reizen^ h RUSLAND Douche met uitzicht NL Wie aan Rusland denkt, denkt aan Moskou. De stad van het vroegere wereldrijk houdt nog altijd van de overtreffende trap. Joost Brantjes logeerde in een hotel, zo groot als een vliegveld en bewonderde de hoogste kerk van het land. Zaterdag 2 april 2011 reizen@wegener.nl 024-3650360 V!ieg-/stedenreis Moskou St. Petersburg 7 dagen incl. ontbijt Vertrek; van 21/5 t/m 15/10 Maak kennis met regeringsstad Moskou en zijn kleurrijke Kremlin, het historische Rode Plein, het hart van de stad én de uitbundig versierde metrostations! In St. Petersburg bewonderen we o.a. de Petrus en Paulus vesting en natuurlijk de wereldberoemde Hermitage 21 mei nu in prijs verlaagd! Boek nü, want VOL VOL! Zie www.kras.nl/35795 waarom zou je meer betalen Men begint de dag met een verfrissende douche, dat is algemeen bekend. Binnen 5 minuten kan ik geschoren en van top tot teen gewassen in de kle ren schieten. Thuis dan wel te verstaan, op reis is het altijd afwachten. De badkamer is overal weer een verrassing en niet altijd een aangename. Geen plaats voor de toiletspul len, vies, klein, muf De ellende begint vaak al met het ope nen van het morsige douchegordijn. Knal, daar ligt de gehe le constructie op vloer. Pogingen om de waterstraal de juis te kant op te krijgen, leiden vaak tot het afbreken van de douchekop. Of op zijn minst tot het lekken van grote hoe veelheden water. Als er al water is. Koud lukt meestal wel, maar op een warme douche moet je soms zo lang wachten, dat je gerust een uitgebreid ontbijt kunt nuttigen. Bij terug komst is het straaltje net lauw genoeg. Waterverspilling, dus ik doe dat alleen in landen waar het hard regent. Ook een instinker is de verkeerd aangesloten mengkraan. Vooral in combinatie met een vertraagde toevoer van warm water. Draai de hendel naar het rode symbooltje, het water blijft koud. Hendel de andere kant op, ook al niet warm. Dan maar stoer een koude douche. Steeds blijven klooien met de kraan en ineens komt er kokend water uit. Thuis heb ik een douche die perfect werkt, maar merkwaar dig genoeg kan ik mijn badkamer toch niet helemaal ge slaagd noemen. Er ontbreekt iets. De ideale badkamer heeft namelijk een raam waardoor je naar buiten kunt kijken. Mijn eigen exemplaar is zo'n gesloten doos, die nog de hele dag nawasemt van het ochtendlijke douchegeweld. Schim mels ruiken hun kans. Met een raam heb je daarvan geen last. En het is zo fijn om iets te zien tijdens het inze pen. Zoals in het hotelletje in Granada waarvan de douche uitkijkt op de Sierra Nevada. Sneeuw op de bergen, heldere lucht, douchedampen waaien de koude ochtend in. Het cafeetje aan de overkant ligt in de nog lage ochtendzon. Mannen drinken een ca- rajillo, koffie met cognac. Ik zeep de haren nog eens in en ruik croissants. Kilimanjaro, Tanzania, ook zo heerlijk. De douche biedt uitzicht op een savanne met aan de einder die sneeuwbekroonde vulkaan. Dat is een feest, ook al blijft het water lauw. Soms kijkt een raampje uit op een binnenplaats. Zoals in Sao Paulo. De ochtend begint dan met een concert van rochels, boeren en scheten die luid weerkaat sen tegen de muren van het tien verdiepingen hoge complex. Maar in Laos zeep ik me in met uitzicht op rivier en hangbrug. Kinderen klossen naar school. Een kortstondig gevoel van geluk. De douche-overpeinzingen spelen door mijn hoofd wanneer ik in Ratnapura, Sri Lanka, onder de waterstraal sta. Het hotel is eenvoudig, de badkamer oorverdovend blauw geschilderd, maar het raam kan gelukkig open. De re gen roffelt op het golfplaten dak. Gezellig. Al douchend buig ik naar buiten en schrik me het apelazarus. Vlak onder het raam ligt een eng beest. Een varaan. Een soort hagedis van monsterachtige proporties. Echt ongelofelijk! De afme tingen van een forse krokodil. Precies als ik mijn ingezeepte bakkes naar buiten neig, kijkt het prehistorische monster omhoog. Gespleten tong uit de bek. Nat en glibberig van de douchegel haal ik haastig m'n fototoestel uit de kamer. Op de rand van de douchebak probeer ik de draak in volle om vang vast te leggen. Nog iets verder buigen... Ineens glijdt mijn teen weg. Ik kan me nog net vastpakken aan de douchekop, die afbreekt. Het fototoestel heeft inmiddels de fatale duikvlucht richting toiletpot ingezet. Gelukkig breekt het douchegordijn mijn val. De ravage is compleet. Nadat ik de zeep van wastafel en van het lichaam heb gespoeld, check ik de varaan. Verdwenen. Koortsachtig verzin ik een smoes die ik bij de receptie zal gaan vertellen. Ik denk dat ik de varaan maar de schuld geef Vriendelijke bediening in de snack- De Christus-Verlosser kathedraal is de grootste Russisch-orthodoxe kerk in 3 bar. foto Joost Brantjes de wereld. foto ANP Moskou: "W" "W" ~T" at een weel- •11/ de," denk ik, wan- neer ik J j door de du re winkelstraten rond het Rode Plein loop. Moskou is er, in de zes tien jaar die zijn verstreken sinds ik er voor het laatst was, enorm op vooruit gegaan. Boetieks van Roberto Cavalli en Chanel, enkel- lange, peperduur ogende bontjas sen op elke hoek en auto's met ge blindeerde ramen die vermoede lijk bulletproof zijn. Welkom in Rusland anno 2011. In het chique Vogue Café, dat NOS correspondente Kysia Heks ter heeft uitgezocht voor een onbe rispelijke latte macchiato, zijn de serveersters zonder uitzondering beeldschoon. Je zou ze zo kunnen verwachten op de catwalk in Parijs of Milaan. Kysia woont al bijna twee jaar in Moskou en ge niet nog elke dag. „Russen zijn zo'n geweldig volk! Warm, harte lijk, gastvrij. Als je ze als vriend hebt, kun je ze 24 uur per dag bel len, ze zullen altijd voor je klaar staan." Dat Kysia zelf een Russische groot moeder heeft, kan haar mening enigszins milder stemmen, net als het feit dat zij vloeiend Russisch spreekt. Maar daardoor kan ze me ook nuttige tips voor mijn stadsbe- zoek geven. Als ik na de koffie iets verderop in een lelijke cafetaria met gele tegels aan de muur, een gehaktbroodje haal, word ook ik echter vriende lijk geholpen door een geblondeer de dame. We kunnen geen woord met elkaar wisselen, maar ons con tact is er niet minder hartelijk om. Kamer 1830 in het Cosmos Hotel is er een van heel vele; het hotel dat met hulp van Fransen ge bouwd is voor de Olympische Zo merspelen van 1980 telt 3.100 bed den. Bij het buffetontbijt, in een zaal die veel weg heeft van een ter minal op een luchthaven, doe ik uiteindelijk maar als de Russen, en duw quasi nonchalant wat men sen opzij om zelf ook bij de wateri ge jus d'orange en de op plastic ge lijkende worst te komen. Kenne lijk heeft het nieuwe Rusland nog niet het Cosmos Hotel bereikt, want alles herinnert aan de hoog tijdagen van de voormalige Sov jet-Unie. Dat geldt ook voor het geweldige Park van de Economische Vooruit gang van de Sovjet-Unie tegenover het hotel. Zo'n park vind je in geen enkel ander land. Op een enorm oppervlak heeft elk van de vijftien voormalige Sovjet republie ken een groot paviljoen, dat ge bouwd is in de lokale stijl van on der meer Armenië, Litouwen en Kirgizië. Alle gebouwen in het park zijn van een formaat dat wij niet kennen. De architecten moe ten letterlijk 'the sky is the limit' ge dacht hebben toen ze aan hun te kentafels zaten. Nu bieden de pa viljoens onderdak aan onder ande re Bengalen die er vage elektronica verkopen. Of winkels waar je voor een euro een mp3 met vijf uur Russische disco koopt. Daarmee wordt je volgende feestje thuis ove rigens wel een grote hit. Hoewel het 5 graden vriest, loopt er een halfnaakte jongen rond met alleen een broek en schoenen aan. Studenten blijken bezig met het maken van een filmpje en als ze mij zien, vragen ze of ik ook een rolletje wil. Uiteraard. Het enige wat ik hoef te doen is tegen de top less jongen te zeggen dat ik geen Russisch spreek en dat ik mijn jas zélf nodig heb als hij er in het Rus sisch om vraagt. Terug de stad in voor een bezoek aan het Kremlin. Een van de hoog tepunten is de Wapenzaal, de schatkamer van de vroegere heer sers van Moskou. Het museum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 96