wil controle over de sloppenwijken spectrum 14 Alles willen weten Zaterdag 2 april 2011 Of ik ook Colombiaanse politici ken? De vraag stond op het formulier bij de bank waar ik de borg van mijn huurhuis in Bogota kwam storten. Ik kruiste het hok je met 'no' aan, en ging door naar de vol gende vraag. Of ik Colombianen ken die ooit de verantwoordelijkheid hebben ge had over publieke middelen (lees: belas^ tinggeld)? Wederom nee, volgende vraag. Of ik Colombianen ken die be kend zijn in het publieke domein, BC'ers zogezegd. Toen raakte mijn geduld op, vooral om dat ik eerder al had moeten opbiechten hoeveel spaargeld ik heb, wat mijn huis in Nederland waard is, wat voor werk ik doe, wat ik verdien en of ik getrouwd ben. Ik maakte de bank- mevrouw er vriendelijk op attent dat ik geld kwam bréngen. Ik wilde geen rekening openen, geen lening van ze. Ik zou slechts geld storten op hun rekening en het recu daarvan was het bewijs dat ik de borg voor mijn huurhuis had betaald. Dat begreep ze, ant woordde de bankmevrouw, maar ze moesten het allemaal weten. Het had iets te maken met zwart geld en witwassen. In een land dat jaarlijks miljarden euro's verdient aan de drugshandel, kon ik me daarbij iets voorstellen. Maar aangezien de kranten regelma tig schrijven over vondsten van sta pels bankbiljetten die na telling zel den minder waard zijn dan een mil joen, vond ik het raar dat een bank zich druk maakte om een Hollan der met zijn paar honderd euro. De Colombiaanse douanebeambten zijn al net zo nieuwsgierig als de bank. Tel kens als ik Colombia binnenkom, moet ik opgeven hoeveel geld ik uitgegeven heb in Argentinië, Peru of Cuba. De eer ste keer liet ik die regel op het formulier open, een misverstand veronderstellend. Toen werd ik staande gehouden. Ze wil den het per se weten. 'Wat gaat u dat eigenlijk aan?', vroeg ik aan de beambte, die mij perplex aankeek. Ik was met die opmerking veel te Neder lands. En te eigenwijs. In Colombia word je geacht alles bloot te geven wat ban ken, telefoonmaatschappijen en overhe den willen weten, zonder daar al te veel over na te denken. De bankmevrouw en de douanier hielden daarom voet bij stuk: invullen dat formulier. Tot aan de laatste vraag. Zo weet zelfs een bank waar ik géén klant ben, alles van me. De douanier ziet hoeveel geld ik uitgeef tijdens een week endje weg of een werkreis. Supermarkt Éxito heeft mijn telefoonnummer. Dat moet je op de bon schrijven bij gebruik van een betaalpas. Western Union heeft mijn vingerafdruk, achtergelaten toen ik geld opstuurde. En het ministerie van Buitenlandse Zaken wilde weten wat mijn geloof is. Wie een tijdje in Colombia woont, laat zo een spoor van privégegevens achter waar liefhebbers van complottheorieën van gruwen. Nu behoor ik zelf niet tot die groep, dus ik maak me niet al te druk. Maar ondertussen duiken er wel regelma tig criminele bendes op die persoonsge gevens gebruiken voor oplichtingsprak tijken. Ik troost me maar met het feit dat ik elke keer bij binnenkomst in Colombia op nieuw mijn adres moet doorgeven aan de immigratiedienst De harde schijf waarop de ambtenaar dat opslaat, heeft kennelijk een slecht geheugen. Mijn hoop is dat de computers elders in het land aan dezelfde kwaal lijden. Rio De groene loopbrug die bij treinstation Vigario Geral toegang verschaft tot de gelijknamige favela (sloppenwijk), oogt zo als veel andere in het noorden van Rio de Janeiro. Trap aan de ene kant, zo'n 100 me ter lopen over de weg en het spoor, trap aan de andere kant. Daar wordt opeens duidelijk dat dit meer is dan al leen een brug. Onderaan de trap zitten twee pubers. De een speelt met een walkietalkie, de ander heeft op de trap trede naast zich een machinegeweer staan. Ze groeten vriendelijk. Soortgelijke taferelen zijn normaal in Rio de Janeiro. Over al in de stad, die zo'n duizend favela's telt, lopen zichtba re en onzichtbare grenzen. Aan de ene kant is de politie de baas, aan de andere een drugsbende. In Vigario Geral is dat het Derde Commando. Lange tijd ontbrak het aan de wil of de middelen iets te doen aan deze bizarre situatie. Maar Rio de Janeiro wil niet dat grote gebieden, vaak middenin de stad, onder controle zijn van criminelen als het WK voetbal en de Olympische Spelen gehouden worden. De stad is daarom begonnen met het veroveren van territorium. Letterlijk. De politie claimt inmiddels vijftig favela's onder controle te hebben. Naar verluidt is Vigario Geral binnenkort aan de beurt. Bareigenaar Almereinda Santos (45) hoopt het. Ze heeft op televisie gezien wat in andere wijken is ge beurd. „Als de politie komt, is er meer veiligheid. Dan krij- Brazilië is in 2014 gastheer van het wereldkampioenschap voetbal en twee jaar later van de Olympische Spelen. Met het oog op de mega- sportevenementen probeert de hoofdstad Rio de Janeiro zijn gewelddadige sloppenwijken onder controle te krijgen. Een strijd tussen mooie ideeën en een weerbarstige praktijk. door Robert-Jan Friele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 92