groot, groter, grootst m reizen@wegener.nl reizen Jgfjj 024-3650360 ■■■•I Zaterdag 2 april 2011 Het Rode Plein met prominent in beeld het Kremlin (rechts) en de St. Basilius kathedraal. foto ANP werd in 1851 ingericht, maar pas na de Revolutie mocht ook het 'proletariaat' zich vergapen aan de weelde van weleer. We zien koet sen, kronen en gewaden (de trouwjurk van Catharina de Grote, die op haar 14e een wespentaille had). Er liggen geschenken uitge stald van buitenlandse gezanten die kennelijk diep in hun buidel hadden getast om de tsaren blij te stemmen. Het is nog maar een klein deel van de collectie. De afdeling zilverwerk doet je duizelen en je wordt bijna hebberig van de minuscule crea ties van Fabergé, naast zijn zeer be kende eieren wordt ook een prach tig vormgegeven paardenbloem tentoongesteld. Grenzend aan het prachtige Jonge Maagdenklooster ligt de begraaf plaats die als het Père Lachaise van Moskou geldt. Iedere Rus van naam en faam, maar net niet be roemd genoeg voor het Kremlin, hoopt hier ooit een plek te vin den. Politiek, literatuur, ballet of wetenschap, het Novodevitsje klad- bisjtsje zoals de begraafplaats in het Russisch heet, biedt een blik op beroemde Russen en hoe hun nazaten menen dat ze herinnerd moeten worden. Zo heeft Raïsa Gorbatsjova (de vroegere presi dentsvrouw) een bloem in haar hand op haar graf Anton Tjechov een even eenvoudig als mooi kapel letje en hebben de kinderen van Boris Jeltsin goed voor hun vader uitgepakt; de eerste president van Rusland ligt onder een stenen Rus sische vlag. Uiteraard in XXL-for- maat. Andere beroemdheden die er hun laatste rustplaats hebben ge vonden zijn onder andere Chroes- jtsjov (de eerste secretaris-generaal na Stalin), Molotov (minister van buitenlandse zaken tijdens de Tweede Wereldoorlog), de schrij vers Gogol en Tolstoj en de compo nisten Prokofjev en Sjostakovitsj. Terug in het land der levenden on dervinden we aan den lijve dat su permarkten met deprimerend lege schappen in Moskou tot een ver verleden behoren. Dat wordt het prachtigst duidelijk in de delicates- senwinkel Jelisejev aan de Tverska- ja Ulitsa. Een inrichting van pure art nouveau, geopend in 1901 en 24 uur per dag open, met een as sortiment dat elke willekeurige Al- bert Heijn het schaamrood op de kaken jaagt. In Jelisejev koop je ka viaar onder de kroonluchters. Of een koud blikje bier, als je wilt doen zoals de Russen. Ook bij de bouw van de nieuwe Christus-Verlosser kerk, de oude werd in 1931 op bevel van Stalin met dynamiet opgeblazen, moeten de Russen gedacht hebben dat al les kan. Op dezelfde plek aan de Moskva rivier, vlak bij het Krem lin, bouwden ze de grootste én hoogste Russisch-orthodoxe kerk ter wereld. Jeltsin gaf in 1990 toe stemming om met de bouw te be ginnen en tien jaar later kon de ka thedraal gewijd worden. Het ge bouw met een aaneenschakeling van superlatieven lijkt het sym bool van het nieuwe Rusland. Moskou ligt op iets meer dan drie uur vliegen van Amsterdam. KLM en Aeroflot vliegen regelmatig vanaf Schiphol. Kijk op www.klm.com of op www.aeroflot.ru Voor wie dichtbij de Duitse grens woont, is het vaak goedkoper vliegen met Germanwings of met Airberlin. Zie daarvoor www.germanwings.com of www.airberlin.com Voor Rusland hebben Nederlanders nog altijd een visum nodig, dat via de Russische ambassade geregeld moet worden. De kosten bedragen 35 euro. Meer informatie op www.ambru.nl Deze reis kwam tot stand in samenwerking met Bolsjoj Reizen Amster dam. 600km r I. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl \v 55 Moskou RUSLAND De Moskouse metro is op die van Tokio na de meest gebruikte ter wereld met gemiddeld 6,6 miljoen reizigers per dag. foto Vladimir Masjatin/GPD Baboesjka's zijn traditionele Russische poppetjes van hout die elk weer ten minste vijf poppetjes bevatten. foto Joost Brantjes De Jelisejev delicatessenwinkel voor kaviaar en bier. foto Joost Brantjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 97