9 spectrum Zaterdag 2 april 2011 ale muziek in ons land. Fisher-Price speelgoed vond ze prach tig voor de kleuters, maar het kwam niet de school in voor het langs Piet was gegaan", memoreert Hagesteijn. „Hij moest alle belletjes eruit halen. Als ieder kind een ander geluidje heeft, worden wij daar straks gek van, vond Riet." „Ineens was zij er. Ik had geen idee dat er een baby zou komen. Tegenwoordig we ten kinderen al heel vroeg dat er een broer tje of een zusje bij komt, maar in die tijd werd daar niet over gesproken. Ik ben van 1942 en Riet van 1948. Ik moest een paar dagen bij m'n oma gaan logeren en toen ik terugkwam was er een zusje", vertelt Jan Smits uit Nijverdal. Hij werpt zich niet op als 'de grote broer die zijn kleine zusje ver dedigde'. „Ik heb eerder het idee dat zij zich wel eens door mij ondergesneeuwd voelde. Dat lag aan het leeftijdsverschil. Net als ik is Riet al op jonge leeftijd lid ge worden van Crescendo. En hoe dat nou kwam? Ik heb geen idee. We kwamen niet uit een muzikaal gezin. Het leek mij ge woon wel leuk aan de muziek te gaan. Riet heeft daar Piet ook leren kennen. Zijn vader was toen dirigent van het korps. Zij speelde vroeger klarinet, later tenorsax en nu - geloof ik - sopraansax. Zij is altijd blij ven spelen, ik doe dat al lang niet meer. Ik ben al een tijd weg uit Dreischor, maar ik ben wel voor de uitvoering van zaterdag avond uitgenodigd." „Riet weet het hoor, dat ze gehuldigd gaat worden. Een paar weken geleden ben ik nog met haar meegeweest naar Drachten toen zij daar onderscheidingen moest uit reiken. Toen zei ze op de terugweg: 'Dat moeten ze straks voor mij ook doen, want ik ben 50 jaar lid en 25 jaar voorzitter'. Dus het is voor haar geen verrassing hoor", waarschuwt Tanny van Nieuwenhuijzen. Deze 80-jarige plaatsgenote is al jarenlang een goede vriendin van Riet. „Het leeftijds verschil is geen enkel probleem. We heb ben samen vorig jaar een cruise over de Middellandse Zee gemaakt en zijn daarna nog twee dagen in Venetië gebleven. Ver der maken we ook vaak een fietstochtje. Onze vriendschap is destijds ontstaan na dat zij vroeg of ik tijdens haar vakantie af en toe eens bij haar moeder langs wilde gaan. Mevrouw Smits is drie jaar geleden overleden en ik mis haar nog steeds. Met Riet kan ik daar goed over praten. Ik speel niet in de muziek, maar ga wel graag met haar mee naar optredens in het land en ik brei ook sjaals voor Crescendo. Ik ben aan mijn twaalfde." Sjaals voor Crescendo? „Ja, zo is Riet dan ook weer. 'Dat is geen gezicht, al die ver schillende sjaals', vond ze toen ze vorig jaar stond te kijken bij een rondgang. Zelf marcheert ze niet mee vanwege haar rug. Ze besloot voor alle muzikanten dezelfde witte sjaals te gaan breien. Haar vriendin helpt mee daarbij", vertelt bestuurslid Co- rien de Waaij van Crescendo. „Riet is de bindende factor in onze vereniging. Zij heeft oog voor alles wat er binnen de groep speelt. Als voorzitter kan ze delege ren, maar ze is ook nooit te beroerd om zelf zaken aan te pakken", zegt De Waaij. Kees Schout, voormalig voorzitter van de KNFM-Zeeland is degene, die Riet steeds stimuleerde op te klimmen binnen de orga nisatie. „Ik had haar in haar eigen clubje horen presenteren en besloot haar te vra gen lady-speaker te worden bij de concour sen. 'Kan ik dat wel?', vroeg ze me. Ik dacht het wel, heb ik toen gezegd." Vol gens Schout heeft dit dialoogje zich in de loop der jaren diverse malen herhaald. Zo wist hij haar over te halen secretaris en la ter ook penningmeester van de KN- FM-Zeeland te worden. Ook volgde ze Schout in 2001 op als vice-voorzitter van het landelijk bestuur om daar vrij snel door te schuiven naar de voorzittersfunc: tie. „Zij heeft tropenjaren gehad met de fu siebesprekingen in een poging de christelij ke en katholieke koepels NFCM en FKM samen met de KNFM tot één organisatie te smeden. Dat is op een flop uitgedraaid, maar Riet is niet bij de pakken neer gaan zitten. Dat vind ik heel bijzonder", zegt Carlo de Vries. Geraldo Janssen vult hem aan: „Verdriet zou misschien te theatraal uitgedrukt zijn, maar ik weet dat Riet met het mislukken van de fusiepoging wel heel veel moeite heeft gehad. Maar ze blijft stad en land af reizen ten behoeve van de muziek. Ik vind dat zij zichzelf in dat opzicht wel eens te kort doet. Als ze bijvoorbeeld naar Bern moet, neemt ze de auto. Dat is goedkoper voor de organisatie dan met een vliegtuig. Voor een vergadering in Leeuwarden rijdt ze op één dag heen en weer. Ze zou ook een hotel kunnen nemen, maar wellicht wil ze 's nachts weer bij Piet zijn." Riet van der Weijde Naam: Maria Lena (Riet) Smits Geboren: 11 maart 1948 in Dreischor Huidige woonplaats: Dreischor Burgerlijke staat: Gehuwd met Piet van der Weijde. Opleiding: lagere school, middelbare school en oplei ding kleuterleidster; applica tie voor basisonderwijs. Loopbaan: Kleuterleidster in Dreischor, directeur openba re basisschool De Klimop. Ambtenaar bij gemeente Brouwershaven, aansluitend bij gemeente Zierikzee en na de gemeentelijke herinde ling bij gemeente Schou- wen-Duiveland. Loopbaan binnen 'de mu ziek': voorzitter Crescendo in Dreischor; secretaris/ pen ningmeester van KNFM afd. Zeeland; voorzitter Kon. KN FM Nederland en vice-voor zitter van de internationale muziekorganisatie CISM: Conféderation Internationa le Societé Musicale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 87