Zeeland PZC Vliegtuigbom voorlopig nog niet weg Diploma's voor jonge scheidsen Te weinig zand op Domburgs strand WALCHEREN 18 en 19 17 18 ONDERZOEK Gebied bij Westkapelle eerst verder afgraven almanak Kookwonder Donderdag 7 april 2011 Autoslopers en bewoners zijn gehecht aan plek op Edisonweg Kanaal en Oude Arne worden ontdaan van verontreinigd slib Tip? walcheren@pzc.nl door Annemarie Zevenbergen WESTKAPELLE - De vliegtuigbom die op 24 maart in Westkapelle werd gevonden, wordt voorlopig niet van z'n piek gehaald. Eerst wordt onderzocht of er nog meer explosieven in de omgeving lig gen. Dat zal drie weken in beslag nemen. De gemeente heeft gistermiddag, in samenspraak met onder meer de Explosieven Opruimings Dienst (EOD), besloten het gebied rond om de vindplaats, bij het KNRM- station, verder te onderzoeken op de aanwezigheid van meer oorlogs tuig. Het waterschap Scheldestro- men is op dit moment bezig met dijkversterkingswerkzaamheden aan de Westkapelse zeedijk en trof de duizendponder aan bij detectie van de bodem. De kans dat er meer explosieven in omgeving lig gen, wordt duidelijk niet uitgeslo ten. Burgemeester Rob van der Zwaag acht het daarom noodzakelijk en verantwoord eerst verder te onder zoeken of er meer ligt. „We kun nen het naar Westkapelle toe niet maken om nu te evacueren om de bom te ruimen en dit hele circus straks nog een keer op te takelen als er over een week of wat weer wat gevonden zou worden. Boven dien moet de aannemer de grond rondom de bom ook egaliseren, omdat er containers geplaatst wor den. Je kunt er nu dus niet zo maar met een shovel overheen rij den, want ook daar kunnen nog explosieven liggen." Die containers zijn nodig, omdat ter plekke het ontstekingsmecha nisme wordt verwijderd. Daarna wordt de bom afgevoerd en elders tot ontploffing gebracht. Op 28 april komen de Explosieven Opruimings Dienst, de gemeente en andere betrokken partijen weer bij elkaar om een definitief draai boek vast te stellen. Dan wordt ook duidelijk hoeveel woningen geëvacueerd worden en hoe groot de ontruimingscirkel, die normaal op 500 meter zit, zal zijn. Dat hangt af van wat er nog aan projec tielen wordt gevonden. Volgens Van der Zwaag is echter wel duidelijk dat er hoe dan ook geëvacueerd moet worden. De bom ligt te dicht bij woonhuizen. Van der Zwaag: „Eind april gaan we dus weer met z'n allen rond de tafel zitten en zetten we alles op een rijtje. Dan kunnen we defini tief zaken doen en bëwoners infor meren." VLISSINGEN - Scheidsrechters in het betaalde voetbal hebben het de laatste tijd niet makkelijk. Toch hebben twaalf leerlingen van het Scheidemond College meegedaan aan een proefproject van de school met de KNVB voor een cur sus KNVB-jeugdscheidsrechter. Gisteren kregen ze hun badge. Ze mogen nu officiële wedstrijden fluiten van voetballers in de C- en D-elftallen. Maar ze mochten hun kennis ook al meteen in de prak tijk brengen op het schoolvoet- baltoernooi dat gisteren werd ge speeld in Vlissingen. De leerlingen van het Scheide mond College volgen de richting sport van de afdeling Dienstverle ning en Commercie. De proef met de KNVB was een landelijke pilot om te zien of leerlingen van een middelbare school eraan willen meedoen en of de cursus goede scheidsrechters oplevert. Het is na melijk steeds moeilijker vrijwilli gers te vinden die voetbalwedstrij den bij de jeugd willen leiden. Vol gens docent lichamelijke opvoe ding Andrej Miljoen zal de proef zeker een vervolg krijgen op het Scheidemond College, want het is voor de school een goede aanvul ling op de keuzerichting sport. J bekijk ook de video op www.pzc.nl Tashira Ririhena van het Scheidemond College is één van de eerste twaalf leerlingen in Nederland die via een cursus op school de badge KNVB-jeugd scheidsrechter hebben behaald. Ze mag officiële jeugdwedstrijden leiden. Gisteren kon ze oefenen bij het schoolvoetbal in Vlissingen. foto Ruben Oreel door Maurits Sep DOMBURG - Op het strand van Domburg ligt te' weinig zand. Stichting Strandexploitatie Wal cheren (SSW) gaat het strand daar om 'opduwen'. Zand wordt van de laagwaterlijn naar boven geduwd. Het opduwen gebeurt vanaf de nieuwe reddingspost op het Dom- burgse strand tot en met het vier de strandvak richting Westkapelle. Het werk begint volgende week en duurt twee weken. Volgens SSW-directeur Lukas Fransen gaat het om 15.000 kuub zand. Het werk is nodig, omdat er anders te weinig ruimte is voor bijvoorbeeld loopplanken, afvalbakken en douches. De afgelopen jaren is vrij veel zand weggeslagen, legt Fran sen uit. Dit jaar wordt het strand weer opgespoten ip het zandsup- pletieprogramma van Rijkswater staat. „Ons was beloofd dat dat voor het seizoen zou gebeuren, maar dat wordt uiteindelijk na de zomer. Zo lang kunnen wij niet wachten." Aan het initiatief van SSW kleeft wel een risico, beseft Fransen. „We zitten nog vrij vroeg in het seizoen, dus de kans op een flinke storm is nog aanwezig. Het zand dat we op duwen heeft nog geen vaste struc tuur. Het kan dus wegwaaien en dan is de moeite deels voor niets geweest. Maar we moeten dit wel doen, voor de strandgast." Die (o)pa eet zijn augurken met zout en aardappels met een slootje azijn; op koekjes smeert hij boter en in het wokrestaurant verbaast hij de hele familie door bovenop zijn bolle tjes ijs vruchtjes, slagroom én sushi te leggen. Opa smult ervan. Op enig moment heeft hij besloten om ook anderen van zijn bij zondere smaakgevoel te laten meege nieten. Tip? redactie@pzc.nl Verrassend, vindt ook zijn vrouw. Laatst had hij weer eens voor haar gekookt. De dag erna vertelde pa nog nagenie tend dat hij de avond tevoren zo héérlijk gegeten had. Gekookte aard appels, een stukje vlees, en een bolle tje wit-groene groente. Wat was het ook alweer? Ineens schoot het hem te binnen: ijsbergsla! „Even koken en het is héééérlijk!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 17