zeeland 119 zwak naar goed Plompe Toren dichter aan water Vergunningen snijden zeegroenten verloot Ecolanks Wemeldinge geen gevaar voor natuur onderging metamorfose Meedenken er» meepraten Calvijn-ondernémers scoren hoog VERZAMELAARS JAARBEURS donderdag 7 april 2011 rug van 54 naar 38 nu. „Dat is niet omdat ouders leerlingen van school hebben gehaald. Gelukkig niet, de ouders bleven het vertrou wen in de school houden. De da ling is te wijten aan verhuizingen en minder aanwas. Dat wel, die ro de stempel zorgde voor beduidend minder aanmeldingen. Kloosterboer introduceerde begrip pen als Duurzaam Leren en Boeiend Onderwijs. „Dat is hele boeiende materie, waarvoor je ook een omslag moet maken in je ei gen denkpatronen. Als een kind slecht is in het leren van tafels, maar goed is in muziek, dan moet je die tafels misschien op muziek zetten. We leggen ook accent op een veilig pedagogisch klimaat. In groep 6/7/8 was veel onrust, leer lingen bezondigden zich aan pest gedrag. Door begeleiding van bui tenaf hebben we dat kunnen ke foto Willem Mieras ons niet permitteren. De verscftiieFKte zïjft op zoek naar mensen dte zücfr t/wFlen mzetten, om de zorg varr Zorgstroom te kunnen optimaiifserenv Heek u smeresse? Ef ks>sm beH'en naar tfe wocczftter .van- de Centrale Gwrntemaaci: G118-591892, maÊêtt 'kaW mfa@z0rgistEwm1.kl 'r 1 door Mieke van der Jagt T (0118) 68 40 00 wwwzngslmonuif MIDDELBURG - De provincie heeft deze week 284 Zeeuwen blij kun nen maken met een vergunning voor het snijden van zeegroente op de oevers van de Oosterschel- de. Zes vergunningsaanvragen kwa men te laat binnen en 111 aanvra gers werden uitgeloot. Volgens Bouke Bouwman van de directie ruimte, milieu en water van de provincie, blijft het aantal aanvra gen, dit jaar 401, stabiel. De 284 vergunningen die elk jaar worden uitgegeven, gelden maar voor een bepaald deel van een van de zeven schorren waar mag wor- ren. Nu is het een geweldige groep, die respectvol met elkaar omgaat. Er wordt niet meer met deuren geslagen of door de gangen gerend. „We zijn onderwijs gaan afstem men op het individuele kind, gin gen 'opbrengstgericht' denken, groepsplannen ontwikkelen voor rekenen, schrijven en lezen en er kwam klassenmanagement. Na tien weken evalueren we, we kij ken welke doelen zijn gehaald, wel ke niet en op basis daarvan stellen we het lesprogramma bij. Daarnaast zorgde het bestuur voor extra investeringen. Zo kwamen er onder meer digitale schoolborden en nieuwe leermethoden. Lokalen kregen een opknapbeurt. „De loka len stonden vol rommel. Dat stoor de me, want zelf ben ik opge ruimd van karakter. Alle spullen die overbodig waren, heb ik wegge gooid. Nu zijn er mooie, uitdagen de ruimten ontstaan. De poort kreeg een lik verf, de plantenbak ken rond het schoolplein, hele maal overwoekerd, zijn opge knapt. Die buitenkant is net zo be langrijk als de binnenkant." Zo vond in zeer korte tijd een aardverschuiving plaats. Die zorgde ervoor dat De Wiekslag vorig jaar al van 'zeer zwak' naar 'zwak' ging en nu weer volledig groen licht kreeg. „We zijn hard gegaan. Wat andere scholen over een paar jaar uitsme ren, hebben wij allemaal in één keer moeten veranderen." Tegelij kertijd kon niet elke leerkracht mee met de enorme veranderin gen. „Sommigen zijn naar een an dere school gegaan. Nu hebben we een heel jong team, van de oude ploeg zijn er nog twee over. We zijn met zijn achten, zes deel tijd-leerkrachten verdeeld over drie klassen, een interne begelei der en ikzelf, als directeur. Deze leerkrachten zijn stuk voor stuk toppers, want ze geven alle les in groepen van drie. En je kan niet eerst alle aandacht aan één groep geven en de andere twee groepen aan hun lot over laten. Dat zeg ik overigens niet alleen, dat zei de Onderwijsinspectie ook tijdens het laatste bezoek. Die complimen teerde ons. Maar we kunnen niet achteroverleunen, dat kunnen we door Ton van den Nouweland BURGHSLUIS - De Plompe Toren op de Oosterscheldedijk bij Burgh- sluis komt nadrukkelijker aan het water te staan. De dijk wordt ach ter de toren versterkt en de weg komt in een halve cirkel eveneens achter de toren te liggen. Op het voorterrein dat zo ontstaat, komt een brede trap naar het water. Adviesbureau Linkit in Amster dam heeft dit door Rietveld Land scape bedachte idee uitgewerkt in opdracht van het Zeeuwse Project bureau Zeeweringen. Als het wordt uitgevoerd, gebeurt dat in combinatie met dijkversterking rond Burghsluis. „Het ontwerp benadrukt het cul tuur-historisch aspect van de Plom pe Toren, als enig overblijfsel van het verdronken dorp Koudekerke", vertelt Jeroen van Herk van Linkit. „Bovendien verbetert het de ver keersveiligheid doordat er een knik in de weg wordt gemaakt." Als derde voordeel noemt Van Herk de meerwaarde voor recrea tie en toerisme die het idee teweeg brengt. En dan gaat het volgens hem vooral over de brede trap naar het water voor duikers, voge laars en andere toeristen. „De dreiging van de zee wordt hier getoond, in plaats van be dwongen", staat in een publicatie van Rietveld Landscape. Het mo nument Plompe Toren staat in dit idee symbool voor alle honderd verdronken dorpen in Zeeland. Van Herk van Linkt benadrukt dat het nog maar om een idee gaat. Omdat de dijk ter plaatse moet worden verbreed, is herinrichting van het gebied rond de toren mo gelijk geworden. Het ontwerp voor de Plompe Toren is samen met nog twee ontwerpen van dijk- bekleding rond de Oosterschelde te zien op de expositie Bloedkora len van de Oosterschelde die van 27 april tot en met 21 mei is te zien in het Centrum voor Beeldende kunst in Middelburg. door Maarten Bakker DEN HAAG - De Raad van State in Den Haag ziet geen gevaar in de si lo's van het bedrijf Ecotanks in Wemeldinge. De provincie Zeeland was dan ook niet verplicht om actie te onderne men tegen het bedrijf Een omwo nende van het bedrijf meende dat de provincie dat wel had moeten doen, aangezien het bedrijf geen natuurbeschermingsvergunning heeft. Die vergunning zou noodza kelijk zijn omdat het bedrijf in de directe omgeving ligt van de Oos terschelde en de Yerseke en Kapel- se Moer. Die gebieden hebben een beschermde status. De Raad van State, de hoogste be stuursrechter, trekt uit een flora- en faunatoets uit 2006 de conclu sie dat de opslagtanks van Eco tanks beide gebieden niet bedrei gen. De rechters wijzen erop dat bij Ecotanks alleen plantaardige stoffen, zoals melasse en palmolie, worden opgeslagen. De kans op een calamiteit bij Ecotanks wordt door de Raad van State niet groot geacht. Volgens de omwonende was de toets al verouderd. De Raad van State meent echter dat de gege vens uit deze studie sinds 2006 niet gewijzigd zijn. De provincie had daarom, op basis van de toets, tot de conclusie mogen komen dat een speciale natuurbeschermings vergunning niet nodig is. den gesneden. Adspirant snijders kunnen élk jaar bij het gemeente huis een aanvraagformulier halen en daarop drie plaatsen, in volgor de van hun voorkeur, aangeven. Een notaris bepaalt een volgorde én de provincie honoreert vervol gens binnen de mogelijkheden. Bouwman: „Die volgorde is belang rijk want voor een schorretje bij Zierikzee worden maar tien ver gunningen afgegeven. Op de Ratte- kaai kun je in theorie 65 man tege lijk zien snijden." De vergunningen voor het snijden van lamsoor en zeekraal staan op naam en gelden tot 15 juli. Er wordt streng gecontroleerd. KRABBENDIJKE - Evenals vorig jaar konden teams van het Calvijncolle- ge in Krabbendijke het podium be klimmen tijdens de vmbo-fmale van Jong Ondernemen. In het Geldmuseum in Utrecht, schaar den maar liefst twee teams uit Krabbendijke zich onder de tien fi nalisten. Ze werden beoordeeld op het ondernemersplan, standop- bouw, en presentatie. Het team Q.-easy dat stand-byknoppen voor de computer verkoopt, behaalde zilver. Ecodream kreeg met milieu vriendelijke fotolijstjes brons. In Utrecht streden: Jacco Nieuwen- huize, Niek Verschuure, Leandra Bliek, Dabielle van den Bosch, Co lin Matthijsse, Marnel Meeuwsen en Daisy Nieuwenhuijse. 9 10 april - Jaarbeurs Utrecht Mega Platen en CD Beurs voorverkoop met korting: verzamelaarsjaarbeurs.nl vul in bij kortingscode ticket: XXL3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 49