io bezuinigingen defensie Niet bang voor de vijand, wel voor ontslag Het kabinet-Rutte hakt morgen de knoop door over het massaontslag onder burgers en militairen bij defen sie. Van Assen via Den Haag tot Den Helder vrezen tien duizenden mensen voor hun baan. donderdag 7 april 2011 door Gerard den Elt beeld Mark Reijntjens De aarde zal trillen, zo waarschuwde minister Hans Hil- len. De voorman van het ministe rie van Defensie deed zijn uitspraak over het massa ontslag bijna een maand geleden en sindsdien zitten tienduizenden militairen en medewerkers ver stopt in emotionele schuilkelders. Het ongeduld en de onzekerheid nemen na twee keer uitstel van de besluitvorming alleen maar toe. Vallen de klappen op de oefenter reinen van Havelte of juist in de ka zerne in Oirschot, waar op beide locaties twee brigades met ieder dertig Leopard-tanks en ondersteu nende eenheden gelegerd zijn? Nu het oefenterrein bij de Postkazer- ne in Havelte verkocht wordt, vre zen ze in Drenthe het ergste. Maar ook Oirschot is in het ge ding. Want wie heeft de tanks nog nodig als de krijgsmacht bij voor keur internationaal op het water en in de lucht actief is? In Den Helder nemen de zenu wen hand over hand toe. Wordt de Onderzeedienst gehalveerd, door twee van de vier onderzeebo ten uit de Walrusklasse uit de vaart te halen? Of wordt deze in ternationaal vermaarde Nederland se specialiteit helemaal afgedankt en opgedoekt? Wat gebeurt er met het marinevliegkamp De Kooy? De mariniers in de Van Ghent- kazerne in Rotterdam lijken ook hun langste tijd te hebben gehad in de Maasstad. In Leeuwarden is het de vraag of de vliegbasis nog langer F-16's zal herbergen, als het aantal squadrons mogelijk wordt ingekrompen. Dat betekent een concentratie van de F-i6-activitei- ten op de vliegbasis Volkel. Militairen behoren volgens de cli chés geen vrees te kennen, maar als het gaat om gezin, huis, hypo theek en maatschappelijk welzijn, krijgen ook zij de bibbers. Tiendui zend directe banen die verdwij nen, plus de sterk daaraan verbon den indirecte banen van toeleve ranciers, betekent dat een stad met een omvang van pakweg 60.000 tot 80.000 inwoners in een keer wordt getroffen. Met de 1 miljard euro aan bezuini gingen worden circa tienduizend van de 69.000 banen (militairen en burgers) bij het militaire appa raat geschrapt. Op een begroting van 8,5 miljard euro is dat 12,5 pro cent. Bij zulke draconische ingre- Nu al hangt de defensie-organisatie met plakband aan elkaar pen is duidelijk dat er flink ge snoeid moet worden bij alle onder delen van de krijgsmacht. Dat de Koninklijke Landmacht er vier orkesten op nahoudt (het Fan farekorps Bereden Wapens, het Harmonieorkest Johan Willem Fri- so, de Regimentsfanfare Garde Gre nadiers en Jagers en de Drumfanfa re Korps 43 Gemechaniseerde Bri gade), zal weldra verleden tijd zijn. De gevolgen voor de krijgsmacht zijn misschien gering, de sociale consequenties daarentegen groot. De personele en materiële ingre pen zullen pijn doen. Neem bijvoorbeeld twee in aan bouw zijnde patrouilleschepen van de marine, die waarschijnlijk nooit bij de Koninklijke Marine in de vaart zullen komen. Zij zullen vermoedelijk worden doorver kocht. Je reinste kapitaalvernieti ging, maar kennelijk noodzakelijk om de kabinetsbezuinigingen te halen. Zelfs de JSF, lange tijd gezien als de beste opvolger van de F-16, staat qua aantallen en vanwege de onbeheersbare ontwikkelingskos ten ter discussie. De NOS meldde gisteravond dat het leger ook alle tanks verliest, evenals zijn cougars (transporthelikopters, red.) en mijnenjagers. Het aantal F-16's wordt verminderd. Een woord voerder van Defensie zegt dat het om 'geruchten' gaat en dat pas morgen duidelijk wordt wat er precies gaat gebeuren. Zeker is dat alle krijgsmachtonder delen volgens goed Nederlands poldergebruik een bijdrage zullen moeten leveren aan de bezuini ging. In de Verkenningen van De fensie vorig jaar is immers ingezet op het behoud van een multifunc tionele krijgsmacht. 'Veelzijdig in zetbaar', is nog altijd het tover woord in defensiekringen. De dreiging komt immers van alle kanten. Of het nu Libië, voor de kust van Somalië, in Bosnië, Kos ovo of Afghanistan is, de krijgs macht heeft zichzelf in alle discipli nes kunnen tonen aan de interna tionale gemeenschap. Dat bete kent dat de pijn netjes verdeeld zal worden. De ingrepen zijn desondanks on overkomelijk. Nu al hangt de orga nisatie met plakband aan elkaar. F-16's en onderzeeërs worden ge- kannibaliseerd om ander materieel in gebruik te kunnen houden. De kosten van het defensiematerieel stijgen bovendien veel harder dan de inflatie, tot mogelijk 7 procent per jaar. Volgens minister Hillen is defensie een verzekering voor het behoud van welvaart en veiligheid. De 18 miljard euro overheidsbezuinigin gen moeten ervoor zorgen dat de premie op die polis in de toe komst drastisch omlaag gaat. zie onze website:binnenland Video's: Assen strijdt tegen slui ting van de J. W. Frisokazerne

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10