i5 spectrum Zaterdag 2 april 2011 gen we misschien een supermarkt. Mensen uit andere buurten kunnen dan in mijn bar komen." Onbedoeld vat Santos daarmee samen waar Rio de Janei ro op hoopt: overheidscontrole als begin van ontwikke ling. Omdat de favela's ooit zijn begonnen als illegale ne derzettingen waar voormalige slaven en later immigran ten zich vestigden, staat slechts 30 procent van de sloppen wijken geregistreerd bij het kadaster. In de rest kan de overheid niet werken, omdat de wijken officieel niet be staan. De afwezigheid van de staat is één van de voor naamste oorzaken van de vicieuze cirkel van werkloos heid, armoede en geweld. Die moet nu doorbroken wor den. De man die verantwoordelijk is voor de eerste stap - con trole over het territorium - blijkt deze maandagochtend een populaire gesprekspartner. In het hoofdkwartier van de militaire politie is kolonel Robson Rodrigues (47), coör dinator van de politia paaficadora, om tien uur 's och tends al aan zijn derde interview toe. Eerder sprak hij met Braziliaanse en Belgische journalis ten. De week ervoor had hij een Japanner over de vloer. Nu de gewelddadige favela's, die zo lang het imago van Rio de Janeiro hebben bepaald, worden aangepakt, wil de wereld weten hoe dat gaat. Rodrigues: „We proberen de logica van de bendes te bre ken." Die bendes verdienen hun geld met drugshandel en hebben in de favela's cocaïnelaboratoria, opslagruimtes en verkooppunten. Omdat hun inkomen zo afhangt van de controle over het territorium, verdedigen ze dat met hand en tand tegen politie-invallen of aanvallen van concurre rende bendes. Die confrontaties, uitgevochten met zware wapens, eisen elk jaar duizenden doden. Volgens het Bra ziliaanse ministerie van Justitie vallen er zoveel slachtof fers in de groep mannen van 15 tot 24 jaar, dat sprake is van een 'epidemie'. Door de politie de controle over het territorium te laten overnemen, moet een einde gemaakt worden aan die do delijke strijd. In plaats van korte invallen te doen, tot dus verre gebruikelijk, veroveren elite-eenheden en zelfs het leger sinds 2008 de wijken, om er daarna ook te blijven. De volgende stap is het openen van politiebureaus en ze bemannen met jonge, pas afgestudeerde agenten. Die zou den nog niet corrupt zijn. Zo'n 2.500 van hen hebben sinds 2008 14 van dit soort wijkposten bemand. Het doel is in 2014, als de WK-finale in Rio gespeeld wordt: 12.000 agenten en 40 bemande posten. „De drugshandel zal blijven", geeft Rodrigues ruiterlijk toe. „Maar de fysieke overheersing door de bendes ver dwijnt." In het noorden van de stad doet zich echter iets voor wat Rodrigues' mooie plannen in een ander daglicht stelt. Wanneer Nanko van Buuren (60) een patrouillewagen van de militaire politie een bedijfsterrein op ziet rijden, gromt hij: „De klootzakken. Ze zijn beschermingsgeld aan In de favela's van Rio de Janeiro wordt het leven vooral bepaald door werkloosheid, armoede en geweld. De politie bindt de strijd aan met de drugsbendes en criminelen die de dienst uitmaken in de sloppenwijken, foto's Felipe Dana/AP reageren? spectrum@wegener.nl het ophalen." Van Buuren werkt sinds 1989 in de favela's met zijn ontwikkelingsorganisatie IBISS. Hij heeft in die jaren geleerd dat de drugsbendes niet per definitie de bad guys zijn en dat de politie zelden de good guy is. Gevormd door ruim twintig jaar dictatuur (1964-1985), zijn de agenten extreem gewelddadig. Bovendien heerst een cultuur van corruptie die elk voorstellingsvermogen te buiten gaat: de politie is betrokken bij wapen- en drugs handel, ontvoeringen en vooral afpersing van gewone Bra zilianen. De bendes daarentegen concentreren zich op hun drugs handel. Ze zijn gebaat bij rust, controleren hun favela's met ijzeren hand, maar verdienen hun geld niet over de ruggen van de bewoners. Wel blijven de veelal jonge drugsbazen onvoorspelbaar en zeer gewelddadig. Toch zegt Van Buuren over de 'verovering' van de favela's door de politie: „Als mensen toch overheerst worden, kij ken ze welke heerser beter is. De politie is dat niet vanzelf sprekend." Bovendien is het wantrouwen van de politie richting de favelabewoners minstens zo groot als andersom. „Ze zit ten voor dat bureau altijd chagrijnig te zijn. Dan ben je als wijkpolitie toch niets waard? Ie moet contact maken met de mensen." Dat het onderlinge wantrouwen enorm is, blijkt in het dertien favela's tellende Complexo do Alemao. Sinds eind november patrouilleren zwaarbewapende soldaten, hun geweren gericht op de bewoners, door de straten die voor heen gecontroleerd werden door zwaarbewapende ben des. Kolonel Rodrigues zegt dat de wijkpolitie zich pas in okto ber in het Complexo do Alemao zal vestigen om de solda ten af te lossen. Hij moet wachten op een verse lichting afgestudeerde agenten. Hij is slachtoffer van zijn succes, aldus Rodrigues. „De maatschappij heeft ons omarmd. De politie heeft in de twee eeuwen die Brazilië oud is, nooit het vertrouwen gehad van de bevol king. Maar het gaat nu heel snel." Zijn optimisme wordt echter nauwe lijks gedeeld door de mensen die zich bezighouden met politiegeweld en -corruptie of degenen die in de fave la's werken. Antionio Costa, voorzitter van hulp organisatie Rio de Paz (Rio in Vre de): „Het idee van de pacificering is het beste dat de overheid in dertig jaar heeft gehad, maar voorlopig werkt de pacificeringspolitie slechts in een bubbel. Zonder grondige her vorming van het gehele politiekorps zal het niet werken." Onderzoeker Desmond Arias van de Universiteit van New York, die een boek schreef over de machtsstructuren in de favela's, vraagt zich af waar de sociale programma's blijven. „Als de politie het enige zichtbare gezicht van de staat blijft, gaat het niet goed. Daarin heeft de bevolking geen vertrouwen." Ondanks cijfers die een daling van de criminaliteit in de veroverde favela's aangeven, is het volgens Van Buuren ook maar de vraag in hoeverre dat bijdraagt aan een veili ger WK voetbal of veiligere Olympische Spelen. De leden van de drugsbendes overvallen geen toeristen, zegt hij, dat doen 'gewone' criminelen. Toch zien de bewoners van Vigario Geral de wijkpolitie graag komen. Als ze niet langer geregeerd worden door zwaarbewapende pubers, kunnen ze er tenminste op ver trouwen dat schietpartijen uitblijven. Onderzoeker Arias: „In die zin is de politiebezetting goed. Maar er zijn geen gemakkelijke oplossingen voor dit soort wijken. Er moet een heel scala aan beleid op losgelaten worden. Gedurende lange tijd." Nanko van Buuren: „Als 70 procent van de plannen uit komt, is dat al heel wat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 93