Grote domper voor J1 21 zeeland Onderzoek naar ongeval is complex 'Superbus kan best in Zeeuws-Vlaanderen' Verbazing PZC HANGEN! De krant 8 weken voor 24 euro! De twee op het terrein van Yara omgeko men lassers waren ervaren vaklui, wat het ongeval des te raadselachtiger maakt. dinsdag 5 april 2011 Zolang je je nog kunt ver bazen heeft het leven zin. Wat dat betreft le ven we in een zinvolle tijd, want ik rol werkelijk van de ene verbazing in de andere. Op zaterdagochtend beklaagt ie mand van de ondernemersvereni ging Den Haag zich op de nationa le radio over de vreselijke praktij ken van bedelaars, straatmuzikan ten en marketingmeisjes in de Haagse binnenstad. Op de vraag wat hij in het dagelijks leven is antwoordt hij doodleuk: 'Fondsen werver'. Hij bekent dat hij vroe ger in winkelstraten liep om men sen te overvallen om lid te wor den van god mag weten welke club. Laten we de dingen bij hun naam noemen. Een fondsenwer ver, dat is toch een bedelaar met een pak en een bureau? Want in de kern doet hij hetzelfde als het marketingmeisje en de straatmu zikant Nietwaar? En dan een kabinet waarin Rutte 7 jaar doet over een studie van vier jaar, Verhagen 11 jaar doet over een studie van 6 jaar, gaat de studieduur bekorten. Staatssecre taris Zijlstra, die dit voorstel doet COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? 'Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal <na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor 24,-. Na-deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Tinr* De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het cololon treft t i nadere informatie aan. RAADSELACHTIG BEDRIJFSONGEVAL heeft over een studie van 4 jaar 7 jaar gedaan. Mijn moeder pleegde in zulk soort gevallen met een ze kere berusting te zeggen: „Ze zijn hun eigen tijd vergeten." Waar, maar zo schrijnend hoor je ze zel den. Dan speelt er ook nog een Grieks koningsdrama, bij Ajax. Als je je club de naam geeft van een Griek se held is het wachten op een tra gedie natuurlijk. En hoewel ze zich godenzonen noemen, zou ko ningszonen natuurlijk juister zijn, maar alia. Eén van de oude ko ningszonen roept wat en vervol gens hebben we weer minimaal veertig uur zendtijd over haantjes gedrag. De oude koningszoon, Cruyff, wordt, terecht of onte recht, afgeschilderd als de 'Godfa ther'. Tenslotte kiest het CDA in diezelfde week zijn eigen Godfa ther in de persoon van een Ruth Peetoom. Ruth, die volgens de Bij bel via een ingewikkelde construc tie de grootmoeder van koning David werd. Bedelaars en Konin gen, Dominees en Voetballers, het blijft een wonderlijk land, waar ik me voorlopig nog wel even zal verbazen, met zin en onzin. door Harmen van der Werf en Nadia Berkelder Yara Sluiskil wachtte okto ber dit jaar een groot feest. Contacten waren al gelegd om de officiële in gebruikname van de gloednieuwe Ureum 7-fabriek te laten verrich ten door een lid van de koninklij ke familie. Het zou een gepaste be kroning van een mega-investering van 400 miljoen euro zijn. Sinds vrijdagavond is alles anders. Twee lassers uit Bosnië kwamen om. Ya- ra-woordvoerder Jos van Damme is er zicht- en hoorbaar door aange slagen. „Dit is zo'n grote domper. Het is absoluut niet gepast de fa briek nog met veel feestgedruis in gebruik te nemen." Van Damme werkt al 25 jaar bij de kunstmestfabriek in Sluiskil-Oost. Hij heeft in die jaren nooit eerder een dodelijk ongeval meegemaakt. In de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzo ne staat menigeen nog helder voor de geest dat zich in een ammoniak- fabriek van Yara een explosie voor deed. In de wijde omtrek, tot in Axel, sprongen ruiten. Van Dam me kent dit incident alleen van ho ren zeggen. „Dat is voor mijn tijd bij Yara gebeurd", zegt hij, „in de cember 1984." Het werk aan de Ureum 7-fabriek, voor de productie van kunstmest en een milieuvriendelijke toevoe ging (AdBlue) aan vrachtwagendie sel, ligt sinds vrijdagavond stil. De politie en de Arbeidsinspectie zijn maandag nog druk bezig met het onderzoek naar het ernstige onge val. Van Damme verwacht dat de uitkomsten niet eerder dan woens dag bekend zijn. Het in Duitsland gevestigde bedrijf Uhde is de bouwer van de nieuwe fabriek. Het concern is wereldwijd actief en werkt met personeel - al dan niet via onderaannemers - uit tal van landen. Uit voormalig Joe goslavië, waartoe Bosnië behoor de, komen veel lassers, weet Van Damme. „Ze behoren tot de beste lassers ter wereld, ze spreken Duits en/of Engels en ze zijn allemaal ge certificeerd." Van Damme wil er niet over specu leren hoe het vrijdagavond zo fa taal kon aflopen. „Ze waren bezig met routine-laswerk aan een vat. Dat is in principe helemaal dicht. Om perfecte lassen te krijgen is er gewerkt met backinggas, wat heel gebruikelijk is. Collega's kregen arg waan, toen de twee lassers aan het einde van de werkdag niet kwa men opdagen. Ze lagen in het vat. Het is een raadsel hoe ze daarin te rechtgekomen zijn en hoelang ze er hebben gelegen." Volgens Van Damme is de versla genheid bij Yara groot. „Het is een drama. Zeker tegenover de nabe staanden kunnen we het niet ma ken de fabriek te openen zoals wij hadden gepland." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns V Het onderzoek naar de toe dracht van het ongeval bij Yara duurt zeker nog enke le dagen. „Hoe langer we bezig zijn, hoe meer vragen we heb ben", zegt Jan Galjaardt van de Ar- beidsinspectié. „Het is een grote lo catie. Dat heeft veel tijd nodig." Het ongeluk gebeurde in de in aan bouw zijnde Ureum 7-fabriek voor Yara. „Het is een staal- en beton constructie met allerlei leidingen, soms wel met een doorsnede van tachtig centimeter, met tanks en steigers. We moeten die leidingen volgen om te kijken wat de oor- sprong is. Het hoogste punt van de fabriek is ongeveer dertig me ter. Het enige wat we nu zeker we ten is dat die mensen een tank zijn ingegaan. Wat de omstandig heden waren en wat ze aan het doen waren, dat weten we eigen lijk niet." Galjaardt weerspreekt eerdere be richten dat de tank waarin de man nen zijn gevonden, volgepompt was met een gas om het zuurstof eruit te verdrijven. Of de tank vol gas heeft gezeten en of dat de oor zaak is dat de mannen onwel wer den, is niet duidelijk, zegt hij. „Bij het lassen wordt wel een gas ge bruikt, maar alleen lokaal. We we ten niet of de hele tank ermee ge vuld was. We kunnen dat nog wel achterhalen." Als het onderzoek ter plaatse later deze week klaar is, gaat het werk van de Arbeidsin spectie verder. „We moeten men sen horen en dossieronderzoek doen. Als dat af is, leggen we de re sultaten voor aan de officier van justitie. Die kan ons opdracht ge ven om nog verder onderzoek te doen." Justitie kan - als er sprake is van strafbare feiten - besluiten tot strafrechtelijke vervolging. mmmsaamssammsm TERNEUZEN - Als het aan ex-astro naut Wubbo Ockels ligt kan in Zeeuws-Vlaanderen zijn zoge naamde superbus gaan rijden. Dat moet dan in de middenberm van de N61 gebeuren. Hij denkt mede aan Zeeuws-Vlaanderen door het enthousiasme dat Carla Peijs voor de bus aan de dag legde. Die zegt op haar beurt dat de bus een mooi initiatief is, maar dat Zeeland daar op dit moment geen geld voor heeft. Ockels presenteerde zijn superbus gisterochtend aan de vooravond van een congres over openbaar ver voer in Dubai. Daar wil hij geld schieters voor het project vinden. Het gaat om een snelle en comfor tabele bus die elektrisch 250 kilo meter per uur kan rijden, i: zie de video op www.pzc.nl MOOISTE POSTER Kies de mooiste Zeeuwse poster van 2010. Breng ook uw stem uit op www.pzc.nl/wehangen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2