2oI zeeland Een autistische leerling Plompe Toren krijgt relatie met water DE BMW 1 SERIE VOOR 399,- Naomi is idolaat van beesten WEEK VAN HET AUTISME Auris, begeleider van leerlingen met problemen op het gebied van spraak, taal, gehoor en gedrag, lanceert een stagemap voor het mbo van Edudelta. Doel: begrip kweken voor de stagiair. Autisme UNIEK JAARCONTRACTVOOR PARTICULIEREN. BMW EfficientDynamics Vergunningen voor snijden zeegroenten donderdag 7 april 2011 door Ton van den Nouweland BURGHSLUIS - De Plompe Toren op de Oosterscheldedijk bij Burgh- sluis komt nadrukkelijker aan het water te staan. De dijk wordt ach ter de toren versterkt en de weg komt in een halve cirkel eveneens achter de toren te liggen. Op het voorterrein dat zo ontstaat, komt een brede trap naar het water. Adviesbureau Linkit in Amster dam heeft dit door Rietveld Land scape bedachte Idee uitgewerkt in opdracht van het Projectbureau Zeeweringen. Als het wordt uitge voerd, gebeurt dat in combinatie met dijkversterking rond Burgh- sluis. „Het ontwerp benadrukt het cul tuur-historisch aspect van de Plom pe Toren, als enig overblijfsel van het verdronken dorp Koudekerke," vertelt Jeroen van Herk van Linkit. „Bovendien verbetert het de ver keersveiligheid doordat ef een knik in de weg wordt gemaakt." Als derde voordeel noemt Van Herk de meerwaarde voor recrea tie en toerisme die het idee teweeg brengt. En dan gaat het volgens hem vooral over de brede trap naar het water voor duikers, voge laars en andere toeristen. „De dreiging van de zee wordt hier getoond, in plaats van be dwongen," staat in een publicatie van Rietveld Landscape. Het mo nument Plompe Toren staat in dit idee symbool voor alle honderd verdronken dorpen in Zeeland. Van Herk van Linkit benadrukt dat het nog maar om een idee gaat. „De financiering is nog niet rond. Ik verwacht in juni meer te weten over bijdragen van het Pro jectbureau Zeeweringen en de pro vincie Zeeland." Omdat de dijk ter plaatse moet worden verbreed, is herinrichting van het gebied rond de toren mo gelijk geworden. Het ontwerp voor de Plompe Toren is samen met nog twee ontwerpen van dijk- bekleding rond de Oosterschelde te zien op de expositie Bloedkora len van de Oosterschelde die van 27 april tot en met 21 mei is te'zien in het Centrum voor Beeldende kunst in Middelburg. door Frank Balkenende De spraakverwarring is soms compleet. Zegt de bedrijfsleider van het stagebedrijf te gen een leerling met een ontwikke lingsstoornis: „Maak de stal schoon en leg er wat stro in." De stagiair: ,Ja maar, hoeveel pre cies?" De bedrijfsleider: „Zoveel dat je er lekker in kunt liggen!" Dat werkt dus niet bij kinderen met een ontwikkelingsstoornis. Ze zijn vaak autist of vertonen autis tisch gedrag. Soms krijgen ze het etiketje 'ppd-nos' opgeplakt: perva sive developmental disorder not otherwise specified. Kenmerkend is dat hun sociale begrip en sociale intuïtie zich moeizaam ontwik kelt. Ze leren gemiddeld wat tra ger, hebben behoefte aan een dui delijke opdracht. Het verzoek van de bedrijfsleider kan beter zijn: „Wil je het nieuwe stro in de stal drie centimeter hoog leggen?" Dankzij begeleiding van speciale scholen en onderwijsstituten als Auris, De Korre, De Kring en de Korczakschool, kunnen veel 'rug zakleerlingen' mee in het reguliere onderwijs. 'Rugzakleerling' wil zeggen dat er na indicatie speciale zorg en begeleiding is ingekocht, zodat ze wel vmbo, mbo of havo kunnen doorlopen. De Goese vestiging van het Edudel ta College telt 29 leerlingen die vanuit Auris worden begeleid. Op een leerlingental van 570 is dat vijf procent. Het gros heeft de indica tie ppd-nos en autisme. Docenten worden al langere tijd getraind in de omgang met autistische en ppd-nos-leerlingen. „Maar dit soort leerlingen stuit toch nogal eens op problemen tijdens hun sta ge", zegt lek de Smit, begeleider van Auris. „Er zijn bedrijven die ze niet willen. Ze hebben dan al eens een autist gehad en dat is dan kennelijk niet goed gegaan." Dat is vooral een communicatie probleem. René Polderman van Edudelta schudt de voorbeelden Autisme is een ontwikkelingsstoor nis die zich kenmerkt door beper kingen in sociale interactie, com municatie en herhalend gedrag. De stoornis is voor het derde le vensjaar niet duidelijk zichtbaar. 'Genezing' is niet mogelijk. Tegenwoordig wordt autisme voor het overgrote deel niet gekoppeld aan de intelligentie. Wat de oorzaken van autisme be treft, zijn er nog maar weinig wetenschappelijk goed onder bouwde conclusies. Bron: Wikipedia uit de mouw. „Een klassieker is dat de docent zegt: 'Met jou kan ik niet door één deur'. Zegt de leer ling: 'Ja hoor, dat kan best, die deur is breed genoeg'. Het lijkt een mop, maar die leerling bedoelt het serieus. Een autistisch kind vat al les letterlijk op." Hij wil maar zeg gen hoe snel dat op een stageplek tot onbegrip en irritatie kan lei den. 'Ik kom zo' is voor een autisti sche leerling een vage mededeling. Wanneer is 'zo'? Hoeveel minuten gaan er overheen? Duidelijke bood schappen zijn noodzakelijk voor een succesvolle stage. Auris probeert stagebedrijven nu beter voor te bereiden. Daarvoor is de map gemaakt. De Smit: „Het is voor het mbo een primeur. Er wordt nog nergens mee gewerkt. Het bedrijf kan hierin zien welke leerling stage komt lopen, hoe hij met die persoon moet ofngaan. La ter wordt ook het stageverloop en de evaluatie genoteerd." De stagemap wordt niet uitslui tend ter viering van de Week van het Autisme geïntroduceerd. Zo'n dossier wordt bittere noodzaak. „Bezuinigingen", verzucht De Smit. „Tot nu toe kon ik een deel van het rugzakgeld gebruiken om stageplaatsen te zoeken - die zijn niet altijd gemakkelijk te vinden - - om er dan met een leerling langs te gaan. Edudelta stak er ook eigen geld in. De budgetten krimpen, zo dat dat allemaal niet meer kan." Naomi Wolfert (22) uit Terneuzen zit op het Edudelta College in Goes. Ze volgt de mbo-opleiding tot assistent-dierverzorger. Ze is nu derdejaars en leert op niveau drie. Naomi heeft de indicatie ppd-nos. Daardoor begrijpt ze niet altijd even goed wat iemand bedoelt of wat de opdracht is. „Ik heb ook moeite als ik meerdere op drachten tegelijk krijg." De mbo-leerling krijgt bege leiding van Auris. Momenteel bereidt ze zich in het dierverzorgingsbedrijf van Edudelta voor op haar laat ste stage. Ze geeft jonge geitjes de fles en vertroetelt konijnen en cavia's. Ze is helemaal gek van beesten. Ze zou graag aan de slag willen in een dierenasiel. „Een kinderboederij lijkt me ook leuk." video van Naomi op www.pzc.nl PER MAAND BMW 1 Serie Business Line Ultimate Edition. a met leder bekleed multifunctioneel sportstuurwiel 55 automatische airconditioning a mistlampen voor regen- en lichtsensor a middenarmsteun voor a opbergpakket a exterieurdelen in kleur a koplampsproeiers B xenon inclusief corona-ringen 8 metallic lak m lederen bekleding Boston Totale prijs opties los 6.940,- Business Line Ultimate Edition 1.995,- Uw voordeel 4.945,- (ruim 70%) De BMW 116i EfficientDynamics 28.855,- Edition 5-deurs met Business Line of 399,- per maand Ultimate Edition pakket Voor de allereerste keer in de geschiedenis rijdt u een ongekend complete uitvoering van de BMW 1 Serie met een prijsvoordeel van ruim 70%! Nu met een zeer aantrekkelijk Operational Lease aanbod voor particulieren. Contract voor 12 maanden. Alle kosten inbegrepen, met uitzondering van brandstof. Duidelijk en zonder verrassingen. Zwartepoorte Goes bv „a.„„„,dlg Amundsenweg 33,4462 GP Goes, T (0113) 24 52 45 www.zwartepoorte.nl Gemiddeld brandstofverbruik van 4,5 tot 8,5 liter/100 km (van 22,2 tot 11,7 km/liter). C02-emissie van 118 tot 199 gram/km. Het leasetarief is incl. btw en excl. brandstof en vervangend vervoer en gebaseerd op een full operational lease met een looptijd van 12 maanden en een kilometrage van 20.000 km per jaar. Geldt voor particulier, kan.ook zakelijk. BMW Service Lease is een product van BMW Financial Services. Getpond model bevat opties die met tot de standaarduitrusting behoren. Tarieven onder alle voorbehoud. Stand: 01.03.11 S.E.SO. MIDDELBURG - De provincie heeft deze week 284 Zeeuwen blij kun nen maken met een vergunning voor het snijden van zeegroente op de oevers van de Oosterschel de. Zes vergunningsaanvragen kwa men te laat binnen en 111 aanvra gers werden uitgeloot. Volgens Bouke Bouwman van de directie ruimte, milieu en water van de provincie, blijft het aantal aanvra gen, dit jaar 401, stabiel. De 284 vergunningen die elk jaar worden uitgegeven, gelden maar voor een bepaald deel van een van de zeven schorren waar mag wor den gesneden. Adspirant snijders kunnen elk jaar bij het gemeente huis een aanvraagformulier halen en daarop drie plaatsen, in volgor de van hun voorkeur, aangeven. Een notaris bepaalt een volgorde en de provincie honoreert vervol gens binnen de mogelijkheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 20