eicellen dat een vrouw produceert af. De werking van de baarmoeder is min der gevoelig voor de tand des tijds. Die blijft veel langer in staat om een foetus te dragen. Ingevroren eicellen kunnen dus veel later nog met succes worden ontdooid, be vrucht worden via ivf en daarna worden teruggeplaatst. In Nederland geldt de wettelijke grens van 45 jaar. Maar in landen als Italië en Spanje, kunnen vrou wen tot op veel hogere leeftijd een kind uit ingevroren eitjes krijgen. De mogelijkheden lijken op het eer ste gezicht oneindig. Maar zo mak kelijk als het allemaal klinkt, is het niet. Het verkrijgen van voldoende eitjes om in te vriezen is een pijn lijk en belastende behandeling, zegt gynaecoloog en hoofd van de afdeling voortplantingsgeneeskun- de in hét AMC, Fulco van der Veen. „Het is lichamelijk en geeste lijk zwaar." Allereerst krijgt de vrouw te ma ken met drie soorten hormonen. De eerste soort, de gnrh-analogen, legt de werking van haar eigen ei erstokken stil. De tweede soort sti muleert de aanmaak van eicellen en de derde soort zorgt voor een laatste rijping van de eicellen, alvo rens ze met een punctie uit het lichaam worden gehaald. De hor monen doen hun werk doorgaans prima maar er kleven ook nadelen aan. Van der Veen: „Ze geven bij werkingen. Iedereen reageert ver schillend. Maar de vrouwen erva ren allemaal pijn, doordat de eier stokken groeien en de darmen op zwellen. Sommigen worden ook depressief, humeurig of labiel." De hormonen zorgen voor meer dere eicellen per cyclus (die eens in de maand plaatsheeft). Gemid deld groeien er zo'n zeven tot ne gen per keer. De cellen zitten, om ringd door vocht, in een blaasje. Met een naald, ingebracht via de vagina, worden de blaasjes uit het lichaam gehaald en leeggezogen. „Alleen het eicelletje, dat voor het blote oog niet zichtbaar is, blijft over." Het aanprikken van de ei tjes, is ongemakkelijk en verve lend. Om de kans op een gezond kind te maximaliseren is het nodig zo'n twintig eicellen in te vriezen, iets wat zelden met een enkele cy clus bereikt wordt. „Als een vrouw er acht per cyclus krijgt, zijn er dus meerdere cycli nodig", rekent Van der Veen uit. Dat maakt de be handeling in totaal ook heel duur. Per cyclus zijn de kosten zo'n 3500 euro. Een gemiddelde vrouw moet dus rekening houden met zeker tienduizend euro. Omdat er geen medische noodzaak is, zal er voor lopig niets door verzekeraars wor den vergoed. Vanaf deze week is het mogelijk eicellen te laten invriezen in het Acade misch Medisch Centrum in Amsterdam. foto Lex van Lieshout/ANP amsterdam - Tegen de zes hoofd verdachten van de dagenlange groepsverkrachting van een 16-ja- rig zwakbegaafd meisje zijn giste ren celstraffen tot één jaar plus 240 uur werkstraf geëist. Dat ge beurde onder meer in een woongroep van zorginstelling Cor- daan in Amsterdam Zuidoost. Aanklager Machiel Woudman vraagt de rechtbank van de straf fen steeds een half jaar voorwaar delijk.op te leggen. De meeste, zelf zwakbegaafde verdachten moeten zich gedurende dat deel van hun straf gedwongen laten behandelen. Tegen zes jongemannen die een minder grote rol speelden bij het verkrachten en filmen van het meisje eiste Woudman straffen van één tot enkele maanden. De officier acht bewezen dat het meisje dagenlang tot groepsseks ge dwongen is en dat de jongens dat filmden. Eerst was de seks vrijwil lig, maar toen het meisje niet meer wilde, werd ze gedwongen, voor hoer uitgescholden en gesla gen. Tijdens de verkrachting ge bruikten zowel de verdachten als het meisje drugs en sterke drank. Het meisje werd met een riem en met de hand geslagen als ze zich verzette en uiteindelijk 'als een vod afgedankt' en op straat gezet, waar de politie haar vond. den haag - Camiel Eurlings heeft tijdens zijn ministerschap meer dan een miljoen euro besteed aan feestelijkheden bij het openen van nieuwe wegen. Dat meldde dag blad De Pers gisteren op basis van documenten van het ministerie van Infrastructuur en Milieu. Het meeste geld werd onder Eur lings (CDA) gestoken in de ope ning van de A2 bij Eindhoven in juni 2010. Daar hing een prijskaart je aan van 130.000 euro. Hoofdact was een ballet van graafmachines. Volgens het ministerie lagen de feestelijkheden in lijn met het be leid van voorgaande kabinetten. „Maar er is in de periode van Eur lings gewoon ook heel veel opgele verd, in 2010 zelfs meer dan ooit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6