io koranverbranding Radicale dominee met weinig volgelingen De gemoederen lopen hoog op in Afghanistan nadat dominee Terry Jones een koran heeft verbrand. In Amerika valt dit onder de vrijheid van meningsuiting. Moslims zijn echter woedend over het verbran den van hun heilig boek. dinsdag 5 april 2011 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl binnen de islam, maar volgens Ber ger vinden alle stromingen dat de Koran met respect moet worden behandeld. Berger: „Ik ben een tijdje bij een moskee in de leer geweest en daar legde ik de koran een keer op de grond, er is me toen snel duidelijk gemaakt dat dit niet kan en dat ik de Koran met respect moet behan delen." Waarom zien we die felle reactie op de koranverbranding alleen in Afgha nistan? Afghanistan wijkt af van andere moslimlanden vanwege de oorlog tegen de taliban, die met grote mi litaire steun van westerse landen wordt gevoerd. In andere landen reageren moslims vooralsnog niet zo heftig. „Ik hoop dat ze denken: 'Laat maar gaan'. Het kan zijn dat de gemoederen wel degelijk verhit zijn, maar dat de regering van mos limlanden er een domper op zet", zegt de arabist Berger. Demonstre ren tegen de koranverbranding Moslims zien hun Koran als een hei lig boek. Dat zeggen christenen ook van hun Bijbel. Waar liggen de ver schillen? De Koran is het woord van God, van kaft tot kaft. Dat wordt over de Bijbel ook wel gezegd, maar in de Bijbel staan meer verhalen over God, terwijl de Koran de letterlij ke woorden van God bevat, aldus arabist Maurtis Berger. Er zijn verschillende stromingen Dominee Terry Jones verafschuwt de islam en wil dat iedereen het weet. Nu hij een koran heeft verbrand staat hij weer vol in de belangstelling. Dominee Terry [ones haalt nu al voor de tweede keer de wereld pers. Ook roept hij voor de tweede maal de woede van de moslimwereld over zich af Hij krijgt daarmee waar hij op uit is: aandacht. De dominee, met kenmerkende snor, staat aan het roer van een kleine fundamentalistische kerkge meenschap van zo'n 50 mensen. Het Dove World Outreach Center is een evangelistische kerk in Gai nesville, Florida. Jones (59), een voormalig hotelmanager, zwaait er sinds 1996 de scepter. De eerste jaren verdeelde hij zijn tijd over Gainesville en het Duitse door Miriam van den Brand, Niek Opten en Joost Sijtsma beeld Ruud Willems en Jos Diender zou op het eerste gezicht een mooie afleiding kunnen zijn van de huidige problemen in moslim landen. Maar regeringen willen nu juist tegen elke prijs voorkomen dat mensen de straat op gaan, stelt Berger. „Je weet nooit waar een de monstratie op uitloopt." De koranverbranding is tot nog toe ook geen onderwerp onder moslims in westerse landen. „Zij kunnen de verbranding veel meer in de context plaatsten", zegt Berger. Dat was volgens hem ook het geval met de film Fitna van PW-leider Geert Wilders en de Deense Mohammed-cartoon. „Moslims in het westen weten dat het een actie is van een individu en niet van een land. Inwoners van moslimlanden zien koranver branding en de cartoon veel meer als een daad van het westen." Ook in de Verenigde Staten blijft het tot nog toe rustig. De Ameri kaanse president Barack Obama veroordeelde zowel de verbran- weet alleen wat de Bijbel zegt.' Jones werd in dat jaar plots een na tionale bekendheid toen hij aan kondigde op 11 september, de dag van de aanslagen op het World Trace Center in 2001, exemplaren van het heilige boek van moslims te verbranden. De wereldpers ruk te uit. Jones, die altijd een wapen draagt, ontving vele doodsbe dreigingen. Hij zei dat hem dat niet deerde: „We zijn bereid hier voor ons leven te geven." Moslims in diverse landen protesteerden en hierbij vielen tientallen doden. Ondanks zijn aanvankelijke stand vastigheid besloot Jones toch af te zien van het 'kampvuur van ko rans' dat hij wilde ontsteken in de voortuin van de kerk. Een van de verklaringen: hij zou een bood schap van God hebben gekregen om het niet te doen. Een andere: een telefoontje van Robert Gates, de toenmalige Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, die hem opriep zijn plannen te laten varen. Volgens Jones maakte het niet uit dat de verbranding niet doorging; hij had toch bereikt wat hij wilde, namelijk 'laten zien dat een onderdeel van de islam zeer gevaarlijk en erg radicaal is'. Blijkbaar was dat toch niet genoeg, en Jones besloot in maart alsnog een koranverbranding te houden. De aankondiging kreeg in eerste in stantie weinig aandacht. Het daad werkelijke verbranden liet Jones doen door een assistent. De gewelddadigheden in Afghanis tan hebben als gevolg dat Jones' naam wederom de hele wereld over gaat. Zo heeft hij het graag. zie onze website:buitenland Terry Jones reageert op de ge welddadigheden in Afghanistan Keulen, waar hij begin jaren '80 de Christliche Gemeinde Köln had opgericht. In 2008 werd Jones daar weggestuurd na beschuldigingen dat hij leden van zijn gemeen schap onderdrukte, hen geld af troggelde of liet werken zonder be taling. Ook zou hij families en vrienden tegen elkaar opzetten. Duitsers die hem van dichtbij mee maakten denken dat mogelijk het verlies van zijn gezag in Keulen een van de redenen is dat Jones zichzelf in Amerika zo in de schijn werpers probeert te plaatsen. Jones mag graag verhandelingen houden over demonen. Hij en zijn vrouw Sylvia vinden abortus 'moord' en homoseksualiteit 'een zonde'. De laatste jaren is het voor al de islam die hem bezighoudt. Via de website van zijn kerk zijn T-shirts met de tekst 'Islam is of the Devil' te koop. In 2009 zette hij een bord met diezelfde tekst, ook de titel van zijn boek, in zijn voortuin. Van de islam of koran heeft Jones desondanks weinig kennis, gaf hij in 2010 toe. Tegen de New York Times zei hij: 'Ik heb er geen enkele ervaring mee. Ik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10