spectrum 12 ■5 fQ ■3 «Q li s? Zaterdag 2 april 2011 Vind ik leufc Vind ik niet leuk Zijn toga kwam er voor uit de mottenballen. In 1993 droeg Jan Peter Balkenende het ge waad voor het eerst, tijdens zijn oratie voor de Vrije Universiteit in Amsterdam. Vorige week had hij het vertrouwde kledingstuk af gestoft, nu ter gelegenheid van zijn officiële aanstelling bij de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Balkenende, fit en jeugdig ogend, was terug op de plek waar hij lange tijd verkeerde: onder professoren. De oud-premier die vier kabinetten leidde en zijn CDA in 2002 vanuit de coulissen terugbracht naar het centrum van de politieke macht, genoot zichtbaar van alle aan dacht Hotshots uit politiek, leger en bedrijfsleven ston den rijen dik om hem de hand te schudden. Iedereen gun de de man die in juni 2010 gedesillusioneerd en verbitterd uit Den Haag vertrok, een nieuwe toekomst. „Als iemand het heeft verdiend, is hij het", zei oud-Kamervoorzitter Frans Weisglas vaderlijk. Over politiek praten wil Balkenende niet „Die tijd is voor bij", vindt hij. Geen woord over de omstreden samenwer king met de PW of over de interne machtsstrijd die zijn CDA bijna aan de afgrond bracht. „Dan zou ik mensen maar voor de voeten lopen." Op het CDA-partijcongres dat vandaag in Den Haag wordt gehouden, zegt hij definitief adieu. Hij zal het af scheid met gemengde gevoelens ondergaan. De man die acht jaar lang de onbetwiste leider was, treft in Den Haag een stuurloze, vertwijfelde partij aan. „Het CDA is nog van de leg", constateert 'partijwatcher' en historicus Pieter Gerrit Kroeger. „De partijtop is ont hoofd en dat is merkbaar. Dat maakt aarzelend. Er leeft een fundamenteel vraagstuk: waar moeten we met deze partij naar toe?" Met Balkenende vertrokken ook partijvoorzitter Peter van Heeswijk en Tweede Kamerfractievoorzitter Pieter van Geel. Huiswetenschapper Ab Klink haakte af na een harde confrontatie met Maxime Verhagen en Henk Bleker. Pro minenten als Ruud Lubbers, Dries van Agt, Cees Veer man, Ernst Hirsch Ballin en Willem Aantjes gaven de par tij een cold shoulder vanwege de samenwerking met de PW. Een derde van de leden deelt hun kritiek. De mas saal weggelopen kiezers hebben het pad terug nog niet in geslagen. Er liggen rapporten, er wordt in alle regionale afdelingen gediscussieerd en gefilosofeerd, er zijn visies en ideeën: te rug naar het conservatisme, verjonging, terug naar de bij belse beginselen, meer naar het midden, meer naar rechts, oppoetsen van het sociale gezicht. Maar niemand neemt het voortouw. Leden morren. Wie is nu de baas, vraagt Zeeuws Statenlid Frans Babijn zich af. „Niemand", ant woordt hij zelf „Maar die baas moet er snel komen. Nieuw elan uitstralen. Kijk naar GroenLinks met Jolande Gezocht: CDA-leider Wie is de baas bij het CDA? Sinds het vertrek van Jan Peter Balkenende ontbeert de partij een aansprekende leider. De partijtop vindt de vraag nu niet aan de orde. Maar de achterban kijkt verlangend uit naar een nieuwe roerganger. door Sandra Donker en Lianne Sleutjes foto's ANP Sap. Zij doet het toch fantastisch. Iemand met zo'n sta tuur zouden we goed kunnen gebruiken." De Provinciale Statenverkiezingen: op het podium staan drie mannen en een vrouw samengepropt, licht ongemak kelijk achter een te krap spreekgestoelte. Rechts waarne mend partijvoorzitter Liesbeth Spies, links fractievoorzit ter Sybrand van Haersma Buma, in het midden vicepre- mier Maxime Verhagen en de lijsttrekker voor de Eerste Kamer Elco Brinkman. We doen het samen, is de nadruk kelijke boodschap op de CDA-uitslagenavond. De officiële lezing luidt dat een leiderloos CDA geen pro bleem is. „Het is een absolute non-discussie", zegt Spies. „De taakverdeling is helder en het marcheert prima." Verhagen zit als vicepremier in het kabinet, fractievoorzit ter Van Haersma Buma zetelt in de Tweede Kamer en straks is er de nieuwe partijvoorzitter. Samen zet deze trojka de politieke lijnen uit. Pas in 2014, als er een nieu we lijsttrekker moet komen voor de Kamerverkiezingen, is de leiderschapsvraag aan de orde, luidt het credo. Die is automatisch de politiek leider bij het CDA. Dan komt er één gezicht op het verkiezingsaffiche. Daar is geen speld tussen te krijgen, volgens de CDA-statu- ten. Maar intern wordt al sinds het vertrek van Balkenen de gespeculeerd. Voor de CDA-jongeren is het duidelijk: de leider hoort in de Kamer. Zo krijgt de fractie een her kenbaar profiel, menen zij. Vind ik leuk Vind ik met ieuk Vind Ht let* Vind niet leuk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 90