had er Kompas van de Doris 141 zeeland Oud-stadsdichters eren hun tegels Visie op de Vlissingse boulevard bijna klaar De Zeeuwse musea pakten zaterdag en zondag uit met tal van bijzondere activiteiten. Zowel in Vlissingen als Arnemuiden werd daarbij trots een nieuwe aanwinst gepresenteerd. Arnemuiden krijgt replica getijdenklok maandag 4 april 2011 door Henk Postma Marcel Koopman 'onthult' zijn tegel met een voordracht. Naast hem vlnr. Jan J. Kuipers, Johannes H. Buma en Henri Looymans. foto Izaak Verkeste middelburg - Het koopzondagpu- bliek dat Middelburgs terrassen half vulde, werd er warm noch koud van. Maar stadsdichter Henri Looymans toonde zich welbe spraakt genoeg om de harten van het groepje poëzieliefhebbers dat zich op het "iympaanplein' had verzameld toch even in vuur en vlam te zetten. Steeds wanneer een stadsdichter afscheid nam leg de de gemeente op dat plein een tegel in het plaveisel, met daarop de naam en een dichtregel van be trokken poëet. Daar is nimmer ruchtbaarheid aan gegeven. Op ini tiatief van Looymans is dat ver zuim zondagmiddag in één keer goedgemaakt. Oud-stadsdichters Johannes Herman Buma, Marcel Koopman, Jan J. Kuipers en Chaw- wa Wijnberg (die zich door fan Thea Everaers liet vervangen) droe gen elk het vers voor waaruit de re gel op hun tegel afkomstig is. Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Het kompas uit de Doris is wel zorgvuldi door Wendy van den Hurk MUSEUMWEEKEND vlissingen - Het plan om de Vlis singse boulevard te verbeteren, is bijna klaar. Stedenbouwkundigen hakken momenteel, samen met de gemeente, de knopen door. Wat in de visie komt te staan, mag projectleider Hans Timmers van Kuiper Compagnons nog niet ver klappen. Dat gebeurt binnen nu en vier weken, belooft hij. Het plan, bedoeld tot 2020, spitst zich toe op zowel korte- als lange termijninvesteringen. Heel ingrij pend zullen die niet zijn. Tim mers: „Het budget van de gemeen te Vlissingen is nul komma nul en daar wijst ze ons ook steeds op. We kunnen dus niet de hele boel overhoop halen. Het is de uitda ging om met zo weinig mogelijk middelen zo'n groot mogelijke op waardering te doen. Mensen die wij tot dusver hebben gesproken -gemeente, ondernemers en leden van de welstandscommissie- zijn positief over onze visie. Volgens mij gaat de missie slagen." De kosten van het onderzoek door Kuiper Compagnons wil de ge meente niet bekendmaken. Meest gelezen 1 McDonald's wil toch naar Vlissingen 2 Vaker uit eten (foto) 3 Vlissingen tegen sloop in Bonedijke STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl thousiast sprongen de duikers het water in. Maar een bijzondere vondst leek dat zo meteen niet op te leveren. Zijn collega's waren al op de terugtocht toen Fred Groen iets zag liggen onder een gebroken mast. 't Bleek een kompas dat door de klap wat was ingedeukt en ver wrongen. Bovendien, de naald ont brak. Dus Groen zoch nog even door. En ja hoor, ook die naald stak gewoon nog in het zand. Een vreemde vondst was het. Dat kompas had daar helemaal niet mogen liggen. Immers de Doris verongelukte destijds omdat het kompas overboord was geslagen. Zo hadden de overlevenden het verteld. De Wrakduikstichting heeft het in strument expres niet gerepareerd, maar het wel zorgvuldig geconser veerd. Sinds vrijdag ligt het in het Vlissings MuZEEum. Fred Groen was er dit Museumweekend ook om nog maar weer eens verslag uit te brengen. Het had, vertelde hij, weinig gescheeld of de diensten voor Cultureel Erfgoed hadden het kompas van hem afgenomen. „Dan was het", zegt Groen, „in de pots verdwenen, en had niemand er ooit nog wat van gezien." De Doris, die met een lading pot- tenbakkersklei op weg was van Ply mouth naar Gent, verging op een zandbank, anderhalve kilomter uit de kust. Van de vijf bemanningsle den werden er, na 31 uur, uiteinde lijk vier gered, dankzij heldhaftig optreden van de Vlissings-Arne- muidse vissersfamilie Schroevers. De reddingsboot was al twee keer onverricht ter zake teruggekeerd, toen Jacob Schroevers en zijn zo nen in hun wrakkig vissersbootje stapten om een laatste reddingsac tie te ondernemen. Tot grote woe de van hun vrouwen, die het on verantwoord vonden dat ze hun le ven in de waagschaal stelden. Namens het museum neemt Leen Schouls (links) uit handen van de Bos sche klokkenmaker Wim Boon de replica van de astronomische getijden- klok in ontvangst. foto Lex de Meester arnemuiden - Minder bekend dan 'de klok van Arnemuiden', is het astronomisch uurwerk dat daar al sinds 1589 halfweg tegen de toren hangt. Het uniek mechaniek laat behalve de tijd en de schijngestal ten van de maan ook zien wan neer het eb of vloed is. Het loopt niet altijd meer even soepel. Maar Wim Boom, lid van het klokken- makersgilde in Den Bosch, raakte zo gefascineerd dat hij van die 'ge tijdenklok' een replica maakte, op een schaal van één op vier. Zater dagochtend schonk hij die aan het historisch museum van Arnemui den in het voormalig raadhuis. www.pzc.nl/walcheren Handenwringend, zelfs al wat wanhopig, stonden ze op het dek. De een na de andere duiker was al boven. Behalve Fred Groen. Luchtbellen, dat was alles wat ze zagen. En toen eindelijk iets uit de diepte naar boven kwam, was dat slechts een hand. Maar die had wel wat beet: iets wat eigenlijk niet kon: het kompas van de Do- ris. Het zag er die maandag, 8 juni 2009, lange tijd naar uit dat de duikploeg van Wrakduikstichting De Roompot bot zou vangen. De zoektocht, voor de kust van West- kapelle, naar het VOC schip de Woestduyn bleef vruchteloos. Maar toen was daar ineens het wrak van de Doris, een in decem ber 1907 bij noodweer voor de kust van Westkapelle vergane schoener. Dat wrak lag al die jaren onder het zand verborgen, maar lag nu in eens bloot op de zeebodem. En- ifliwii]

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 14