zo! zeeland Opvang van veelplegers is van de baan Met Slimrun afvallen Petitie IJzendijke over nieuwe N61 Sterrenwacht BOERDERIj RILLAND Plannen te duur Jacob Revius centraal in Kapelle AFVALPROGRAMMA Gewichtsconsulente Margo Labrujère heeft een laagdrempelig afvalprogramma gemaakt dat Slimrun heet. STRAK IN'T PAK dinsdag 5 april 2011 middelburg - Jan Ottens uit Terho le geeft vrijdag bij de volkssterren wacht Philippus Lansbergen in Middelburg een lezing over ra- dio-astronomie. Ottens bouwde ja ren geleden radio-apparatuur om de laatste Apollovlucht naar de maan te kunnen volgen. De lezing begint om 20.00 uur aan de Herengracht 52. Toegang is gra- door Luc Oggel rilland - De vestiging van een op vang voor gedetineerde veelple gers in een voormalige boerderij bij Rilland is van de baan. De plan nen zijn financieel niet rond te krijgen, heeft de Houtense stich ting Ontmoeting aan de gemeente Reimerswaal laten weten. De stichting, een christelijke orga nisatie die op diverse locaties in Nederland professionele hulp biedt aan thuis- en daklozen met een crimineel verleden, wilde in een boerderij aan de Duivenhoek een 24-uursvoorziening voor uit eindelijk twaalf cliënten uit Rotter dam opzetten. De boerderij moest daarvoor worden verbouwd. Voor het eerste jaar zou vijf ton nodig zijn. Alles leek in kannen en kruiken, maar de val van het kabinet gooi de vorig jaar roet in het eten. De fi nanciële bijdrage vanuit het toen malige ministerie van [ustitie kwam daardoor op losse schroe ven te staan. Vervolgens bleef het lange tijd stil. Ontmoeting had tot 1 april jongstleden het recht van eerste huur, maar moet toch de handdoek in de ring gooien nu is gebleken dat ook de gemeente Rot terdam (die eveneens fors zou bij dragen) heeft laten weten geen extra geld beschikbaar te hebben vanwege bezuinigingen. Ook zou Rotterdam de opvang toch iets te kleinschalig vinden. De Stichting Behoud en Zorg Landgoed Familie Van Nieuwen- huijzen, die de hoeve en het ter rein beheert, heeft vorig jaar augus tus al aan de gemeente Reimers waal gevraagd medewerking te ver lenen aan een andere, 'brede invul ling' in het geval de opvang niet zou doorgaan. „Dat kan alle kanten op", zei secre taris Kees van den Bos van de stichting destijds. „Je kunt dan bij voorbeeld denken aan verzorging van langdurig zieken, een zorg boerderij of een pension." kapelle - Enny de Bruijn, die bin- nekort hoopt te promoveren op de 17e eeuwse dichter Jacob Revius, houdt vrijdag 8 april een lezing in de hervormde kerk in Kapelle. Tij dens de Reviusavond zal een her uitgave van diens drama Haman worden gepresenteerd. ijzendijke - De kans is groot dat vanuit IJzendijke bij de Raad van State beroep wordt aangetekend te gen het tracébesluit voor de nieu we N61 (Schoondijke-Hoek). De bevolking mag zich over een se rie aanvullende maatregelen uit spreken om verkeershinder in het stadje te beperken. Voorzitter André Soomers van de dorpsraad heeft zo'n vijftig reacties binnen. „Negentig procent geeft aan voor een gang naar de Raad van State te zijn." Nu heeft IJzendijke twee aanslui tingen op de N61, aan de zuid- en westkant. In de nieuwe N61 wil Rijkswaterstaat die vervangen door één rotonde, zo'n beetje tus sen de bestaande aansluitingen. Voor de doorstroming van het ver keer op de N61 is dat de beste op lossing, stelt projectleider Marcel Ideler. De dorpsraad, onderne mersvereniging en bewonersgroe- pen hebben van begin af aan be zwaar gemaakt tegen de geplande nieuwe situatie. Van de 260 reac ties op het ontwerp-tracébesluit voor de N61 waren er honderd uit IJzendijke. De gemeente Sluis en Rijkswaterstaat hebben zich dit aangetrokken en zijn tot aanvullen de maatregelen gekomen. Kosten: i,S a 2 miljoen euro. De maatrege len worden in een petitie aan de bevolking voorgelegd. Donderdaga vond is er een informatiebijeen komst over in het Mauritshof „Wij blijven voorstander van twee rotondes en twee fietstunnels", al dus dorpsraadvoorzitter Soomers. door Miriam van den Broek Hoe krijg je mensen zover dat ze gaan be wegen? Die vraag heeft jarenlang door het hoofd gespookt van gewichtsconsulente Margo Labrujère uit Middelburg. In nauw overleg met sporttrainer en triat leet Remy Vasseur ontwikkelde Margo het bewegingsprogramma Slimrun dat specifiek gericht is op het verbranden van vet en verbete ring van de conditie. In haar kantoor bij het Vrijburg- bad begeleidt Margo al vanaf 2007 mensen die willen afvallen. „Ik maak voor de cliënten een reëel af- valplan dat in de basis bestaat uit drie hoofdmaaltijden en drie ver antwoordde tussendoortjes. Daar naast is bewegen heel belangrijk. Maar ik stuitte op cliënten die niet willen sporten, die zich niet pret tig voelen in een sportschool of die geen tijd zeggen te hebben om te sporten." Margo ontdekte dat deze mensen het liefste sporten op momenten dat het hun uitkomt. „Ze willen hun eigen plan kunnen trekken. Niet vastgepind worden op die ene avond in de week." Samen met Vasseur kwam Margo uit op bewegingsprogramma's die mensen op hun mp-3 speler kun nen zetten. Een stem vertelt ze on derweg precies wat ze moeten doen, hoe hard ze moeten lopen en hoe lang ze dat tempo nog moe ten volhouden. De stem wordt af gewisseld met muziek die geschikt is om op te (hard)lopen. Er zijn verschillende programma's, afhankelijk van de conditie en het gewicht van de deelnemers. Men sen kunnen op de website slim- run.nl zelf eenvoudig zien met welk niveau ze kunnen beginnen. „Wie een BMI heeft van meer dan 35, dus veel overgewicht heeft en een matige conditie, begint in ni veau 1", legt Margo uit. „Deze men sen kunnen nog niet meteen gaan hardlopen. Dat zou heel slecht zijn voor hun knieën. Zij beginnen wel met een warming-up en met een stevige wandeling waarbij ze ook de armen moeten bewegen. Maar voor mensen met een BMI onder de 25 en met een goede conditie, is er ook een programma. Alle schema's zijn opbouwend. Er wordt dan wel vanuit gegaan dat de mensen twee keer in de week trainen." Behalve Vasseur, hebben ook een fysiotherapeut en een bewegings wetenschapper een bijdrage gele verd aan Slimrun. „Wat dat betreft is het echt een Zeeuws product", zegt Margo trots. „Maar ik blijf be nadrukken dat het géén hardloop training is, maar een programma om vet te verbranden en conditie op te bouwen", zegt Margo. „Dat komt omdat de trainingen zo zijn samengesteld dat de hartslag laag blijft en de verbranding van vet het grootst." „Ik heb lang gezocht naar zo'n pro duct en kwam daarbij ontzettend veel hardloopprogramma's tegen. Oe zussen Daniëlle en Denise de Rooij lopen met Margo Labrujère het MODE ft) MIDDELBURG :v ooymode.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 20