261 sport De voetballers van Ajax jagen op de tweede plaats PSV mist de Het wordt niks meer, weten ze bij Feyenoord FC Twente verslaat PSV (2-0) en neemt de koppositie in de eredivisie over. Theo Janssen is de gevierde man. maandag 4 april 2011 MNMnHMnRBH door Dick Sintenie AMSTERDAM - Je zou het bijna ver geten, maar bij Ajax wordt tussen de vergaderingen en persconferen ties door ook nog gevoetbald. De Amsterdammers wonnen gisteren met 3-0 van Heracles en houden zicht op de tweede plaats, die recht geeft op deelname aan de voorronden van de Champions League. „Die tweede plaats blijft het doel", zei trainer Frank de Boer, die zijn ploeg na de 2-o-nederlaag van PSV tegen FC "IXvente niet ineens weer als een titelkandidaat be schouwt, De achterstand op de re gerend kampioen bedraagt vijf punten, die op PSV drie. Op de slotdag van de competitie (15 mei, tevens de verjaardag van De Boer) staat Ajax-l\vente op het program ma. „Alleen als we alle wedstrij den winnen is er misschien in die laatste speelronde nog iets moge lijk." Ajax wekte tegen Heracles niet be paald de indruk dat de laatste vijf duels van het seizoen een peulen schil worden. Hoewel er verzach tende omstandigheden waren voor het povere optreden voor ei gen publiek. Ajax miste op Daley Blind na de volledige achterhoede en toen ook Blind kort voor rust geblesseerd naar de kant moest, maakte de Deense A-junior Nico- lai Boilesen zijn debuut. Dat debuut smaakte naar meer. Met een pientere voorzet stelde de onbevangen voetballende links back een andere invaller, Aras Özbiliz, kort voor tijd in staat de 3-0 te maken. Ajax maakte in de tweede helft het verschil met de nummer ne gen van de ranglijst, maar had daarvoor de hulp nodig van doel man Remko Pasveer. Hij liet een vrije trap van Miralem Sulejmani tussen zijn vingers doorglippen, waarna Oleguer de bal vanaf één meter met zijn hoofd over de doel lijn kon drukken (1-0). Die voorsprong was tegen de ver houding in. Ajax leunde bij mo menten zwaar op de bijdrage van Kenneth Vermeer. Na acht maan den revalidatie (gescheurde achil lespees) maakte de keeper gisteren zijn rentree als vervanger van Jeroen Verhoeven, de reservedoel man die de afgelopen weken niet altijd feilloos was. Dat was Ver meer ook niet, maar op cruciale momenten - al in de eerste mi nuut, bij kansen van Samuel Arm- enteros en Darl Douglas en na rust op een vlammend schot van Mar- ko Vejinovic - gaf hij geen krimp. „De blunder van Pasveer hielp ons in he.t zadel", was De Boer nader hand eerlijk over het duwtje in de rug dat zijn elftal nodig had. Bin nen tien minuten trok Ajax de overwinning naar zich toe: voor zet Christian Eriksen, treffer Siem de Jong met de punt van de schoen, 2-0. Het was het negende competitie- doelpunt van De Jong. Dat zijn er nog maar vier minder dan de der tien van Mounir El Hamdaoui, die gisteren na zijn disciplinaire schor sing terugkeerde in de punt van de aanval. El Hamdaoui heeft bij het publiek veel krediet verspeeld, ge tuige de fluitconcerten die klon ken zodra hij aan de bal kwam. „Maar ik kan me voor dat soort ge luiden goed afsluiten. Ik heb er geen last van gehad", verklaarde El Hamdaoui na het duel. De kritische houding tegenover El Hamdaoui stond in schril contrast met de sympathie' waarop Johan Cruijff, Dennis Bergkamp en Dan ny Blind konden rekenen. De gedachte dat die eerste twee op dit moment tot een ander kamp behoren dan die laatste, zetten de fans zonder enige moeite opzij: ze werden alle drie toegezongen als 'echte Ajacied'. TOPPER Als vervanger van Daley Blind maakte de Deense A-junior Nicolai Boilesen (rechts) een bevredigend debuut voor Ajax. foto Olaf Kraak door Frans van den Nieuwenhof ENSCHEDE - De slimste ploeg van Nederland maakt de meeste aan spraak op de landstitel. En dat is FC TVvente. PSV was zaterdag op nieuw niet opgewassen tegen het raffinement uit Enschede. Daar mee is het jarenlange krachtseven- wicht tussen beide clubs doorbro ken. Eindhoven is zijn status als voetbalhoofdstad kwijt, zo lijkt. Vier seizoenen lang hielden PSV en FC Twente elkaar in balans. In 2006-2007 wonnen beide ploegen hun onderlinge thuiswedstrijd, de drie jaren daarna leverden zes gelij ke spelen op. De huidige voetbal jaargang gaf twee vrij identieke wedstrijden te zien, waarin Twen te zich beide keren de meest ge haaide ploeg toonde. In de heenronde was een actie van Nacer Chadli doorslaggevend, za terdag besliste een actie van Bryan Ruiz de wedstrijd. De invaller, hartstochtelijk verwelkomd door zijn fans in de Grolsch Veste, zocht twee minuten na zijn entree een strafschop door verdediger Marcelo uit te dagen tot het ma ken van een overtreding. Ruiz zag zijn actie beloond en constateerde later dat Theo Janssen genoeg ge duld had om te wachten tot doel man Andreas Isaksson de verkeer de hoek zocht. 'IWintig minuten la ter zorgde Janssen met een weerga loze stiftbal voor de 2-0. Op zulke momenten haakt PSV af. De ploeg van Fred Rutten ge bruikt het venijn nog wel eens om zich af te reageren op de tegenstan der, niet om iets af te dwingen. Ruiz deed dat op schitterende wij ze. Hij bracht TVvente de flair, die het een uur lang had gemist. Provo ceerde niet met een elleboog, maar met de bal aan de voet. „Hoe hij die strafschop creëert, is gewel dig", vond Rutten. Twente had meer van die momenten. Janssen hoefde niet eens topfit te zijn om zijn fenomenale linkerbeen in stel ling te brengen, Denny Landzaat knalde de bal heel Tui' tegen de binnenkant van 'de paal en Chadli gooide er aan het einde van de wedstrijd een prachtige actie uit, die een doelpunt had kunnen ople veren. In vergelijking daarmee beschikt PSV over een vrij kleurloos elftal. Het speelde zaterdag degelijk, leg de lange tijd het beste veldspel op de mat, maar bezit voorin niet het vernuft of de macht om dit soort wedstrijden open te breken. PSV incasseerde zaterdag zijn vierde 'nul' in de vier grote wedstrijden van dit seizoen: twee keer 0-0 te gen Ajax en twee keer verlies (0-1 en 0-2) tegen Twente. Rutten wilde er geen woorden aan vuilmaken. „In andere grote wed strijden, bijvoorbeeld in Europa, hadden we dit seizoen wel veel scorend vermogen." Om er aan toe te voegen: „Dit seizoen is nog niet weg. Wij kunnen nog vijf keer winnen en ik moet nog zien of on ze concurrent dat ook kan." Twente heeft, zeker nu Ruiz is te ruggekeerd en de rentree van Douglas aanstaande is, wel wat meer om op terug te vallen. Dat zal nodig zijn, want zaterdag had het weinig greep op de wedstrijd. Twente paste zijn tactisch concept helemaal aan en speculeerde voor al op stilstaande situaties. „Vrije trappen en corners horen óók bij het voetbal", hield coach Michel Preud'homme het zakelijk. „Op basis van de tweede helft is onze overwinning verdiend. Ik ben blij dat we na Zenit opnieuw een topwedstrijd in eigen huis heb ben gewonnen. Dit is een stap vooruit." Het is de stap die PSV nog niet heeft weten te zetten. door Theo Brinkman ROTTERDAM - Topclub Feyenoord is niet meer. Hoe ver 'de mooiste club van Nederland' is afgegleden, blijkt zaterdagavond na de 0-1 te gen AZ nog maar eens. Of trainer Mario Been niet de eer aan zich zelf zou moeten houden, is de vraag van een verslaggever. Er wordt slechts lacherig op gerea geerd. De 0-1 tegen AZ is voor Feyenoord de twaalfde nederlaag van het sei zoen en alweer de vierde in de Kuip. De club staat op de dertien de plaats, één puntje boven De Graafschap. Met het aloude beeld van 'Feyenoord de topclub' op het netvlies, is de vraag aan Been dus zo gek niet. Er zijn immers trai ners om minder ontslagen of opge stapt. Maar de reactie zegt alles. In Rotterdam-Zuid is al lang en breed geaccepteerd dat het dit sei zoen niks meer wordt - met of zonder Been. Om de moed er maar in te hou den, zegt Been na afloop dat hij het halen van de play-offs nog steeds niet uit zijn hoofd heeft ge zet. „Ik zal er wel weer om uitgela chen worden, maar ik vind dat je moet blijven hopen zolang je nog een kans hebt. En dat moet je ook uitstralen. Elke wedstrijd is een nieuwe wedstrijd waar je honderd procent in moet geloven. Als ik als coach ga zeggen dat de rest van het seizoen voor de mallemoer z'n kont is, dan wordt de sfeer in de groep daar ook naar. Dan wordt het dus helemaal een desastreus jaar. En het is al een klotenjaar." Tegen AZ komt het gevaar van Feyenoord vooral uit vrije trappen en corners. Ryo Miyaichi, de jonge Japanner die in zijn eerste weken in Rotterdam zoveel indruk maak te, kan het verschil ook niet ma ken. Hij wordt uitstekend bespeeld door AZ-rechtsback Marcellis. Ook als Miyaichi besluit dan maar te gaan 'zwerven', mislukt het gros van zijn acties. Zelfs met de hulp van AZ lukt het Feyenoord deze avond niet. Kort na rust blundert AZ-verdediger Moisander, waardoor Luc Cas- taignos opeens alleen op doelman Sergio Romero af kan gaan. De spits probeert hem te passeren, maar Romero tikt de bal voor zijn voeten weg. Kans verkeken. Vijf minuten later moet Feye noord ook nog met tien man ver der, omdat Gill Swerts een rode kaart krijgt vanwege een onbesuis de tackle tegen Maarten Martens. De AZ-middenvelder gaat van het veld met een grote vleeswond aan het scheenbeen en moet waar schijnlijk de rest van het seizoen missen. Het zal Swerts een schor sing opleveren. „Maar dat maakt me nu helemaal niet uit. Dat Maar ten een zware blessure heeft, is het ergste", zegt Swerts, die in de winterstop van AZ naar Feye noord ging, na afloop. Hij is flink geschrokken van de gevolgen van zijn tackle. „Maarten schreeuwde het meteen uit, het zag er slecht uit. Ik stond te bibberen op mijn benen." AZ, dat een slechte wedstrijd speelt, is blij dat het de 0-1 voor sprong (doelpunt Benschop kort voor rust) over de streep trekt. Met nog vijf wedstrijden te gaan telt niet meer zózeer het spel als wel het resultaat. De overwinning in de Kuip blijkt bovendien hard nodig in de strijd om de vierde plaats, want ook de concurrenten ADO Den Haag en FC Groningen winnen hun wedstrijd. De enige tegenvaller is het wegvallen van Martens, die de laatste drie wed strijden een beslissende inbreng had. De vraag voor Gertjan Ver beek en zijn technische staf is hoe zwaar zijn afwezigheid gaat wegen in de slotweken van het seizoen. Gill Swerts krijgt de rode kaart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60