uit Diverse passieconcerten van Aardenburg tot 2 Matthaus-Passion donderdag 7 april 2011 In de aanloop naar Pasen - over twee weken - worden verspreid over de provincie passie concerten gegeven. De Vlissingse Oratorium Vereniging waagt zich eens in de twee jaar aan de Matthaus-Passion van Bach. Zaterdag is de uitvoering in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Misschien wel voor de laatste keer. dicht bij elkaar om dat allebei in hetzelfde jaar te doen." Hij wil ervoor waken dat de Matthaus-Passion routine wordt. „Ik vind het leuk om het elke keer net wat anders te doen, zodat er geen sleet op komt. Je kunt het langzaam uitvoeren of wat sneller. Deze keer heb ik besloten daartus senin te gaan zitten. Ik wil het fris brengen door het niet te langdra dig te maken en het verhaal te la ten stromen, maar daarnaast vind ik het mooi om de dramatische stukken en bijvoorbeeld het gedra gen, klagende en zuchtende van het openingskoor juist te bena drukken." De gesplitste koren omvatten bij VOV in totaal zo'n honderd voca listen. Negen repetities zijn vooraf gegaan aan de uitvoering van za terdag. „De meesten hebben vori ge keer ook meegedaan, maar er zitten ook zo'n tien nieuwe men sen bij", zegt Overduin. „Die moe ten het stuk dus in slechts negen keer instuderen. Aan de andere kant probeer je met de rest weer een stap verder te gaan dan vorige keer. Maar je blijft ook elke keer hameren op dezelfde dingen, zo als uitspraak en timing. Overduin is zeer content met de solisten die de VOV deze keer heeft weten te strikken, onder wie tenor Marten Smeding als evange list. „We hebben al een aantal ke ren met hem samengewerkt. Hij durft er een opera van te maken, zonder dat het te ver gaat. Hij slin gert het verhaal als het ware het publiek in, waardoor het echt over komt." De uit Nieuw-Zeeland af komstige sopraan Lauren Armis- haw, die eind 2009 in Vlissingen soleerde in het kerstconcert, is op nieuw te gast. „Zij heeft zó'n mooie stem." Voor Overduin is de uitvoering ge slaagd als de VOV "het publiek weet te raken. „Ik hoop dat er toch een paar momenten zijn waarop je als toeschouwer echt ontroerd bent." Wat hem betreft mag er - hoewel er plaatsen zijn waar daar anders over wordt gedacht - na afloop De Matthaus-Passion vertelt het tij dens- en stervensverhaal van Je zus, gebaseerd op het evangelie volgens Matthaus. Johann Sebastian Bach compo neerde het in 1727 of 1728. De componist bracht daarna diver se wijzigingen aan. In 1736 ont stond de versie die als de definitie ve wordt beschouwd. Bach schreef het werk voor twee koren, die op diverse momenten een dialoog met elkaar aangaan. De structuur van de compositie zit vol symboliek, vooral als het gaat om getallen. Het stuk wordt sinds het eind van de negentiende eeuw in de passie- tijd op een groot aantal plaatsen in Nederland uitgevoerd. Bekende uitvoeringen zijn die in Amsterdam, Hulst en Naarden. door Rolf Bosboom De Matthaus-Passion blijft een onuitputte lijke bron van inspira tie, zegt dirigent Pim Overduin. „De muziek zit zó mooi in elkaar en er zit zó veel symboliek in. Je ontdekt steeds weer nieuwe dingen. Bach heeft alles uit de kast gehaald om een verhaal te vertellen dat blijft boeien." Overduin leidt sinds de zomer van 2008 de Vlissingse Oratorium Vereniging (VOV). Het is zaterdag de tweede keer dat de vereniging onder zijn hoede de Matthaus-Pas sion uitvoert. „We hebben er een traditie van ge maakt om dat om de twee jaar te doen. We wisselen dat af met de Middelburgse oratoriumvereni ging, die om de twee jaar de Johan nes-Passion doet. We zitten te Dirigent Pim Overduin De Vlissingse Oratorium Vereniging repeteert de Matthaus-Passion. worden geapplaudisseerd. „Dat is een uiting van waardering voor de uitvoerenden. Als er niet wordt ge klapt, voelt dat wat vreemd. Maar ik vind het wel mooi als er eerst even een stilte is, uit piëteit, want het is toch een dramatisch stuk." Overduin rekent op een volle kerk voor deze Matthaus-Passion. „Het is misschien wel de laatste keer, want de subsidiekraan van de ge meente dreigt ook voor ons dicht te gaan. Dat zou betekenen dat we andere partijen moeten zoeken COLOFON UitCids: elke donderdag als bijlage bij de PZC en BN/De Stem. Informatie over voorstellingen, restau rants, exposities, winkels, evenementen en films. U kunt ons informeren: E-mail: redsec@pzc.nl Website: www.pzc.nl/uit - op de si te is een formulier beschikbaar, waar u alle gegevens over voorstel ling of evenement kunt invullen. PZC-redactiesecretariaat, Postbus 91, 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118 434010 Redactie: Jan van Damme: 0118 434014, j.vandamme@pzc.nl Rolf Bosboom: 0118 434006, r.bosboom@pzc.nl Advertenties: Verkoopteam Zeeland: 0118 434070, teamzeeland@bndestem-pzc.nl Naast de uitvoering van de Matthaus Pass ion door de Vlissingse Oratorium Vereni ging zijn er deze maand in Zeeland meer passieconcerten. Een greep uit het aan bod: Vrijdag 8 april: Terneuzen Cantorij der Basiliek Hulst voert samen met kamerorkest TY onder meer 'Les sept paroles du Christ sur la Croix' van César Franck uit. Grote Kerk, 20.00 uur. Solisten: Lies Vandewege (sopraan), Rob Cup pens (altus in Hulst), Bart Uvyn (altus in Terneuzen en Oóstburg), Paul Foubert (te nor), Mare Meersman (bariton), Jos Vogel (orgel). Zaterdag 9 april: Dreischor Luscinia brengt een integrale uitvoering van de Johannes-Passion van Johann Se bastian Bach. Het vocaal ensemble kiest bewust voor de Johannes-Passion omdat deze minder groots van opzet is dan de Matthaus-Passion, maar net zozeer ver wijst naar diepe menselijke gevoelens en christelijk besef. Onder de solisten is de internationaal bekende sopraan Nienke Oostenrijk. Jan van Elsacker vertolt net als twee jaar geleden de rol van evange list. Adriaanskerk, 20.00 uur. Dirigent: Wim de Boer. M.m.v. Randstedelijk Begeleidingsorkest Sinfo- nia. Solisten: Nienke Oostenrijk (sopraan), Dave ten Kate (altus), Jan van Elsacker en James Doing (tenoren), Julian Hartman en Sander Heutinck (bassen) Zondag 10 april: Hulst Traditionele uitvoering van de Matthaus- Passion. Willibrordusbasiliek, 14.00 uur. Dirigent: Jan Vuye M.m.v. Koninklijke Gentse Oratorium Vereni gingjeugdkoor Koreando, orkest La Passione, Nicolas Troyer (continuo). Solisten: Annelies Meeskens (sopraan), Ma rianne Vliegen (alt), Jan Caals (tenor-evange list), Stefaan Vandenbroucke (tenor-aria's), Jan Van der Crabben (bas-aria's), Dirk Snel- lings (bas-Christus). Zondag 10 april: Groede Het Membra jesu Nostri van Dietrich Bux- tehude wordt uitgevoerd door het Marti- nelli Baroque Consort. Dit Vlaamse en semble richt zich op de uitvoering van ba rokmuziek met authentieke instrumen ten. De bezetting bestaat vijf zangers (twee sopranen, alt, tenor en bas), twee violen, twee gamba's, een violone, basso continuo en orgel. Buxtehude componeerde het Membra Jesu Nostri in 1680 als passiemuziek. Het werk bestaat uit zeven delen en is geba seerd op een middeleeuwse religieuze tekst over zeven verschillende delen van het gekruisigde lichaam van Christus. Ach tereenvolgens worden diens voeten, knie ën, handen, zijde, borst, hart en gelaat be zongen. Crote Kerk, 15.00 uur. Dirigent: Reinhard Andries Zaterdag 16 april: Aardenburg De traditionele uitvoering van de Matthaus-Passion door de Nederlandse Bachvereniging beleeft haar 58 editie. Sint-Baafskerk, 14.00 uur. Dirigent: Konrad Junghanel. M.m.v. Kampen Boys Choir. Solisten: Jan Kobow (tenor, evangelist), Sabi ne Goetz (sopraan I), Amaryllis Dieltiens (so praan II), Dmitry Egorov en William Towers (alt), Charles Daniels en Julian Podger (te nor), Peter Harvey en Markus Flaig (bas). Zondag 17 april: Goes Het Jongenskoor van De Zeeuwse Koor school en het Herenkoor Sint-Cecilia voe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 68