zeeland 119 houden van strenge onderwijzers Technische talenten scholieren aanboren SP Hulst wil betere info over financiële steun ervaringen te laten beleven en onderzoeken Henk Fenijn passende Schoenmode durea donderdag 7 april 2011 z door René Hoonhorst Danny van Laere hoeft er geen secon de over na te den ken. Natuurlijk is dochter Anouska be ter af op de Sint Jozefschool in Nieuw-Namen dan op een basis school in Kieldrecht. „Hier leert ze veel meer spelenderwijs en is het niet zo hiërarchisch en streng." Danny spreekt uit ervaring. Hij woont in Nieuw-Namen, is ge trouwd met een Nederlandse, maar heeft als Belg zelf op een Vlaamse school gezeten. „Ook toen was de aanpak in Nederland al veel losser. Ik had zelf ook liever op een Nederlandse basisschool ge zeten." Scott en Brent zijn pas.8, maar we ten er alles van. Zij wonen ook in Nieuw-Namen, maar hun Vlaam se ouders brachten hen tot enkele maanden geleden naar een basis school in Kieldrecht. Vertrouwd dachten ze. Maar vooral Brent ging bijna kopje onder in het pres tatiegerichte Vlaamse onderwijs. Het moeten voldoen aan - niet al tijd even zinnige - eisen deed het jochie geen goed. „Het is hier veel leuker. En we kenden ook al veel kinderen, omdat we in Nieuw-Na men wonen en omdat ik op voet bal heb gezeten bij W Hulster- loo", zegt Scott, die gezien het in stemmend geknik van Brent ook het woord doet voor zijn verlege- ner tweelingbroer. Die verlegenheid zit hem in de klas niet in de weg, weet juf Mari- ta Bleyenberg van collega-leer krachten. „Hier haalt Brent goede cijfers, toch een teken dat hij gedijt onder een lossere aanpak." Marita is leidster bij kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen. Zij vangt niet alleen kinderen tot vier jaar op, maar ook een aantal basisscholie ren voor en na de lessen op de Sint Jozefschool. Marita is sinds begin deze maand zelf een soort leerkracht, omdat ze niet alleen de hele kleintjes ver zorgt, maar ook de kinderen van 2,5 tot 4 jaar tot onderzoeken aan zet. Zij volgde het gedrag van de peuters al langer, maar begint bin nenkort met het bewust aanreiken van materialen en leerstof die de technische talenten van peuters aan de oppervlakte laat komen en ontwikkelt. Danny van Laere apprecieert de nieuwe aanpak. Dochter Anouska kan er alleen baat bij hebben. Van Laere draait er niet om heen dat hij ook blij is dat het onderwijspro gramma gratis is, terwijl hij voor de opvang moest betalen. „Anous ka komt nu alle dagen, terwijl zij voorheen een paar dagen bij mijn moeder bleef Ik ontlast mijn moe der dus ook nog." Voor Jeroen Schuddings ligt dat wat anders. Hij twijfelt er niet aan dat dochter Emma goed wordt op gevangen. Maar ze zal straks 'waar schijnlijk' toch in Kieldrecht school gaan. „Mijn vrouw werkt zelf in het Vlaams onderwijs. Ze heeft een voorkeur voor het Bel gische systeem. En, belangrijker misschien nog, dan zijn er de ver schillende vakantietijden. De va kanties lopen in Vlaanderen en Ne derland ver uiteen, dus is het niet praktisch als onze dochter de school in Nieuw-Namen bezoekt." Directeur Bemadette de Schepper snapt het probleem. Toch blijft ze in gesprekken met (Vlaamse) ouders hameren op de voordelen van de nieuwe lessenstructuur op de Sint Jozefschool. Reacties als die van Danny van Laere en de komst van Brent en Scott geven haar vertrouwen in de toekomst. Ook de inzet en betrokken heid van ouders en leer krachten doen haar goed. „Zowel ouders als leerkrachten werken mee aan onderzoeken van de universiteiten van Leiden en Leuven. De nieuwe benaderings wijze opent ook mijn ogen. De maatschappij heeft steeds meer be hoefte aan mensen met technisch, wiskundig inzicht. Dat inzicht moet dus al vroeg worden ontwik keld en dat gaat het best door in te spelen op de natuurlijke verwon dering van de peuter." Het gaat er, legt De Schepper uit, bij het bouwen van een toren of een brug niet alleen om dat ieder een leuk meedoet. „Geef kinderen de kans om zelf te ontdekken wat er gebeurt en gun ze de gelegen heid de boel zelf weer in elkaar te zetten als een bouwwerk instort." 'Niet alleen sociale spelletjes doen met kinderen, maar op verwondering inspelen' Bemadette de schepper Leidse studentes pedagogi sche wetenschappen inven tariseren de technische ta lenten van kleuters die vier scholen in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren bezoeken. De studentes doen de komende tijd hetzelfde met leeftijdsgenoten op scholen in Den Haag en Noordwijk. De resultaten brengen (techni sche) vaardigheden van 4- tot 6-ja- rigen in kaart. Een vervolgonder zoek volgend jaar onder dezelfde kinderen moet wetenschappers in zicht geven in de kennisontwikke ling van kleuters, die lessen 'Ta lentkracht' volgen. Door het onder zoek in de Randstad en op het platteland uit te voeren, moet dui delijk worden of verschillen in so ciaal-geografische achtergrond tot sterke verschillen in ontwikkeling leiden, hopen onderwijskundigen. Directeur Bemadette de Schepper is blij dat de jonge onderzoeksters ook bij haar óp de Sint Jozefschool in Nieuw-Namen actief zijn. Op haar school krijgen sinds kort ook peuters van 2,5 tot 4 jaar al 'les'. De onderzoeksresultaten zijn waar schijnlijk ook voor die zeer jonge onderzoekers al interessant. Daarnaast is De Schepper er al ja ren van overtuigd dat het tech nisch inzicht van kinderen vroeg moet worden gestimuleerd. „We waren altijd erg gefocust op taal, op de sociale ontwikkeling van het kind. Maar we moeten met andere ogen kijken en kinderen op een an dere manier benaderen. Meer din gen laten onderzoeken waarover ze zich verwonderen, de beta-kant stimuleren en technische belang stelling niet weg laten sijpelen." Denise Hessels, Sabine van Belle en Erica Swieb (vlnr) met materialen die technisch en ruimtelijk inzicht van kleuters meten. foto's Peter Nicolai Brouwerijstraat 33 4501 CM Oostburg Tel. 0117-452726 www.henkfenijn.nl 'Omdat ik vee! sta, wil ik gewoon leuke schoenen met het allerbeste comfort' Durcacomfortabic door Harold de Puysseleijr hulst - De raadsfractie van de SP in Hulst vindt dat de gemeente te weinig informatie geeft aan men sen die recht hebben op financiële ondersteuning. Fractievoorzitter Ger van Unen roept wethouder Frank van Dries- sche hierover ter verantwoording in schriftelijke vragen aan het colle ge- De SP herinnert Van Unen er aan dat twee jaar geleden de toezeg ging is gedaan om een zogeheten bijstandsgids uit te geven, met daarin alle informatie voor men sen die inkomensondersteuning bij de gemeente aan willen vragen. Daarnaast zouden er per doel groep simpele informatiefoldertjes beschikbaar komen. Van Unen wil weten waarom Van Driessche die beloften nog niet is nagekomen. „Er is weliswaar een informatiemap beschikbaar voor iedereen die een inkomensonder steuning aan komt vragen, maar deze is niet vrij te verkrijgen voor elke inwoner." Ook de melding dat die map op de website van de ge meente beschikbaar wordt ge maakt, stelt de SP niet gerust, 'want een groot deel van de doel groep heeft geen geld voor een computer'. MEEST CELEZEN 1. Hema niet tegen openstelling 2. Verbod grote vrachtwagens 3. Konininchinnenach Terneuzen STELLING Uw stem op de stelling: Liever goede voorzieningen dan lagere belastingen. Zie de website. TIPS NAAR zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 39