i3 spectrum B5 B *3 Zaterdag 2 april 2011 Vind ik leuk Vind ik niet leuk Vind ik leuk Vind ik niet leuk Perikelen Leiderschapsperikelen kenmerken de jong ste geschiedenis van het CDA. Na de succes volle jaren onder Ruud Lubbers, waarbij de partij twee keer de meeste zetels ooit haal de (54), werd in 1993 Elco Brinkman aange wezen als lijsttrekker. Bij de Kamerverkiezin gen van 1994 leed het CDA groot verlies en zakte naar 34 zetels. De partij moest de oppositie in, Brinkman vertrok naar de achterste Kamerbankjes en Enneüs Heerma ging de kar trekken. Deze ruimde op zijn beurt na drie jaar het veld voor Jaap de Hoop Scheffer. Hij zag in 1998 geen kans het CDA uit het slop te trekken. De fractie verviel naar 29 zetels en bleef in de oppositie. Eind 2001 barstte de bom tus sen partijvoorzitter Marnix van Rij en Jaap de Hoop Scheffer. Van Rij en een aantal be stuursleden vonden De Hoop Scheffer niet aansprekend genoeg als lijsttrekker. Uitein delijk ruimden beiden het veld. Jan Peter Balkenende, onbekend bij het gro te publiek, ging de gehavende partij leiden. Hij won kiezers terug, kwam uit op 43 ze tels en mocht als premier aan de slag. Tot 2010 leidde hij diverse kabinetten, maar nooit zaten zij de volle vier jaar uit. Vorig jaar juni leed het CDA onder zijn aan voering een groot verlies. De partij duikelde van 41 naar 21 zetels. Balkenende vertrok nog dezelfde avond. De fractie koos Maxime Verhagen als haar voorzitter. Hij voerde de kabinetsonderhan delingen en is nu vicepremier in het kabi- net-Rutte. Van Haersma Buma, de vriendelijke, flegmatische Fries die graag op de achtergrond blijft, geeft die beker met lief de door: „Ik heb niet de ambitie politiek leider te zijn." Voor andere CDA'ers, vooral uit het rechtse kamp, is Ver hagen onbetwist de leider: Hans Hillen (minister van De fensie), Henk Bleker (staatssecretaris van Economische Za ken) en kandidaat-partijvoorzitter Sjaak van der Tak bom bardeerden hem publiekelijk tot eerste man. Ook Léon Frissen volgt die lijn: „Het is evident dat Verha gen op dit moment de leider is", zegt de gouverneur van Limburg, die de verkiezingsnederlaag van juni onder zocht. „Hij heeft een huzarenstukje geleverd door dit kabi net samen te' stellen, maar hij krijgt daar niet de credits voor. Ik snap dat mensen hem afstandelijk vinden. Maar mensen die ver van hem afstaan, hebben een ander ge voel over hem dan mensen die er kort bij zitten." Anders dan Van Haersma Buma heeft Verhagen wel lei derschapsambities. „Ik denk dat de mensen in het land be hoefte hebben aan leiderschap en dat spreid ik ten toon", zei hij onlangs in een interview. Toch durft ook hij de titel 'politiek leider' niet in de mond te nemen: „Mensen zitten niet te wachten op een etiket, maar op concrete maatrege len." Verhagens grote probleem is dat vrienden en bekenden hem joviaal en charmant vinden, maar dat hij bij het gro te publiek een slechte reputatie heeft. Hij wordt gezien als hardliner, als een man die met de ellebogen werkt en een machtspoliticus is. Zelfs bij zijn eigen achterban is hij niet populair. Uit onderzoek van de Evangelische Omroep bleek dat 6o procent van de CDA-raadsleden Verhagen niet ziet zitten als partijleider. Een kwart ziet hem he lemaal niet zitten. Als Verhagen niet de meest impopulaire politicus was ge weest, had het CDA nu geen leiderschapscrisis gehad, stelt professor Henk te Velde van de Universiteit Leiden. „Het is onduidelijk wie de partij moet leiden. Verhagen is een professional, maar maakt geen idealistische indruk", zegt de historicus, gespecialiseerd in politiek leiderschap. Dat hoeft geen probleem te zijn. Ruud Lubbers was des tijds ook meer bestuurder dan idealist, brengt Te Velde in herinnering. „Niemand wéét precies hoe de vorming van het huidige WD-CDA-kabinet is verlopen, maar Verha gen wekt de indruk dat hij geen middel schuwde om tot deze coalitie te komen. Alles leek te moeten wijken. Het imago van machtspoliticus is niet in je voordeel. Het is las tig als je een bepaald imago hebt. Maar dat krijg je niet voor niets." Veel leden noemen Jan Kees de Jager als beste kandidaat voor het leiderschap. De populaire, pragmatische en vlot pratende minister van Financiën kreeg in de EO-enquête 94 procent van de gemeenteraadsleden achter zich, een bijna Noord-Koreaans aandoende uitslag. Hij ontmoet nauwelijks weerstand. Toch sluimert hier opnieuw een probleem: De Jager voelt er weinig voor. Hij zou na deze kabinetsperiode liever terugkeren naar het bedrijfsleven. Zelf vindt hij de leiderschapsvraag 'nu niet aan de orde'. „Verhagen is nu het duidelijke gezicht van het CDA", ver wijst hij naar de baas in het kabinet. Wie trekt de partij uit het moeras? De ogen zijn gericht op de nieuwe partijvoorzitter die vandaag tijdens het con gres gekozen wordt. Voor het eerst krijgen de leden de doorslaggevende stem, een van de eerste, zichtbare ver nieuwingen die het CDA na de zwarte dag in juni heeft doorgevoerd. Na de voorronde zijn twee kandidaten over: de Utrechtse predikante Ruth Peetoom en de Westlandse burgemeester Sjaak van der Tak. Peetoom lijkt de beste kaarten in handen te hebben. Ze is een 'verbinder', ie mand van het 'sociale gezicht'. „Ik ga niet zeggen hoe het moet", zegt ze. „Ik ben er om de discussie over de toe komst van de partij aan te jagen." Peetoom stemde tegen samenwerking met de PW en noemt Herman Wijffels als meest inspirerende partijge noot. De predikante zou tegenwicht kunnen bieden aan 'Het Binnenhof, waar de pro-stemmers fors in de meer derheid zijn. Wat haar betreft hoeft de politiek leider niet vandaag of morgen op te staan. Geen hijgerigheid. „De partij moet eerst inhoudelijk op orde komen, daarna moe ten we nadenken over een gezicht dat daarbij past." De voorzitter moet de partij nieuw leven inblazen, zegt Marnix van Rij, zelf voormalig CDA-partijvoorzitter. „Zo wel programmatisch als door nieuwe mensen voor de kieslijsten te zoeken. Het CDA is nu niet stabiel, heeft geen aantrekkingskracht. De partij is het vleesgeworden voorbeeld van de versplintering in Nederland." De voorzitter, zegt Van Rij, moet de verdeelde stromin gen weer bij elkaar brengen. „Het zou dodelijk zijn als het CDA steeds in twee kampen vervalt Dat zou het ook zijn als je nu iemand bombardeert tot leider", bekritiseert hij het old boys netwerk dat Verhagen op het schild hees. „Daar moet je de tijd voor nemen." Zelf botste Van Rij indertijd met toenmalig fractievoorzit ter Jaap de Hoop Scheffer. „Wat ik ervan geleerd heb, is dat je niet kunstmatig een leider kunt aanwijzen." Ook historicus Te Velde denkt dat het handig kan zijn nóg geen leider aan te wijzen, al blijft het een zwaktebod. „Vanwege de verdeeldheid heb je de kans dat die nu af brandt. Plus: je kunt moeilijk om Verhagen heen. De par tij doet er alles aan om hem low profile te houden. Maar iemand anders nemen, doet de partij nu ook niet. Zo lang er geen verkiezingen zijn, kan het handig uitkomen maar het blijft een verlegenheidsoplossing. Je hebt er niet ie mand voor." Zo schetst ook de Gelderse provinciale voorzitter Herman Kaiser de situatie. „Een leider haal je niet uit een doosje. Anders hadden we dat vorig jaar wel gedaan. Je denkt dat je leiders hebt en dan heb je ze niet", stelt Kaiser, doelend op gedroomd kroonprins Camiel Eurlings die koos voor zijn gezin en bij de KLM begint. „Ie kunt zoiets niet force ren. De nieuwe voorzitter zal de weg moeten bereiden naar een nieuwe leider." Zoals veel CDA'ers noemt ook hij Jan Kees de lager als co ming man. „Hij is iemand van statuur, hij heeft een soort onbevangenheid. Maar je weet niet wie zich nog aan dient." reageren? spectrum@wegener.nl Vind ik leuk Vind ik niet leuk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 91