41 binnenland 'Ego's waren te groot, Peetoom vraagt hulp van rebelse CDA'ers TO©S doodt Somalische piraten Ruth Peetoom is zaterdag gekozen tot nieuwe partijvoorzitter van het CDA. De 43-jafige stadspredikante in Utrecht stemde destijds tegen samenwerking met gedoogpartner PW. Kabinet niet bezorgd om komst Fitna 2 maandag 4 april 2011 CDA-CONCRES DEN HAAG - De nieuwe partijvoor zitter van het CDA, Ruth Peet oom, roept de hulp in van kriti sche prominenten als Ab Klink, Ernst Hirsch Ballin, Ruud Lubbers en Cees Veerman bij de vernieu wing van de partij. Dit zei Peet oom zaterdag na afloop van het partijcongres waar zij met 60 pro cent van de CDA-stemmen als winnaar van de voorzitter-verkie zing uit de bus kwam. „Ik ga hen benaderen. Het zijn mensen die hun sporen hebben verdiend. En ik heb alle denk kracht en alle kritische betrokken heid nodig die er is", aldus Ruth Peetoom, die de partij inhoudelijk en organisatorisch moet vernieu wen. Zij moet de verstikkende partijcul tuur te lijf en een nieuwe koers uit stippelen. Net als die kritische pro minenten sprak Peetoom zich vo rig najaar uit tegen de komst van WD-CDA coalitie met de PW als politieke bondgenoot. Vorig jaar tijdens de formatie is in tern veel druk uitgeoefend op CDA'ers die de gedoogconstructie met de PW niet zagen zitten. Ab Klink is na veel powerplay opge stapt, T\veede Kamerleden Ka thleen Ferrier en Ad Koppejan volgden na veel vijven en zessen de uitslag van het speciale forma tiecongres, afgelopen najaar. Daar gaf tweederde van de leden goed keuring aan het huidige kabinet. Maar zaterdag wezen de leden ka binetsplannen af zoals het aanstel len van vijfhonderd 'animal cops' (dierenpolitie, een PW-wens) en 300 miljoen euro bezuinigen op speciaal onderwijs. Sybrand van Haersma Buma, frac tievoorzitter in de Tweede Kamer, wees erop dat dit afspraken zijn uit het regeerakkoord die niet zo maar zijn terug te draaien. Ruth Peetoom is de nieuwe CDA-partijvoorzitter. De predikante neemt haar va ders advies voor deze nieu we job ter harte: 'Kop d'r door Lianne Sleutjes Als eerste CDA-promi- nent beent vice-pre mier Maxime Verhagen zaterdagmiddag het po dium op. Breed lachend feliciteert hij daar Ruth Peetoom, de net ge kozen partijvoorzitter die het CDA de weg uit het moeras moet wij zen. Verhagen, mede-architect van het kabinet dat de PW als politiek bondgenoot heeft, moet samen werken met een vrouw die deze combinatie afwees op het roem ruchte congres in Arnhem. Boven dien riep zij Verhagen niet blind uit tot partijleider, zoals haar tegen strever Sjaak van der Tak deed. Eerst de partij inhoudelijk op orde krijgen, dan zoeken naar een lei der, is haar devies. In haar eerste speech als voorzitter zei ze dat ze weer duidelijk wil ma ken waar het CDA voor staat. Ze wees op het belang van onderling respect, en dat CDA'ers eikaars in tegriteit nooit in twijfel mogen trekken. „Dat is de afgelopen tijd wel eens fout gegaan", zei ze. In die periode waren 'de ego's te groot, de tenen te lang, de kringe tjes te klein en de blik te nauw'. „We verloren mensen omdat we niet meer wisten waar het CDA voor stond. Omdat we zo bestuur lijk waren geworden dat we de zor gen van mensen niet meer ken den. Voor een partij die zo diep in de haarvaten van de samenleving zit, is dat een hard verwijt. Ik zie het als mijn eerste opdracht weer te zorgen dat we een partij van de samenleving zijn, die zor- den haag - Het kabinet zegt zich geen zorgen te maken over risico's die Nederlanders in Afghanistan kunnen lopen door een nieuwe an- ti-islamfilm van PW-leider Geert Wilders. Deze Fitna 2, die gaat over 'het barbaarse leven van de zieke geest van Mohammed', valt volgens bewindslieden onder de vrijheid van meningsuiting. Dit weekeinde liepen in Afghanistan betogingen tegen een koranver branding door een Amerikaanse dominee flink uit de hand. Daarbij kwamen tien mensen om het le ven. Vrijdag zijn twaalf VN-mede- werkers vermoord als protest te gen de koranverbranding. den haag - Twee Somalische pira ten zijn omgekomen bij een bevrij dingsactie van het Nederlandse fre gat Hr. Ms. Tromp. Waarschijnlijk zijn zij slachtoffer geworden van het vuurgevecht dat heeft plaatsge vonden. Aan Nederlandse zijde zijn geen gewonden, zo meldde het ministe rie van Defensie gisteren. De Tromp kwam zaterdagochtend in actie om een Iraans visserschip te bevrijden dat gekaapt was door pi raten. Bij het benaderen van het schip werden Nederlandse mari niers beschoten, waarna is terugge schoten. Waarschuwingsschoten waren vervolgens nodig om een vlucht van tien piraten te stoppen. De Somalische piraten worden vastgehouden op het fregat. Onder hen is een aantal gewonden die medische verzorging krijgen. Op het visserschip werden nog zes So- maliërs aangetroffen en twee dode kompanen. Op de bevrijdingsactie volgde vol gens Defensie meteen een nieuwe actie. Een gekaapt schip naderde De Tromp, maar na een aantal scho ten van het kanon van het fregat keerde het gekaapte schip om. Het bevrijde Iraanse visserschip heeft na de actie van De Tromp zijn weg kunnen vervolgen. paulkusters Fregat Hr. Ms. Tromp De nieuwe CDA-voorzitter Ruth Peetoom (r) en haar te genstrever Sjaak van der Tak, zaterdag op het congres. foto Valerie Kuypers/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4