antwoorden op de krimp ii spectrum Zaterdag 2 april 2011 Dat zijn mooie, opvallend eensluidende woor den waar ze in Zuid-Limburg vrolijk van wor den, En tegelijkertijd een beetje cynisch. Dat zit nou eenmaal in de aard van het beestje, weet de Limburgse commissaris van de koningin Léon Frissen. Dat heeft alles met het verleden te maken. Zuid-Limburg had na de sluiting van de laatste mijnbouw in 1974 weinig tot niets meer. „Daarmee verdween ook de trots van de inwoners. Sindsdien kijken wij vaak met een soort minderwaardigheidscomplex.naar bijvoor beeld de politiek in Den Haag. Zuid-Limburgers zetten zich er graag tegen af Terwijl die trots op de streek er nog steeds mag zijn. Kijk maar eens in het telefoonboek naar al die buitenland se namen. Dat komt door de mijnbouw. Het is een perfect voorbeeld van hoe integratie kan gaan." Hoes herkent die mentaliteit nog uit zijn periode als gedeputeerde in Noord-Brabant. „Als daar iets goed is, staan de mensen met de handen in de broekzakken te juichen." Het zelfbewustzijn van de Limburgers moet om hoog, vindt ook directeur Wil Houben van de Kamer van Koophandel in Limburg. „Er is nu nog te weinig eenheid. Groot probleem is wel de arbeidsmarkt, die onder meer door de vergrij zing onder druk staat. De markt zit potdicht. De politiek in Den Haag schuift die problematiek maar voor zich uit. Zolang dat doorgaat, blijft dit de achilleshiel van elke ontwikkeling." De sluiting van de mijnen wordt een kleine veertig jaar na dato nog steeds als hoofdoorzaak gezien voor veel negatieve cijfers. De vergrij zing is met negentien procent 65-plussers een kleine vier procent hoger dan in de rest van Ne derland, het werkloosheidspercentage is met 6,9 procent anderhalf procent hoger dan elders hl het land en het aantal HBO- en universitair opgeleiden ligt vier procent onder het gemiddel de. „Ik weet wat het is als alle structuur in een gebied wegvalt", zegt directeur Anya Niewierra van de VW Zuid-Limburg. „Ik ben een dochter uit een mijnwerkersgezin. Net als tal van ande re mensen verloor mijn vader zijn werk. En de jongeren? Die trokken weg. De universiteit in Maastricht was er nog niet, er waren nog maar weinig opleidingsmogelijkheden in de streek. Na de sluiting van de mijnen heerste er lange tijd een gedachte van 'doe maar raak, een vlie gende kraai vangt altijd wat'. Er waren tal van initiatieven, maar er kwam maar weinig van de grond. Tot er in 1995 een groep bestuurders kwam die het over een andere boeg gooide voor de voormalige mijnstreek tussen Land graaf en Kerkrade. Er werd ingezet op toeristen, die het zogenoemde 'lelijkste stukje Nederland' links lieten liggen." Zo is Park Gravenrode ont wikkeld, met onder meer nieuwe natuur, skipis te Snowworld, het Continium (een discovery center over wetenschap en techniek), het Mega- land-terrein (Pinkpop), wereldtuinencomplex Mondo Verde en dierentuin Gaia Park. Nie wierra durft aan de hand van het resultaat, 5500 banen in het toerisme en zo'n 600.000 over nachtingen in 2010, te stellen dat het project de regio Parkstad (een samenwerkingsverband tus sen acht Limburgse gemeenten) een flinke im puls geeft Het is een voorbeeld van keuzes maken. Niet veel van alles, maar liever minder van het goede. Ook in de bouw wordt die gedachte gehanteerd. Veel uit de grond stampen in een krimpregio staat gelijk aan bou wen voor leegstand, dus kun je beter iets slopen om er meer kwaliteit voor terug te brengen. „Grondexploitatie is in Zuid-Limburg een groot probleem. Als je iets weghaalt, is er vaak geen behoefte aan iets nieuws", zegt Depla. „Kijk, in de Randstad treedt in sommige wijken ook ver loedering op, maar daar hebben mensen op de woningmarkt geen keuze. In Heerlen en omstre ken blijven die panden leeg staan." Neem bijvoorbeeld de wijk MSP (Meezenbroek, Schaesbergerveld en Palemig) in Heerlen, een van de veertig Vogelaarwijken (achterstandswij ken) in Nederland. Daar wordt de leegstand nu bestreden met een kwaliteitsinjectie. Zeven ver ouderde flats gingen er tegen de vlakte, om op termijn te worden vervangen door nieuwe wo ningen en voorzieningen voor senioren. Tot het moment van de bouw kunnen de inwoners op het braakliggende terrein genieten van een zee van zonnebloemen, die onlangs door scholieren is ingeplant. De wijk krijgt ook een nieuw centrum, met win kels, een brede school en culturele voorzienin gen. Verder zijn er meerdere zogenoemde pocketparkjes gemaakt; dat zijn kleurige plein tjes of groenstroken waar bewoners elkaar kun nen ontmoeten en kinderen kunnen spelen. „Alles gaat in samenspraak met de bewoners", vertelt stedenbouwkundige Roel Meertens. „Eerst waren de meeste mensen terughoudend op het gebied van vernieuwing, maar inmiddels zie je dat er door dit project sociale cohesie ont staat. Dat is ook ons doel; dat bewoners weer iets om hun wijk geven." Kwaliteit van leven dus, als wapen tegen de krimp. Net zoals het thematiseren van de ste den een middel is. Waar Maastricht van oudsher een bolwerk is voor traditionele cultu rele uitingen, richt Heerlen zich meer op de mo derne kunstuitingen. Het Schunck Glaspaleis in het centrum van de stad, dat eerst een winkel centrum was en vervolgens op de nominatie voor sloop stond, is omgeturnd tot een kunst en cultuurpaleis. En ook een flinke investering om de harddrugs- problematiek in Heerlen de kop in te drukken kan er volgens Depla mee te maken hebben dat een vestigingsoverschot het sterftecijfer in zijn gemeente nu compenseert. Natuurlijk, één zwaluw maakt nog geen zomer. Van een Limburgse lente is ook nog geen spra ke, maar heel voorzichtig durven Depla en zijn collega-bestuurders wel te juichen. Met de han den nog in de broekzakken. Net als de Braban ders. Krimp Nederland vergrijst volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek in Heerlen de ko mende jaren in verdubbeld tempo. Tot 2015 komen er een half miljoen 65-plussers bij. In 2040 is het aantal ouderen opgelopen tot 4,6 miljoen. Nu zijn dat er 2,6 miljoen. Tot 2038 neemt de Neder landse bevolking toe tot 17,5 miljoen inwoners. Dat komt door een hogere le vensverwachting en de komst van immigranten. Na 2038 zal de krimp in heel Nederland toeslaan, zo voor spelt KEI, het kenniscentrum voor stedelijke vernieuwing. Aan de randen van Neder land is krimp nu al aan de orde van de dag. In Parkstad Limburg neemt de bevol king tot 2040 waarschijnlijk af van 250.000 naar 190.000. Zeeland krimpt vanaf 2025. Waar Kapelle, Tholen, Middelburg en Goes zullen blijven groeien, is er in Terneuzen, Sluis en Vlissin- gen sprake van krimp. In Noord-Brabant wordt van af 2030 krimp verwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 89