binnenland 17 Dieet in plaats van nierdialyse Duo scouts verongelukt in Bergeijk Fyra eerder in hoofdstad NIERZIEKTE Patiënt kan met gezond eten en meer bewegen controle terugkrijgen over lichaam Nierstichting omarmt aanpak Zillen Vroege warme voorjaarsdag niet uitzonderlijk Internet net zo mobiel als jij .-lÉPs: Met het betrouwbare - M netwerk van. KPN yf 12«21 I maandag 4 april 2011 BERGEIJK - Twee leden van een scoutinggroep zijn zaterdag overle den aan de gevolgen van een aan rijding op vrijdagavond in Berg eijk. De twee scouts, een jongen en een meisje van 15 jaar uit Valkens- waard, werden op een onverlichte weg aangereden door een 59-jarige automobilist en. raakten daarbij zwaargewond. Later overleden ze in het ziekenhuis. Een 16-jarige scout uit Valkenswaard raakte licht gewond. Het drietal maakte deel uit van een groep die langs de weg liep. Volgens de politie zou de automo bilist naar de kant zijn uitgeweken omdat er een tegenligger aan kwam. De bestuurder, die samen met zijn dochter in de auto zat, is als ver dachte gehoord. Een blaastest wees uit dat hij niet onder invloed van alcohol was. De scoutinggroep is samen met de ouders opgevangen op het politie bureau en kreeg slachtofferhulp. Bij de scoutinggroep in Valkens waard kwamen zaterdagmiddag te gen de honderd mensen, leden van de scoutinggroep, vrienden en familie, bij elkaar voor een beslo ten bijeenkomst. Mensen konden daar met elkaar en met de politie en slachtofferhulp praten. mKmmm&wnmmtimssmmmammmatimmmxm BREDA - Hogesnelheidstrein Fyra rijdt sinds gisteren twee keer per uur van Amsterdam via Schiphol en Rotterdam naar Breda. Een reis tussen Breda en Amster dam duurt 1 uur en 10 minuten in plaats van 1 uur en drie kwartier. Van Breda naar Schiphol wordt minder dan een uur en 'overstap pen hoeft niet meer. Reizen met Fyra is duurder dan met een gewo ne trein. De nierpatiënt Per Ake Zil- len wist na zijn diagnose in goede gezondheid verder te leven. Zonder dialyse, maar met een andere leefstijl. Hij schreef er een boek over. door Frouke Tamsma f ouch potatoes wor- den het vaak, de nier- R patiënten die op een - wachtlijst staan voor een nieuw orgaan." Per Ake Zillen kan het weten. De Zweedse tand arts moest zelf zes jaar wachten op een nieuwe nier. „Nierpatiënten voelen zich nooit goed", zegt Zil len, die even in Nederland was om te spreken op een congres over nierziekten. „Dialyseren (het spoe len van de nieren, red.) in het zie kenhuis is erg vermoeiend. Je bent uitgeput na afloop. En tussen de dialysebehandelingen door voel je je al helemaal beroerd." Logisch dus dat patiënten reikhal zend uitkijken naar een nieuwe nier. Zillen: „Maar het probleem is dat ze in afwachting van de trans plantatie heel passief worden. Ze zijn al zo moe, ze blijven liever zit ten en komen op een gegeven mo ment nergens meer toe. Terwijl pa tiënten juist in deze fase van de ziekte in actie moeten komen." De klap was groot toen in 2002 bij Zillen zelf'chronisch nierfalen' werd geconstateerd. „Vóór mijn zestigste had ik nooit ergens last van. Ik voelde me kerngezond. En ineens had ik nog maar een nier functie van 10 procent." Het zou jaren gaan duren voordat Zillen in aanmerking kwam voor een nieuwe nier. De artsen vertel den: het is nierdialyse of dood gaan. Maar Zillen zag een opmer kelijke derde route. „Ik ben alles over nieraandoeningen gaan lezen. Vooral over hoe je door een ande re leefstijl de achteruitgang van je nierfunctie kunt stoppen. Mijn arts zei: de kans dat het je zonder De zweedse nierpatiënt Per Ake Zillen heeft een manier ontdekt om te overleven zonder dialyse. foto Evert Elzinga/GPD dialyse lukt, is minimaal. Maar ik besloot het toch te proberen." Zillen nam zijn medicijnen, maar ging niet dialyseren. In plaats daar van veranderde hij zijn dieet ingrij pend. Eiwitrijk eten als vlees en vis werden taboe. Nierpatiënten hebben namelijk grote moeite om afvalproducten van dit voedsel te verwerken. De inname van vetten en koolhydraten ging juist om hoog. Zillen zorgde verder voor voldoende beweging, om hart en vaten sterk en de bloeddruk laag te houden. Het betekende zo'n verbetering van Zillens gezondheidstoestand, dat hij andere nierpatiënten zijn aanpak niet langer wil onthouden. Hij schreef er een boek over, dat behalve in Zweden, Australië, Noorwegen, Denemarken en Hon garije nu ook in Nederland is uitge geven. Kern van zijn betoog: pa tiënten moeten zelf de regie over hun leven nemen. „Het is simpel. In een jaar zitten 8.760 uren. Daar van zag ik mijn artsen in totaal misschien vijf uur. In de resteren de 8.755 uur moest ik het toch echt zelf doen. De diëtist kwam niet voor me koken, de fysiotherapeut kwam niet met me wandelen." In 2008 onderging hij een nier transplantatie. „Ik kan weer alles wat andere mannen van mijn leef tijd doen. Achteraf zeg je: was het maar eerder ontdekt, dan had ik al in actie kunnen komen toen de nierschade nog gering was. Dat druk ik iedereen op het hart: laat je elk jaar medisch controleren." Het succesverhaal van Zillen is ex ceptioneel, daarover is hij zelf ook duidelijk. „Veel nierpatiënten zul len niet zonder dialyse kunnen." Toch is hij ervan overtuigd dat zijn methode werkt. „Medicijnen slik ken is saai en deprimerend. Maar patiënten krijgen juist energie als ze met een dieet en beweging de controle terugkrijgen over hun lichaam en ziekte, ja, over hun toe komst." zie onze website:binnenland De Nierstichting zet ook in op een draagbare kunstnier BUSSUM - De Nierstichting is en thousiast over de aanpak van Zil len. De stichting heeft zijn boek Leven met chronische nierschade in het Ne derlands vertaald. Directeur Tom Oostrom: „Het resul taat dat Zillen heeft bereikt is wel licht niet voor iedereen weggelegd. Maar het boek bevat veel waarde volle tips en adviezen, die ervoor kunnen zorgen dat mensen on danks hun nierziekte zo gezond mogelijk blijven. Zowel qua lichaam als qua geest." Nierpatiënten kunnen via hun arts gratis een exemplaar van het boek krijgen. DE BILT - De hoogste temperatuur die het KNMI zaterdag in De Bilt heeft gemeten, bedroeg 24,8 gra den. Het warmst werd het in Eind hoven met 25,0 graden. Daarmee werd dit jaar voor het eerst een 'zo merse' temperatuur gemeten. Een droge, warme en zonnige dag zo vroeg in het voorjaar is niet uit zonderlijk. Op 29 maart 1968 werd het op sommige plaatsen in Noord-Brabant en Limburg 25,6 graden. Volgens het KNMI valt de eerste warme dag (plus 20 graden) van het jaar meestal in april. De maand april staat bekend om het grillige weer. Het kan nog sneeuwen, maar het kan ook warm zijn. Op 21 april 1968 werd in Venlo 32,2 graden gemeten. April 2007 was met gemiddeld 13,1 graden de warmste in drie eeu wen. De koudste was in 1917 met gemiddeld van 4,6 graden. sluifje aan voor ondernemers Nu 6 maanden 50% korting op zakelijk mobiel bellen en internetten BlackBerry Bold® 9780" Gratis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7