buitenland 19 Saluut voor een 'gevallen' collega Tientallen betogers Nederland helpt met deltaplan voor opgepakt in Syrië door watersnood geteisterd Vietnam LIBIË Medewerkers van overleden Nederlandse duiker tonen zich aangeslagen door zijn dood Oppositie wil democratie in Libië maandag 4 april 2011 Libische collega's van de vo rige week gestorven duiker Ton van Delft herinneren zich hem als een harde wer ker. Uit respect voor hem vuren ze in de lucht. door onze correspondent Harald Doornbos ZWAYTINA - Een kaarsrechte weg leidt richting de Zwaytina Oil Company, in oost-Libië. Rechts het blauw van de Middellandse zee, links het witte zand van de woestijn. In de verte ligt het oliebe- drijf Reusachtige olieopslagtanks," pijpleidingen en twee rokende eeu wige vlammen. Als je dichterbij het complex komt, zie je dat er in de buurt zwaar is gevochten. Een kapotte tank staat op het strand. Even verderop een volledig uitge brande brandweerwagen. Kort daarop een uitgebrande auto en nog een geraakte tank. En de ingang van de Zwaytina Oil Company is geblokkeerd met enor me stalen buizen, op de grond ge smeten hekken en pick-up jeeps met daarop Libische rebellen ach ter zware machinegeweren. Dit bedrijf was decennia lang de werkplaats van drie Nederlandse duikers: Ton van Delft, Ferry Wichman en Wouter Loonen. Af gelopen donderdag overleed Van Delft, nadat tien dagen eerder troe pen van de Libische president Kad- dafï onder meer zijn medicijnen te gen epilepsie hadden gestolen. „Ik kende Antonio (Ton, red.) goed", vertelt Abdul Latif el-Alam, 56, de bedrijfsleider van de Zwayti na terminal. „Hij was een harde werker. Het spijt me dat we hem moeten missen, het spijt me echt." Volgens El-Alam was het bedrijf in eerste instantie in handen van de rebellen. Maar op 17 maart arriveer den de Kaddafi-troepen. „Ze ren den hier naar binnen, vernielden veel en gingen naar de terminal. Libische rebellen en journalisten zoeken dekking als ze worden beschoten door pro-Kaddafi-troepen net buiten de stad Brega. Gisteren werd er zwaar gevochten rond de oostelijke stad. foto Altaf Qadri/AP Toen hebben ze vragen gesteld aan Antonio en de andere duikers." Vervolgens pakten de Kaddafi-troe pen allerlei spullen van de Neder landers af, aldus El-Alam. „Ze na men gsm's en geld in beslag en ook alle medicijnen van Antonio." Dat was een groot probleem, stelt de bedrijfschef „De medicijnen die hij regelmatig innam, was hij plotseling kwijt. En hier was he laas geen bedrijfsarts meer aanwe zig. Want vanwege de situatie was de dokter al vertrokken." Voor de oorlog, slechts zes weken geleden, kwamen hier nog per dag vijftig duizend vaten ruwe olie uit een tweehonderd kilometer verderop gelegen olieveld. Nu is er chaos. Dan vraagt bewaker Ali of hij in de lucht mag schieten, als respect voor de gevallen Nederlander. Ali pakt een geweer, een collega kruipt achter een zwaar machine geweer dat achterop een jeep is ge monteerd. Na vijf seconden klin ken er harde knallen en schieten kogels de lucht in. „God js groot", roepen de mannen. Een saluut voor een gevallen kameraad. zie onze websiterbuitenland Troepen van Kaddafi nemen Mi- surata en Brega onder vuur BREGA - Als de Libische leider Muammar Kaddafi ten val is ge bracht, wil de rebellenbeweging die nu de oostelijke helft van Libië in handen heeft, in het hele land een parlementaire democratie ves tigen. Dat heeft Abdel-Hafidh Gho- ga, vicevoorzitter van de Nationale Voorlopige Raad, gisteren gezegd. De rebellen leverden gisteren slag met regeringsstrijdkrachten rond de strategische oliestad Brega. Ara bische nieuwsmedia maakten ook melding van zware beschietingen van de stad Misurata, het enige bol werk van de rebellen in het westen van het land. Er zouden 37 burgers zijn gedood en een Turks schip is met 250 gewonden van Misurata onderweg naar Benghazi, waar meer gewonden en evacuees zul len worden opgepikt, bericht het Turkse persbureau Anatolia. Ghoga zei dat de raad niet met Kaddafi wil onderhandelen omdat diens re gime niet vertrouwen is. DAMASCUS - Veiligheidstroepen in Syrië hebben de afgelopen dagen tientallen mensen gearresteerd. Ook zijn er verscherpte veiligheids maatregelen van kracht nadat op nieuw duizenden betogers de straat op gingen om hervormin gen te eisen. Dat hebben activisten zaterdag gezegd. Zeker zeven mensen kwamen vrij dag om het leven toen veiligheid stroepen een demonstratie hard handig neersloegen. Het dodental van twee weken onrust komt daar mee op ten minste 79. De regering heeft 'gewapende bendes' de schuld gegeven van het bloedver gieten van vrijdag. De Syrische president Bashar As sad heeft gisteren oud-minister van landbouw Adel Saafar opgedra gen een nieuwe regering te vor men. De 58-jarige, in Frankrijk op geleide Saafar wordt door velen als een respectabele figuur gezien. As sad ontsloeg zijn regering vorige week om tegemoet te komen aan de roep om hervormingen. Hij be noemde toen ook commissies die onderzoek moesten doen naar de dood van betogers en de eventuele opheffing van de noodwetten. De monstranten vinden dat de conces sies niet ver genoeg gaan. Ook elders in de Arabische wereld blijft het onrustig. President Ali Abdullah Saleh van Jemen heeft de demonstranten in zijn land gis teren opnieuw opgeroepen naar huis te gaan. Hij toonde daarmee niets te zien in de zaterdag uitge sproken eis van de oppositie om de macht over te dragen aan vice- president Abdrabuh Mansur Hadi. De afgelopen twee weken heeft de Jemenitische politie meerdere ma len op de menigte geschoten. Daar door vielen zeker honderd doden. door onze correspondent Remko Tahis CAN THO - 'Regenseizoen' dekt de lading niet eens meer voor wat de Mekongdelta tussen juni en no vember doormaakt. „We noemen het de overstromingstijd", zegt fruitverkoper Huynh Chanh. „Elk jaar is het raak." De markt waar Huynh zijn ananassen verhandelt, in de buurt van de Zuid-Vietname- se stad Can Tho, drijft letterlijk op water. „Onze verdediging tegen het water faalt regelmatig", zegt de Vietna mese onderminister Dao Xuan Hoe, een expert in waterbeheer in delta's. „De meeste dijken zijn te laag, terwijl het water blijft stij gen." Dao vervolgt: „Dit is afgelopen jaar." Hij laat een foto zien waarop mensen in hun woonkamer zitten met hun voeten enkeldiep in het water. „Dat was nog nooit eerder gebeurd op die plek. En in 2008 stond de helft van Can Tho onder water." Sinds 1953, het jaar waarin de wa tersnoodramp in Nederland het le ven kostte aan ruim achttienhon derd mensen, hebben overstromin gen in Vietnam twintigduizend le vens geëist. Het land schat de tota le economische schade op 5,3 mil jard euro. Wegen die onderlopen, landbouw grond die wordt vernietigd, hui zen die tot aan het dak vollopen: het zijn steeds terugkerende beel den voor de twintig miljoen inwo ners van de Mekongdelta. Ook de economische hoofdstad van Viet nam, Ho Chi Minh Stad, houdt al lang geen droge voeten meer. Er is haast. De Wereldbank zette Vietnam in 2007 al bovenaan een lijst van landen waar de meeste mensen worden bedreigd door kli maatverandering. Van de 90 miljoen Vietnamezen wonen er 63 miljoen in een gebied waar overstromingen een continu risico zijn. De overheid rekent er op dat de zeespiegel deze eeuw met 75 centimeter stijgt. Daarmee zou eenderde van de Mekongdelta onder water verdwijnen en eenzes de van alle Vietnamezen hun huis verliezen. Op verzoek van de Vietnamezen werken Nederlandse deskundigen nu mee aan een Mekong-delta- plan. „De regelmatige overstromin gen zijn niet langer alleen een so ciaal en economisch probleem: het is een politiek probleem", zegt on derminister Dao. „We moeten snel een oplossing vinden en daar zijn de Nederlanders beter in dan Viet namezen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9