7spectrum 10 jaar homohuwelijk RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE wijsneus Zaterdag 2 april 2011 zijn er nog steeds vormen van discriminatie van de mens, die zijn geluk vindt bij het eigen ge slacht In algemene bejaardenhuizen komen nog al eens mannen en vrouwen terecht, die door on bekendheid met het fenomeen van de gelijkge aardheid van mensen te maken krijgen met ver zorgenden die zich door onwetendheid en onbe grip onheus gedragen tegen oudere homo's. Daardoor moeten de ouderen vaak een toneel stukje opvoeren, zoals het neerzetten van foto's van zogenaamde kinderen en kleinkinderen en overleden partners die naar de buitenwereld de indruk moeten wekken, dat het hier om een zo genaamd 'normaal' familieleven gaat Bij de opleiding van de verzorgenden ontbreekt nogal eens voorlichting over het bestaan van de voorkeur van mannen en vrouwen voor de ei gen sekse, waardoor de oudere homo's geregeld kwetsende meningen en opinies moeten aanho ren. In 1959 werkte ik bij het Leidsepleincabaret van Jaap van der Merwe, in het programma 'Alle Gek ken Kijken'. Ik werd uitgenodigd om na afloop van een voorstelling een nachtelijk optreden te verzorgen in het Amsterdamse COC. Ik werd be geleid door drie musici, waarvan de drummer dat optreden op een locatie, waar homo's zich in clubverband verzamelden, maar griezelig vond. Ik weet niet, wat hij voor vreselijke angsten koesterde over wat hem op zo'n plek allemaal kon overkomen, maar hij had het Spaans be nauwd. Een beetje bescheten pakte hij op het piepkleine podium zijn trommels uit, voortdu rend angstig om zich heen kijkend of hij niet on verwacht besprongen zou worden door een wel lusteling van gelijke geaardheid! „Marjan", piepte hij plotseling, „denk je, dat ik hier naar de wc kan zonder te worden lastigge vallen?" Sinds de jaren vijftig is er gelukkig veel veranderd. Maar voorlichting blijft noodzakelijk. Iedere nieuwe generatie verdient voorgelicht te worden en kennis te nemen over hoe het mense lijk ras is samengesteld. Daarom is de viering van het wettelijk homo-huwelijk een feest waard. Maar vanaf nu spreken wij dan ook uit sluitend nog over: het huwelijk. Want trouwen met elkaar mogen we allemaal. En scheiden gelukkig ook! Eea jubileum! Op 1 april 2011 werd het tienjarig bestaan van het officiële homo huwelijk gevierd. Los van alle romanti sche, emotionele en persoonlijke gedach ten die je bij het vieren van dit wettelijk heuge lijk feit kunt hebben: het gaat hier in de eerste plaats over gelijkberechtiging. Dat is de recht vaardige harde werkelijkheid. Door de mogelijkheid van het sluiten van een wettelijk huwelijk worden mensen gelijkge steld. Geen afschuwelijke drama's meer, wan neer van een samenlevend stel van gelijke ge aardheid de helft sterft, waardoor er plotseling iemand zonder huis of inkomen op straat staat En dat gebeurde, omdat er aan dat vaak jarenlan ge samenleven geen recht viel te ontlenen. In mijn directe omgeving heb ik in de jaren, dat het ook nog niet mogelijk was om notarieel de zaken goed te regelen, een paar maal zo'n drama meegemaakt, waarbij harteloze familieleden zich letterlijk ontdeden van de banden met ie mand, die jarenlang het leven van hun overle den familielid had gedeeld. Maar los van dit buitengewoon heugelijk feit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 85