21 zeeland Op zoek naar sporen '15 meter is veel te diep' maandag In een jaar steeg het aantal inbraken in Zeeland met ruim 18 procent. Dat is flink boven het landelijk ge middelde. Zeeuwse rechercheurs moeten creatief zijn. Tachtig De krant 8 weken voor 24 euro! PZC maandag 4 april 2011 door Wim Hofman SPORENANALYSE In het museum De Schotse Huizen aan de kade van Veere is momenteel werk te zien van negen kunstenaars die de achtenswaardige leeftijd van tachtig jaar zijn gepasseerd en die toch nog steeds werken. Ze hebben in hun lange leven al heel veel gemaakt, niemand weet hoeveel tekeningen, schilderijen of stukken keramiek. Misschien vonden ze wat ze maak ten nooit goed genoeg, of mis schien ging het schilderen of ont werpen juist erg goed en dus gin gen ze door. Misschien kon het nog beter en waarschijnlijk konden ze het niet laten: op den duur voelden ze zich wat onthand en ongerust als er niets meer uit hun vingers kwam. Verslaving is wel een zwaar woord, maar misschien lijkt het steeds maar willen doorgaan er toch wel een beetje op. Laten we het maar houden op een soort verknochtheid. Ze wonen alle negen al tijden in Zeeland. Maar dat wil niet zeggen dat hun werk op elkaar lijkt. COLOFOM PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redaetie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Integendeel: het is in allerlei op zichten heel verschillend. Dat maakt deze tentoonstelling ook wel boeiend en ook omdat er oud en recent werk van hen te zien is. Vanzelfsprekend had de omge ving, de plaats waar zij woonden en werkten, wel invloed op hen, maar hun visie en werkwijze, techniek en onderwerpen lopen toch wel sterk uiteen. Landschappen zijn er te zien, naakten, abstract en concreet werk, interieurs, gereedschappen, grafiek. Er zijn schetsen van tuinen in houtskool, olieverven, aquarellen en tempera's. De kleurige keramiek van Tessa Braat is een categorie apart. Tie Hof is vooral bekend als schil der van portretten. Evenals de anderen gaat zij maar door. Zo hangt er een kinderportretje waarvan de verf amper droog is. Ik heb er wel een zwak voor en ik denk dat ik ga vragen of ik het na de tentoonstelling (die de organi satie Tachtig Plus heeft genoemd en die loopt tot 12 juni) mag ko pen en meenemen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gébruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier ïn op: www.pzc.ni/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van dë betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om U op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw ë-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis én neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nazs) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 8 weken voor€ 24,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P8) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik maghtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadere informatie aan door Emile Calon Een stuk kaas werkte als een val voor een te gulzi ge inbreker. Tijdens zijn rooftocht door een Thoolse woning beet de man in een stuk kaas. Na die in braak namen rechercheurs de kaas mee en maakten een afdruk van de beet. Enige tijd later werd ie mand opgepakt die mogelijk iets te maken hadmet die inbraak. Een vergelijking van. zijn tanden met die afdruk leverde het bewijs. Teamchef André Hendrix van de forensisch technische recherche van de Zeeuwse politie laat met het kaasverhaal zien hoe creatief medewerkers van zijn dienst zijn. Creativiteit is ook nodig omdat in brekers steeds slimmer te werk gaan. Zeker de professionele inbre ker laat zo min mogelijk sporen na. Sporencoördinator Peter Smol ders Iaat een lijst zien van 35 inbra ken die toegerekend worden aan één verdachte. Maar op vier plaat sen is DNA-materiaal van die man gevonden en op twee plaatsen vin gerafdrukken. Toch denkt de poli tie dat die ene man verantwoorde lijk is voor de hele reeks omdat er ook andere aanwijzingen zijn, zo als schoensporen, werkwijze en materiaalsporen van een breek ijzer en een schroevendraaier. Er wordt momenteel veel ingebro ken in woningen. De Zeeuwse po litie heeft ais doelstelling om na el ke woninginbraak de sporen te on derzoeken. Speciaal daarvoor zijn zes forensisch-technisch assisten ten in dienst. Pascal Jongsma is een van hen. Hij zoekt na elke in braak vingerafdrukken, DNA-, schoen-, band- en werktuigspo ren. Er wordt momenteel zoveel in gebroken dat de zes zeer regelma tig hulp krijgen van andere recher cheurs. Alle gevonden sporen wor den door twee sporencoördinato- ren geanalyseerd. Zij proberen de overeenkomsten te vinden tussen misdrijven die ogenschijnlijk niets met elkaar te maken hebben. Een schoenafdruk of een inkeping van een bijtel kan soms ervoor zorgen dat een inbraak in Zierikzee gekop peld wordt aan een in Biervliet. Het valt Jongsma op dat in negen tig procent van de gevallen inbre kers via de achterkant een woning binnenkomen. Twee-on- der-een-kappers, hoekwoningen en vrijstaande woningen zijn voor al het doelwit van inbrekers. „Ook wordt veel gebruik gemaakt van een schroevendraaier of breekijzer om binnen te komen. Het ver baast Smolders dat inbrekers vaak enorm veel onnodige schade aan richten. „Een heel kozijn eruit ter wijl het ook op een minder om slachtige wijze kon." Soms komt Jongsma op plaatsen waar hij niets meer kan vinden, omdat slachtoffers zo emotioneel zijn dat alle inbraaksporen al zijn De politie gebruikt allerlei gereedschappen bij het opsporingswerk. weggepoetst. „Die mensen wilden niet langer die vieze baggersporen door het hele huis zien." Uit de meest recente analyse van Smolders blijkt dat inbrekers mo menteel maar weinig in Zeeuws-Vlaanderen actief zijn. In de andere Zeeuwse regio's wordt volop ingebroken. Afgelopen maand zijn er veel siera den gestolen. Zeeuwse sieraden lie ten de criminelen vaak liggen. Ver moedelijk omdat die te herken baar zijn en daardoor niet makke lijk te verhandelen. Ook blijkt, al dus de analist, dat er bendes rond trekken. „De ene keer zijn ze actief in Groningen, daarna in Zeeland. Afstanden vormen geen pro bleem." Die bendes worden, zo blijkt uit analyses, vooral bemand door Oost-Europeanen of Noord-Afrikanen. „Dievegges ko men we ook steeds vaker tegen," Ook opvallend: „Inbrekers komen 's nachts nu ook op de slaapkamer om te kijken wat er op en in de nachtkastjes ligt. Voor slachtoffers is dat heel beangstigend." Hij signaleert een bijzondere trend, het zogenoemde sportieve inbreken waarbij er veel en hoog wordt geklommen en weinig gesto len. Een groep inbrekers heeft het alleen gemunt op cosmetica. „Echt waar, de rest laten ze liggen. Zelfs geopende flessen parfum nemen ze mee." Voor de nabije toekomst verwacht hij ook weer de inbrekers in Zee land die het voorzien hebben op de omzet van campings. Hij raadt de eigenaren aan elke dag hun geld naar de bank te brengen. „Het is vragen om problemen als de om zet van een hele week, en soms twee weken, op het bedrijf blijft" Een paar jaar geleden hadden twee Hagenezen het voorzien op de omzet van Zeeuwse campings. „Daar hebben ze flink van gefeest in Antwerpen." Woordvoerder Alwin Don sluit zich aan bij het verhaal over de Haagse inbrekers en benadrukt dat preventie belangrijk is. „Goed hang- en sluitwerk voorkomt dat er wordt ingebroken. Aan verlich ting hebben inbrekers ook een he kel. Zorg dat een woning er be woonbaar uitziet." Hendrix tot slot: „Tips kunnen ons verder hel pen bij het opsporen van inbre kers." door Edith Ramakers GOES - „De containerschepen wor den groter en steken dieper. Dit is- verontrustend", zei Leen Harpe, fractievoorzitter van Provinciale Staten voor GroenLinks zaterdag in de ledenvergadering van GL. Hij verwees naar de vaart van de MSC Emanuela. Harpe: „Er zullen meer schepen met een diepgang van 15 meter of meer volgen. En ze hebben echt maar een paar cen timeter speling. Dit is levensgevaar lijk." In januari voer voor het Ant werpse havenbedrijf het eerste schip met een diepgang van 14,5 meter over de Westerschelde. Dit weekend volgde de MSC Emanue la met 15 meter. Dat deze forse con tainerschepen Antwerpen kunnen bereiken, is het gevolg van de der de Westerscheldeverdieping. Onlangs pleitte Hans van der Hart, directeur van Zeeland Seaports voor een vierde verdie ping, waardoor schepen met een diepgang van 17,50 meter naar Ant werpen kunnen varen. Volgens hem is dat niet alleen goed voor Antwerpen maar ook voor de Zeeuwse zeehavens. GL is hier fa liekant tegen. Door verdere verdie ping stroomt het water krachtiger en sneller, waardoor de natuur so berder wordt en het gevaar op overstroming groter. Bij een stevi ge storm stromen de Kaaien in Antwerpen over.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2