Decreets Opstelten lost i6l zeeland Leuren langs deuren Kwartet o\ een pakket zeeland in de vorige eeuw EXPOSITIE Werk van onder anderen Frame en maandag 4 april 2011 Opnieuw een dorpsgezicht uit de serie kaarten en foto's van Hans Lin- denbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgie rig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. De raadkaart van vorige week betreft het Markt plein in Biezelinge om streeks 1900. Achter de bomen was een groot plein met al lemaal losse steentjes, dat later - rond 1950 - door de jeugd werd ge bruikt als voetbalplaats. Dat schrijft J.C. Moeleker uit Kapelle. Ook plaatsgenoot Jan Klooster man weet het goede antwoord. „De eerste woning links is de wo ning van de gezusters Hollebrand. Daar was een winkel gevestigd voor de verkoop van elektriciteits artikelen. Het iets grotere pand met de luiken is de woning van Jo hannes de Jager. Dat was een zaak in werkkleding waarmee hij leur de langs de deur in Zuid-Beve land. Aan het eind van de rij wo ningen staat de bakkerij van Piet Kloosterman, later overgenomen door Meijer. De foto is genomen in oostelijke richting. Verder-weg gaat het Marktplein over in de Hoofdstraat. In de verte zien we de travalje van smederij Butler." H. Nieuwenhuize, eveneens af komstig uit Kapelle, ziet op de fo to de voorouderlijke woning staan; het op een na laatste huis. „Het was in de negentiende eeuw de herberg De Pauw, waar mijn be tovergrootouders Augustijn Loker- se en Willemina van Kruiningen gewoond hebben. In het begin van de oorlog was het de bakkerij van Piet Kloosterman. In het huis je waar de man met de fiets voor staat, heeft mijn overgrootvader Maarten Nieuwenhuize gewoond, die is overleden in 1908. Later woonde daar Lou Verhulst, de opa van de Goese burgemeester." Vaste inzender Kees Stevense uit Middel burg tenslotte weet te melden wie op de foto staan. „We zien een deel van de vroegere Dorpsstraat, die nu Markt wordt genoemd. Links vooraan poseren Maatje Smallegange met Jacoba Fraanje, dan Maria van der Schraaf met haar dochtertje en, met de fiets aan de hand, Simon Nieuwenhui ze. Links van het bankje staat Pie- ter Fraanje." Winnaars waardebonnen: M. J. vd Meule-de Waard in Biezelin ge, Jan Kloosterman in Kapelle en P.C. Snoep in Goes. VLISSINCEN - Het nieuwe nummer van het Zeeuwse kunsttijdschrift Decreet zit in een plastic zakje. Dat is niet voor niets, want aan het ma gazine zijn zoveel extraatjes toege voegd, dat het anders niet meer bij elkaar te houden is. „Dit is geen blad meer, maar een pakket", zei redactielid Ramon de Nennie giste ren in deWillenrrj in Vlissingen, waar het vijfde nummer werd ge presenteerd. Decreet bestaat inmiddels ander half jaar. Initiatiefnemers De Nen nie, Machteld van der Wijst, Hans Bommeljé en Robbert [an Swiers willen een artistiek podium bie den voor wat er in Zeeland op kunstgebied gebeurt. In het nieuwe nummer is werk te zien van onder anderen Maartje Korstanje, Barbara Voit, Bob Pin gen, Anne-Marie van Sprang, Ta mara Dees, Kathelijne Roosen, Sjoerd Vroonland, Sieberen-Henk de Jong, Mary Remijnse en Hein Verwer. Een katern van veertig pa gina's is gewijd aan kunstenaar Ab van Hanegem, van wie afgelopen zaterdag een expositie in het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg werd geopend. Daarnaast bevat deze Decreet-afle vering een dvd van een uur, met daarop bijzondere opnamen van en over Zeeuwse kunstenaars. Ook opvallend is de toevoeging van een miniboekje, uitgegeven door de Roofprintpers in Middel burg. Verder zit er een zakje met zonne- pitten bij het tijdschrift, met de op roep deze overal te zaaien. „Het is de bedoeling dat de hele wereld, te beginnen in Vlissingen, wordt voorzien van zonnebloemen", al dus De Nennie. Het gaat om een symbool voor de kwetsbare maar strijdbare en vruchtbare kunst. Niet voor niets werd het vijfde nummer van Decreet gepresen teerd op de dag dat, 124 jaar gele den, Van Gogh zijn eerste zonne bloemen schilderde. Het tijdschrift kost €12,50. Zie ook www.decreet.nl Frame (Frank van der Meijden) vertelt minister Opstelten (I) over zijn werk. door Rolf Bosboom Ministers van Justitie openen doorgaans geen kunstexposities en zeker niet in Zee land. Ivo Opstelten maakte daarop gistermiddag bij Galerie T in Mid delburg een uitzondering. Hij loste daarmee een oude belof te in. Die deed hij ooit aan kunste naar Anne Rensen uit Eindhoven. „Ze hangt bij mij aan de muur", verklaarde Opstelten. Op zijn vijf tigste verjaardag kreeg hij als ca deau een aanzienlijk bedrag om 'iets met kunst te doen'. Dat werd een werk van Rensen. Sindsdien is hij een bewonderaar van haar werk. „Waar mij erin treft is dat het niet alleen heel pret tig is om naar te kijken, maar dat het ook een optimistische kant heeft, een positieve blik." Nog voordat Opstelten minister werd, zegde hij toe een expositie van Rensen te open. Die belofté deed hij gisteren gestand, tot groot genoegen van de kunstenares, wier schilderijen deze maand zijn te zien in Galerie T. Opstelten bekeek ook het werk Zorgspecial op 20 april bij BN DeStem en PZC. Adverteren? Voor West-Brabant: bel (076) 531 2255 of mail: teamwestbrabant@bndestem-pzc.nl Voor Zeeland: bel (0118) 434 070 of mail: teamzeeland@bndestem-pzc.nl door Jeanette Vergouwen Het Allegra Kwartet is op gericht in 2005 en heeft in korte tijd een plaats veroverd op het muziek- podiurn. De musici Rosanne Phi- lippens en Nadia Frissen (viool), Hanna Strijbos (altviool) en Lidy Blijdorp (cello) vormden in het slotconcert van de Stichting Ka mermuziek Middeburg een uitge balanceerd geheel. Er werd goed naar elkaar geluisterd en de dialo gen waren helder en juist. Er werden drie wel erg bekende werken vertolkt en dan schuilt al tijd het gevaar van de vergelijking. In het Strijkkwartet opus 76 nr 3 (Keizerkwartet) van Haydn werd dynamisch gespeeld. De afwisse ling tussen piano- en fortepassages was goed, maar het Allegro klonk toch met wat horten en stoten. Het thema van het Adagio is de be kende hymne 'Gott erhalte Franz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52