41 binnenland Politie moet nu eenmaal selecteren Net om Kalbfleisch Plan voor flexibele vakantiedagen zorgt voor veel extra rompslomp CBS-CIJFERS Meer geld, minder zaken opgelost CHIPSHOL-ZAAK NMa-baas en oud-rechter blijkt relatie te hebben gehad Oplossing: betaald parkeren donderdag 7 april 2011 De politie steekt miljarden in de opsporing van mis drijven en lost er minder op. CBS-cijfers- hierover zorgden gisteren voor veel rumoer. door Arjen de Boer Iedereen droomt van een land waarin 99 procent van de mis drijven wordt opgelost en de verantwoordelijken achter de tralies verdwijnen. Maar dromen zijn bedrog. De politie stuit jaar lijks op ongeveer één miljoen za ken, weet de Maastrichtse hoogle raar criminologie Hans Nelen. „Maar die kunnen ze onmogelijk allemaal in onderzoek nemen. Dus wordt er geselecteerd." En blij ven er zaken onopgelost. Juist dat oplossingspercentage is al jaren een onderwerp van verhitte discussies: ér worden te weinig boeven gevangen, is de teneur. Gis teren brak er met de publicatie van de jongste CBS-cijfers een nieuw hoofdstuk aan. Uit de gege vens blijkt dat de politie in 2009 2,4 miljard aan opsporing besteed de, veel meer dan in 2005. Tegelij kertijd werden er 5 procent min der misdrijven opgelost. Verder stelt het CBS dat van de strafbare feiten die de politie oplost 2 pro cent 'echte' misdrijven betreft. De overige 98 procent bestaat uit over tredingen. Deze uitkomsten waren tegen het zere been van de korps chefs. De Tweede Kamer wil ophel dering van minister Opstelten van Veiligheid 8c Justitie. Jaarlijks worden er zo'n 300.000 verdachten gehoord en gaan er 230.000 strafdossiers naar het Openbaar Ministerie. Hiermee wil len de politiebazen maar zeggen: we doen enorm ons best. De poli- Minder misdrijven opgelost .|gf Uitgaven politie aan opsporing strafbare feiten x miljoen euro HP Aantal door politie opgeloste misdrijven x 1.000 2347 279 2005 2006 2007 2008 2009 DEFENSIE ©AAT 10.000 EANEN SCHRAPPEN WOTOT HET t>AAR straks een stuk... ...EM MU KOMT 1EJ De tipgeefster werkte samen met Kalbfleisch toen die nog rechter in Den Haag was. Ze be weert dat ze hem heeft horen zeggen, dat rechter Westenberg de zaak rond Chipshol moest doen. Kalbfleisch wilde daarmee bevriende zakenlui bevoordelen. utrecht - De tipgeefster in de zaak van projectontwikkelaar Chipshol tegen oud-rechter Wes tenberg had eind jaren tachtig een relatie met Pieter Kalbfleisch, nu topman van de Nederlandse Mede dingingsautoriteit (NMa). De 64-ja- rige vrouw werkt al 33 jaar bij de rechtbank in Den Haag als juri disch medewerkster. Dat bleek gisteren tijdens het ver hoor van de tipgeefster. Chipshol stelt door een uitspraak van rech ter Westenberg in de jaren negen tig veel grond en geld te zijn kwijt geraakt. Het proces ging over grond rond Schiphol. Chipshol ver moedt dat sprake is geweest van vriendjespolitiek en een anonieme tip leek dat te bevestigen. Volgens vader en zoon Poot, oud-directeur en directeur van Chipshol, waren Westenberg en zijn oud-collegarechter Pieter Kalb fleisch in de tijd van het proces be vriend. Kalbfleisch was op zijn beurt bevriend met de tegenpartij, de broers Harry en Jan-Jonathan van Andel. De tipgeefster, die in 2007 een anonieme brief stuurde naar Nieuwe Revu, stelde dat Kalb fleisch daarom aan Westenberg had gevraagd de bewuste zaak voor zijn vrienden te behandelen. De vrouw bleef daar gisteren bij. In de tijd dat zij als griffier met Westenberg samenwerkte, kwam tietop ontkent echter niet dat er aan de opsporing van misdadigers veel te verbeteren valt. Vorig jaar juni luidden de korpschefs, de top van het OM en het korpsbeheer dersberaad de noodklok in een brief aan het toenmalige kabinet. Hun zorgen: de groeiende aanwas van zaken, terwijl de politiesterkte achterbleef en dienders te maken hadden met tijdrovende bureaucra tie. Nu lost de politie een kwart van de aangegeven misdrijven op. Dat lijkt weinig, maar is het oplossings percentage een goede maatstaf voor politieprestaties? Niet hele maal, betoogde criminoloog Ben Rovers in 2008 toen er ook ru moer ontstond over de te geringe pakkans. 'Waar de ene verdachte bij wijze van spreken zo het poli tiebureau komt binnenlopen (bij voorbeeld bij winkeldiefstal), gaat aan het aanhouden van een ande re verdachte een grootschalig en langdurig onderzoek vooraf (bij voorbeeld bij drugshandel)', schreef hij. Hoogleraar Hans Ne len: „Als de politie zich alleen zou concentreren op klip-en-klaarza- ken zou het oplossingspercentage heel hoog zijn." PAUL KUSTERS AMSTERDAM - De parkeerproblemen voor fietsen bij het Centraal Station van Amsterdam moeten worden aangepakt. Maar dan wordt het in de toekomst wel be talen voor het parkeren. Dat is volgens het Amsterdam se college van burgemeester en wethouders onont koombaar. Er moeten 25.000 fietsparkeerplekken bij ko men en daar hangt nu eenmaal een prijskaartje aan. In de gemeenteraad is hier onenigheid over, uitgerekend tussen coalitiepartijen. Later dit jaar komt er een voorstel van het college, daar na moet de gemeenteraad erover beslissen. foto Koen Suyk/ANP door Jan ter Harmsel den haag - Tien scholen gaan ex perimenteren met flexibele school vakanties. Ouders zouden aan het begin van het jaar met school kun nen overleggen over de data. Maar het merendeel van de scho len is nog niet toe aan flexibele va- kantietijden voor hun leerlingen, denkt Joop Vlaanderen van VOS/ABB, de vereniging voor openbare scholen. „Bij het maken van roosters en inplannen van lera ren wordt het veel passen en me ten." Hij denkt dat het veel tijd en geld kost om voor elke leerling een individueel plan te maken. Het idee is dat ouders schoolvakan ties vrij kunnen inplannen. Een vereiste is wel dat kinderen per jaar voldoende lesuren volgen en dat aan het begin van het school jaar de vakantiedagen zijn vastge steld. Volgens minister Van Bijsterveldt van Onderwijs mag het plan niet ten koste gaan van de kwaliteit. Vlaanderen verwacht ook dat steeds meer scholen behoefte heb ben aan zelfgekozen vakantieda gen. Veel scholen zijn volgens hem nu al op verschillende tijden toegankelijk door vergaande sa menwerking met de buitenschool se opvang. „Dat gaat alleen maar toenemen de komende jaren." Voorzitter Michel Rog van CNV Onderwijs gaat de plannen kri tisch volgen. Hij staat positief te genover vernieuwing, maar betwij felt of alle scholen het wel aankun nen. Het is volgens hem een hele klus roostering van leraren goed voor elkaar te krijgen. De Inspectie van het Onderwijs waarschuwt voor meer administra tieve rompslomp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4