Wrakkenduikers zeeland 115 niet meer mogen zijn Schouwen-Duiveland werd in eeuw tijd bijna helemaal protestant Stakende leerlingen in Goes riskeren straf Presentatie cd van Veerse Scheepstuig Grote oogst bij politieactie Politie haalt lastige klanten van straat Kitesurfers gered uit Westerschelde GERARD «f Eter weigert nota te betalen in restaurant maandag 4 april 2011 W „Het had weinig gescheeld of de erfgoedinstanties van de overheid hadden het zich toegeëigend. Dan was het in een depot verdwenen, en had niemand er ooit nog wat van gezien." VLISSINGEN - Shantykoor Het Veer se Scheepstuig uit Veere presen teert vrijdag 15 april haar derde cd met een concert in de Sint |a- cobskerk in Vlissingen. Alle negen tien nummers van de nieuwe cd worden gezongen. Het concert be gint om 19.30 uur. Toegang kost 8,50 euro, inclusief consumptie. De voorverkoop van kaarten voor het concert is begonnen. www.veersescheepstuig.nl Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst door Claudia Sondervan GOES - Scholieren op het voortge zet onderwijs in" Goes die vandaag toch willen staken, riskeren straf voor spijbelen. Die waarschuwing hebben de scholen uitgedeeld aan ouders en leerlingen. In navolging van Amsterdamse scholieren riepen Goese leerlingen van onder meer het Ostrea Ly ceum en Goese Lyceum elkaar dit weekeinde via internet op om van daag te staken. De actie is gericht tegen het voornemen de zomerva kantie in te korten. Als leerlingen demonstreren, is dat op eigen risi co, zegt recor Jos Brand van Ostrea. De waarschuwing om niet te sta ken is ook uitgegaan naar leerlin gen van andere scholen voor voort gezet onderwijs in de provincie. De schoolleidingen vinden acties op dit moment voorbarig. Het Lan delijk Actie Komitee Scholieren steunt een staking nu ook nog niet. De zomervakantie wordt wel vijf dagen korter, maar deze vakantie dagen verdwijnen niet. Ze worden verspreid over het schooljaar, bena drukt LAKS. De maatregel zou pas ingaan bij de zomervakantie van 2013, tot die tijd is er nog een hoop te bespreken en te regelen, meldt rector Leo de Kraker van het Goese Lyceum. „Tijdens de eerstvolgende bijeenkomst met de leerlingenraad zal ik vragen hoe die aankijkt tegen de mogelijke be zuiniging die het onderwijs staat te wachten", zegt hij. Het LAKS is wel blij met de bereid heid actie te voeren tegen het gro te aantal 'ophokuren' (uren zon der les). Die lopen volgens LAKS op tot twee lesweken per jaar. door Jan van Damme ZIERIKZEE - Het calvinisme baande zich een weg door de Latijnse chris tenheid. Dat is een kernzin, als we het over het prille begin van het protestantisme in de 16e eeuw heb ben. Het calvinisme presenteerde zich als een volwaardig alternatief voor de katholieke kerk in crisis sfeer. Vanaf 1540 werden in heel Europa calvinistische gemeenten gesticht. Middelburg en Vlissingen hadden rond 1558 de primeur voor de Noordelijke Nederlanden. Zie- tikzee volgde enkele jaren later. Fred van Lieburg (1967) is hoogle raar in de geschiedenis van het Ne derlands protestantisme aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Zijn boek Een eiland na de Reforma tie - Schouwen-Duiveland 1572-1700 zag onlangs het licht. In het hoofdstuk over de publieke zeden blijkt dat de predikanten ja renlang klagen over zondagse frivo- GOES Negen beschonken automobilisten, illegaal vuurwerk, vier openstaan de boetes, een portie softdrugs, een ongeldig rijbewijs en een on verzekerd voertuig; dat hoorde bij de vangst die de Politie Zeeland af gelopen nacht deed bij een contro le-actie 'In Goes uit'. In totaal zijn 385 voertuigen gecontroleerd. VLISSINGEN De politie heeft zaterdagnacht in Vlissingen een 21 jarige Middelbur ger van straat gehaald. De man was aan de Nieuwendijk uit een café ge zet en viel op straat willekeurige voorbijgangers aan. Kort daarvoor werd een 19-jarige jongeman aange houden. Hij gedroeg zich agressief tegen de agenten. BORSSELE Een KNRM-reddingsboot heeft za terdagmiddag bij Borssele twee ki tesurfers uit de Westerschelde ge red: een Belg en een Fransman. Ze lagen zeker drie kwartier in het ijs koude water en konden door de stroming niet naar de kust zwem men. De Belg was onderkoeld. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. liteiten als 'speelrijden, kermis vie ren, drinken in de herbergen, mark ten bezoeken, kaatsen en balspe len'. De meeste stads- en ook pro vinciebestuurders knepen het liefst een oogje dicht. Sterker nog: zeker op het platteland lieten de meeste baljuws zich het bier ook goed sma ken. Van Lieburg concludeert: „Tel- -kens opnieuw moesten de predi kanten ervaren dat het leven ster ker was dan de leer en dat kerkelij ke idealen op de grenzen stuitten van de realiteitszin van de over heid." De protestantisering van Schou wen-Duiveland in cijfers: van de 18.000 eilanders waren er na 1675 nog 2000 katholiek en 500 doops gezind. De overgrote meerderheid was gereformeerd geworden. Fred van Lieburg: Een eiland na de Re formatie, Uitgeverij Bert Bakker, €29,95 www.pzc.nl/zeelandgeboekt verhuizingen en meubelopslag Middelburg 0118-626919 Goes 0113-217531 www.gecardbouwense.nl VLISSINGEN In een restaurant aan de Boulevard in Vlissingen vond zaterdagavond een worsteling plaats toen een 39-jarige Vlissinger weigerde te be talen voor zijn eten. De klant zou geprobeerd hebben personeel te slaan, en werd daarna buiten gezet. Agenten pakten hem op. Ook tegen over hen gedroeg hij zich agressief. Drogisterij Kruiderij De Rode Pilaren Komptt* i$|| jnserveerd, maar niet gerepareerd, zodat het nog steeds vertelt over de kracht van de zee. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15